#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Combined Hormonal Contraception in the Treatment of Dysmenorrhea

15. 3. 2022

Dysmenorrhea troubles many women of reproductive age and can deteriorate their quality of life, making it important for doctors to offer suitable therapy. We summarize the findings of research on the use of hormonal contraception containing drospirenone (DRSP) and ethinylestradiol (EE) in the treatment of dysmenorrhea.

Dysmenorea a hormonální terapie

Dysmenorea může být značně nepříjemná a v ordinacích si na ni stěžuje mnoho gynekologických pacientek. Její prevalence dosahuje u menstruujících žen 50–90 %. Menstruační bolesti mohou mít společně s dalšími symptomy spojenými s dysmenoreou výrazný negativní dopad na kvalitu života žen – ovlivňují například i jejich pracovní výkon. Pro pacientky trpící dysmenoreou je proto velmi důležité, aby byla k dispozici účinná terapie, která jim od bolestí uleví.

Dříve provedené studie ukázaly, že různé typy kombinované hormonální antikoncepce efektivně zmírňují menstruační bolesti při primární dysmenoree i bolesti související s endometriózou o 75–90 %. Nízkodávková perorální hormonální antikoncepce kombinující 3 mg drospirenonu a 0,02 mg ethinylestradiolu má prokázané antikoncepční účinky, je bezpečná, její efekt je reverzibilní a má i řadu dalších výhod, včetně zmírnění příznaků dysmenorey. Režim podávání je „24+4“, kdy ženy po dobu 24 dní kontinuálně užívají účinné látky a poté následují 4 dny užívání placeba.

Pro vyhodnocení účinnosti hormonální antikoncepce kombinující drospirenon a ethinylestradiol v léčbě dysmenorey byla provedena analýza klinické studie publikovaná v roce 2021.

Hodnocená populace pacientek a cíle analýzy

Otevřená multicentrická jednoramenná intervenční postautorizační analýza klinické studie se zabývala účinností a bezpečností perorální hormonální antikoncepce obsahující drospirenon a ethinylestradiol v léčbě dysmenorey v průběhu 6 cyklů terapie. Do analýzy bylo zařazeno 526 pacientek trpících dysmenoreou.

Primárním cílem bylo zaznamenání změny intenzity menstruační bolesti, k jejímuž zhodnocení byla použita vizuální analogová škála bolesti (VAS; udaná v rozmezí 0–100 mm). Pacientky uvedly hodnotu intenzity bolesti před zahájením užívání tablet a poté při 4 kontrolách v průběhu 6 cyklů užívání antikoncepce. Mezi sekundární cíle patřilo například zaznamenání nechtěných těhotenství, sledování průběhu krvácení, cyklu a bezpečnosti léčby. 

Výsledná zjištění

Při užívání tablet obsahujících drospirenon a ethinylestradiol se signifikantně snížila intenzita menstruační bolesti hodnocená podle VAS. V porovnání s výchozími hodnotami, které dosáhly 49,5 ± 23,7 mm, to bylo při 2. kontrole 32,3 ± 24,9 mm, při 3. kontrole 20,7 ± 19,4 mm a při 4. kontrole 18,4 ± 18,7 mm (p < 0,01).

Mezi 2. a 5, cyklem léčby se u žen zvýšil výskyt pravidelného krvácení z vysazení z 93,9 % (450/479) na 96,4 % (431/447) a trvání krvácení z vysazení se snížilo z 5,7 (± 2,7) na 5,4 (± 1,8) dne. Dále došlo ke snížení výskytu intermenstruačního krvácení z 9,0 % (43/479) na 5,6 % (25/447).

Nežádoucí příhody hlásilo 17,5 % pacientek, a to nejčastěji bolest prsou, nevolnost, otok prsou, bolest hlavy a děložní krvácení. V průběhu studie nebyla zaznamenána žádná tromboembolická událost ani nedošlo k úmrtí pacientky. 

Shrnutí a závěr

Perorální hormonální antikoncepce kombinující drospirenon a ethinylestradiol je podle výsledků citované práce účinná v terapii dysmenorey. V průběhu 6 cyklů užívání tabletek došlo k signifikantnímu snížení intenzity menstruační bolesti. Čím déle ženy antikoncepci užívaly, tím významnější bylo zmírnění bolesti. Podle výsledků analýzy se během užívání tablet snížila doba trvání krvácení z vysazení a také výskyt intermenstruačního krvácení. Dobré výstupy má rovněž hodnocení bezpečnosti.

(vef)

Zdroj: Li X. Y., Quian F. B., He Y. J. et al. Clinical observation of combined oral contraceptives drospirenone and ethinylestradiol tablets (Ⅱ) in the treatment of dysmenorrhea in Chinese women. Zhonghua Fu Chan Ke Za Zhi 2021 Oct 25; 56 (10): 684–690, doi: 10.3760/cma.j.cn112141-20210719-00385.



Labels
Gynaecology and obstetrics Paediatric gynaecology
zentiva_logo

Latest courses
Authors: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Authors: MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.

Authors: MUDr. Petr Kovář

Authors: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Authors: doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

Go to courses
Popular this week Whole article
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#