#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vliv podání nízké dávky ketaminu na průběh anestezie u invazivních bronchoskopických výkonů


Authors: O. Marek;  M. Adamus;  Z. Mrozek
Authors‘ workplace: Klinika anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Palackého, Olomouc
Published in: Anest. intenziv. Med., 18, 2007, č. 4, s. 210-215
Category: Anaesthesiology - Original Paper

Overview

Cíl studie:
Navrhnout a ověřit optimální způsob anestezie pro invazivní bronchoskopické výkony.

Typ studie:
Klinická prospektivní randomizovaná studie.

Název a sídlo pracoviště:
Klinika anesteziologie a resuscitace fakultní nemocnice.

Materiál a metoda:
Do studie bylo zařazeno 160 nemocných se stenózou trachey indikovaných k laserové úpravě stenózy a zavedení tracheálního stentu pomocí rigidního bronchoskopu. K anestezii bez relaxace byla využita kombinace midazolamu, ketaminu, propofolu a sufentanilu. Pacienti před výkonem inhalovali směs tetrakainu a salbutamolu. Losováním byli pacienti rozděleni do dvou skupin po 80. Skupině (K) v úvodu do anestezie byl podán ketamin 0,30 mg/kg, skupina (non-K) dostala místo ketaminu fyziologický roztok. Kontinuálně byly monitorovány základní životní funkce systémem S/5 TM (Datex-Ohmeda). V 10., 15. a 30. minutě byl hodnocen střední arteriální tlak (MAP), tepová frekvence, RPP a spotřeba sufentanilu. Desetistupňovou škálou byly hodnoceny operační podmínky a kvalita anestezie.

Výsledky:
Jsou uvedeny jako průměr (směrodatná odchylka) [rozmezí], za statisticky významnou jsme považovali hodnotu p < 0,05. Výchozí MAP byl stejný v obou skupinách. Pulzová frekvence zůstala během anestezie stabilní v obou skupinách. RPP byl vyšší v úvodu do anestezie ve skupině K. V dalším průběhu anestezie se hodnoty RPP v obou skupinách vyrovnaly. K udržení srovnatelné hloubky anestezie bylo nutno ve skupině K podat nižší dávku sufentanilu, a to během 15. minuty (p < 0,0001) a po 30 minutách (p < 0,01) anestezie. Anestezii veskupině K popsali oba lékaři v každém okamžiku jako kvalitnější než ve skupině non-K (p < 0,001).

Závěr:
Kombinace ketaminu, sufentanilu a propofolu umožní bezpečnou manipulaci v dýchacích cestách bez nutnosti relaxace. Zvolený typ anestezie zajistil dobrou oběhovou stabilitu po celou dobu ošetření. Aplikace ketaminu snižuje spotřebu opioidů v průběhu anestezie.

Klíčová slova:
anestezie – invazivní bronchoskopie – ketamin – propofol – sufentanil – dospělý pacient


Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care Medicine
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#