#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Augmentation of Clozapine with Lurasidone in Resistant Schizophrenia in Real Practice

12. 12. 2023

Treatment-resistant schizophrenia remains a clinical and pharmacological challenge. Clozapine remains the gold standard in these cases. Unfortunately, a significant portion of patients respond only partially to it. The solution is often an augmentation strategy with another atypical antipsychotic. According to current findings, adjunctive therapy with lurasidone appears promising — two recently published studies have brought interesting data.

Italská observační studie

Lurasidon je antipsychotikum 2. generace, které kromě antagonistického efektu na dopaminových receptorech D2 působí i jako parciální agonista serotoninového receptoru 5-HT1A a antagonista receptorů 5-HT2A a 5-HT7. Podle autorů pilotní studie tyto vlastnosti mohou vysvětlovat jeho prokognitivní účinek doložený několika publikovanými preklinickými výzkumy.

V této práci autorů z italské Pavie byla u pacientů se schizofrenií rezistentní k léčbě porovnávána obvyklá terapie (tj. klozapin + další atypické antipsychotikum) se strategií obnášející augmentaci klozapinu lurasidonem.

Metodika a průběh

Jednalo se o observační studii se souborem 20 pacientů s diagnostikovanou schizofrenií rezistentní k léčbě podle kritérií DSM-5 a psychofarmakologické anamnézy. Volba terapie byla ponechána nezávisle na ošetřujících lékařích každého pacienta. 10 účastníků dostalo lurasidonovou augmentaci klozapinu, zatímco zbývajících 10 užívalo obvyklou terapii. Při vstupu do studie i během sledování byly používány škály PANSS (Positive and Negative Syndrome Scale) a BPRS (Brief Psychiatric Rating Scale) pro posouzení obecné psychopatologie a dále stupnice nežádoucích účinků UKU (pojmenovaná podle pracovní skupiny Udvalg for Kliniske Undersøgelser Skandinávské psychofarmakologické společnosti).

Výsledky

Všichni pacienti ve skupině s přídatnou léčbou lurasidonem dosáhli klinicky významného zmírnění pozitivních i negativních příznaků, a to při dobrém profilu tolerability, bez hlášení významných nežádoucích účinků. Lurasidon nevykazoval žádné nežádoucí dopady na metabolické parametry ani EKG, včetně intervalu QTc. Zlepšení na škálách hodnotících psychopatologii se jevilo větší u pacientů, kteří dostávali lurasidon, oproti nemocným léčeným jako obvykle, a to zejména v kognitivních doménách.

   

Polská retrospektivní studie

Účinnost augmentace klozapinu lurasidonem u pacientů se schizofrenií rezistentní k léčbě v reálné praxi hodnotila i retrospektivní studie provedená v univerzitní nemocnici v polském Krakově.

Metodika a průběh

Z lékařských záznamů 916 pacientů s touto diagnózou léčených v letech 2018−2022 bylo identifikováno 16 osob léčených kombinací klozapinu a lurasidonu, ti tedy vytvořili studijní soubor. Jednalo se o pacienty ve věku 27–45 let (medián 37,5 roku), 7 žen a 9 mužů, s mediánem celkové doby trvání léčby schizofrenie 12,5 roku (7–16 let) a mediánem počtu předchozích neefektivních farmakoterapií 5 (3,6–6,75).

Autoři porovnali skóre CGI-S (Clinical Global Impression – Severity) dosažená před léčbou a 1 a 2 měsíce po jejím zahájení a podle jejich zlepšení posuzovali odpověď na léčbu – hodnotili skóre CGI-S i po 3 měsících od zahájení a pak každé 3 měsíce, ale rozdíl hodnot posuzovali u nejkratší doby sledování společné pro všechny pacienty, což byly 2 měsíce. Analyzovali také rozdíly v hodnotách skóre CGI-S v průběhu prvních 6 měsíců observace. Kromě toho stanovovali skóre CGI-I (Clinical Global Impression – Improvement) pro posouzení odpovědi na léčbu mezi prvním a posledním časovým bodem sledování.

Výsledky

Převážná většina pacientů (87,5 %, tj. 14 ze 16) reagovala na lurasidonovou augmentaci klozapinu (dosažení skóre CGI-I 1−2). Terapeutické účinky byly pozorovatelné po 3–12 týdnech léčby (medián 6 týdnů). Po prvním měsíci byl zjištěn pokles skóre CGI-S, zmírnění pozitivních symptomů (10 pacientů), depresivních a úzkostných symptomů (zmírnění úzkosti u 7 pacientů) a také zlepšení psychosociálního fungování (u 9 nemocných; 4 se vrátili do zaměstnání), u 7 jedinců se pak zmírnily afektivní symptomy a u 2 sexuální dysfunkce. U 2 pacientů, kteří začali užívat lurasidon namísto haloperidolu či risperidonu, byl pozorován příznivý efekt na tělesnou hmotnost (stabilizace či úbytek), u 2 nemocných se po převedení na lurasidon z risperidonu a amisulpridu normalizovala hladina prolaktinu, u 1 se po převedení na lurasidon z risperidonu stabilizovala glykémie. Podle konstatování autorů lurasidonová augmentace klozapinu může vést ke zlepšení široké škály symptomů schizofrenie.

K ukončení léčby došlo u 3 pacientů, z toho u 2 pro nežádoucí účinky (hyperprolaktinémie s galaktoreou nebo extrapyramidové symptomy) a 1 pacient léčbu ukončil bez předchozí porady s lékařem.

   

Závěr

Obě výše popsané studie ukázaly, že augmentace klozapinu lurasidonem může u pacientů se schizofrenií rezistentní k léčbě znamenat významný přínos. Důležité pro jednoznačné potvrzení efektu lurasidonu budou výsledky prospektivních klinických studií s větším počtem účastníků.

   

(esr)

Zdroje:
1. Arienti V., Civardi S. C., Besana F. et al. Lurasidone augmentation to clozapine in treatment resistant schizophrenia: a pilot study. Eur Psychiatry 2023; 66 (S1): S306–S307, doi: 10.1192/j.eurpsy.2023.684.
2. Siwek M., Chrobak A. A., Gorostowicz A. et al. Lurasidone augmentation of clozapine in schizophrenia – retrospective chart review. Brain Sci 2023 Mar; 13 (3): 445, doi: 10.3390/brainsci13030445.



Labels
Paediatric psychiatry Internal medicine Cardiology General practitioner for adults Psychiatry
Logo Angelini_červen 2024

Latest courses
Authors: MUDr. Jana Hořínková, Ph.D.

Go to courses
Popular this week Whole article
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#