ARDS a obézní pacient
Published in:
Anest. intenziv. Med., 30, 2019, č. 3-4, s. 136
Category:
DeJong A, Verzilli D, Jaber S. ARDS in obese patients. In: Annual update in intensive care and emergency medicine 2019. Vincent J-L, ed. Heidelberg: Springer, 2019:71–84.
Výskyt obezity narůstá společně se stárnutím světové populace téměř do epidemických rozměrů. Obézní pacienti jsou v perioperační i kritické medicíně již a priori hodnoceni jako rizikoví. Vyžadují odlišný a nesnadný režim pro časnou a náležitou podporu dostatečného dýchání s prevencí atelektáz a nepříznivého vývoje ARDS.
Kapitola didakticky uvádí řadu aspektů, kterým je nutno včas věnovat zvláštní pozornost v terapii i v predikci prognózy. Obsahuje přehled výsledků osmi velkých studií na dané téma z let 1996–2017. Jejich údaje ale poněkud překvapivě svědčí o srovnatelných, nikoli horších výsledcích při porovnávání s neobézními pacienty, pokud je obézním pacientům věnována patřičná intenzivní péče. Umělá ventilace se opírá o ideální, nikoli o reálný BMI. Doporučuje se monitorování jícnového tlaku a individuálně nastavený optimální PEEP.
Text obsahuje rozsáhlou tabulku doporučených postupů, obrázky vzájemných vztahů i barevnou fotodokumentaci správného polohování uměle ventilovaných obézních pacientů, a to i v pronační poloze. Stručně jsou zmíněny i studie ECMO, ECCO2-R s odkazy i na nejnovější studie.
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmila.drabkova@fnmotol.cz
Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care MedicineArticle was published in
Anaesthesiology and Intensive Care Medicine
2019 Issue 3-4
Most read in this issue
- Kapilární návrat – klinické vyšetření přítomnosti cirkulační koherence?
- Základní neuromodulační metody v léčbě chronické bolesti
- Deeskalace antibiotické terapie jako součást strategie péče o kriticky nemocné
- Zajištění obtížných dýchacích cest u dospělých a dětí