Ohlednutí za slavnostním otevřením rekonstruovaného lůžkového resuscitačního oddělení Nemocnice Na Františku v roce 1999
Authors:
I. Herold
Authors‘ workplace:
Anesteziologicko-resuscitační oddělení, Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s.
Published in:
Anest. intenziv. Med., 26, 2015, č. 3, s. 185-187
Category:
History
Overview
Historické vzpomínky s fotodokumentací na slavnostní otevření nového lůžkového oddělení ARO v nemocnici Na Františku v roce 1999.
Klíčová slova:
historie – resuscitační oddělení – jednotka intenzivní péče
Nemocnice Na Františku má z historického pohledu pro české anesteziology výjimečné postavení, především díky prvnímu podání éterové anestezie v českých zemích 7. 2. 1847. Tuto významnou událost připomíná bronzová pamětní deska na budově nemocnice areálu Nemocnice Na Františku č. p. 847 na Starém Městě instalována z iniciativy prof. Pokorného a za podpory společnosti MSM s latinským textem:
AD MEMORIAM FR. CELESTINI OPITZ ANAESTHESIAEQUE AETHEREAE PRIMAE IN REGNO BOHEMIAE PER HUNC HOMINEM ILLUSTRISSIMUM DIE 7 MENSIS FEBRUARII 1847 IN HOC NOSOCOMIO PERACTAE.
ANESTEZIOLOGŮM VĚNUJE MSM.
Deska byla slavnostně odhalena za přítomnosti členů výboru společnosti 17. 2. 1995 s následným slavnostním koncertem v sousedním kostele Šimona a Judy. Iniciátorem byl prof. MUDr. Jiří Pokorný, DrCs.
Ve svém ohlédnutí po 50 letech [1] připomíná MUDr. Neuwirthová další prvenství NemocniceNa Františku – totiž vznik prvního lůžkového resuscitačního oddělení ÚKECH počátkem 70. let minulého století a jeho výsadní podstavení z pohledu výukové základny oboru.
V polovině 80. let minulého století vznikla v Nemocnici Na Františku tradice občasných setkání primářů ARO Prahy a části Středočeského kraje. Po listopadu 1989 se místa setkání rozšířila i o přednáškový sál Nemocnice pod Petřínem, kde se role organizátora ujal primář místního ARO MUDr. Gustav Berlinguer. V revoluční době přelomu roku 1989 a 1990 byla místem setkání i Thomayerova nemocnice. Z většiny setkání se bohužel zřejmě nezachovala obrazová dokumentace.
Výjimkou bylo setkání v knihovně Nemocnice Na Františku v říjnu 1999 v souvislosti s nově otevřeným lůžkovým oddělením ARO (září 1999) prim. MUDr. Miroslavem Smilkem, jemuž se po jeho nástupu na oddělení v roce 1995 podařilo získat podporu vedení nemocnice pro rekonstrukci stávajících prostor resuscitačního oddělení. Garantem odborného programu setkání byl prof. MUDr. Jiří Pokorný, CSc., a primářka doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc. Odborné prezentace tehdy probíhaly s použitím zpětného projektorůu standardních diapozitivů, projekce pomocí dataprojektoru byla spíše výjimkou.
Byl jsem tehdy pověřen společností ČSARIM, abych se setkání účastnil a jménem výboru popřál novému oddělení hodně úspěchů. V historických prostorách knihovny nemocnice to bylo nezapomenutelné setkání, a vznikla tak i obrazová dokumentace zachycují významné představitele oboru anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny na pražské i celostátní úrovni na přelomu století (prof. Jiří Pokorného, doc. Jarmilu Drábkovou, prim. Vladimíra Lemona, prof. Jaroslava Počtu, prim. Karla Zítka, prim. Tomáše Berana, prim. Miroslava Smilka a další) – obrázky 1–10. Článek MUDr. Neuwirthové mne inspiroval k nalezení staré fotodokumentace a k oslovení MUDr. Miroslava Smilka k sepsání vzpomínek na své desetileté působení jako primáře ARO Nemocnice Na Františku.
Prim. MUDr. Ivan Herold, CSc.
e-mail: ivan.herold@onmb.cz
Sources
1. Neuwirthová, H.: Padesáté výročí založení ARO ÚKECH v Praze Na Františku. Anest. intenziv. Med., 26, 2015, č. 3, s. 00–00.
Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care MedicineArticle was published in
Anaesthesiology and Intensive Care Medicine
2015 Issue 3
Most read in this issue
- Děložní hypotonie a přístup anesteziologa
- PRES (Posterior reversible encefalopathy syndrome) doprovázející preeklampsii u ženy s dvojčetným těhotenstvím– kazuistika
- Biologická léčba a riziko komplikací v perioperačním období
- Předoperační vyšetření autonomního nervového systému měřením variability srdeční frekvence jako metoda predikce perioperačního průběhu