Robotická resekce hluboce uloženého pánevního neurinomu
Authors:
M. Murin 1; M. Rousek 1; Š-O. Schütz 1; T. Husárová 1; P. Vaněk 2; Radek Pohnán 1
Published in:
Rozhl. Chir., 2023, roč. 102, č. 11, s. 437-440.
Category:
Case Report
doi:
https://doi.org/10.33699/PIS.2023.102.11.437–440
Overview
Úvod: Neurinomy jsou skupinou dobře diferencovaných benigních tumorů vycházejících ze Schwannových buněk periferních nervů. Jejich výskyt v oblasti pánve je vzácný. Expandující neurinomy se mohou projevovat pestrou neurologickou symptomatologií nebo útlakem orgánů pánve.
Kazuistika: Autoři prezentují případ 60leté pacientky s objemným symptomatickým hluboce uloženým neurinomem pánve. Nemocná podstoupila roboticky asistovanou operaci s kompletní exstirpací tumoru. Pooperační průběh byl nekomplikovaný s dimisí druhý pooperační den. Histologicky byla potvrzena diagnóza neurinomu. Pacientka je 11 měsíců od operace bez obtíží a bez neurologického deficitu.
Závěr: Roboticky asistovaná operace umožňuje bezpečnou a efektivní chirurgickou léčbu ve špatně přístupných anatomických prostorech. Magnetická rezonance je obligatorní metodou při předoperačním zobrazení neurogenních nádorů. V případě průkazu neurinomu není histologická verifikace doporučována. Nutná je multidisciplinární spolupráce s dedikovaným týmem se zkušeností s miniinvazivní pánevní chirurgií.
Klíčová slova:
robotická chirurgie – neurinóm – kazuistika – nádory pánve
ÚVOD
Hluboce uložené pánevní tumory (deep pelvic tumours) jsou heterogenní skupinou tumorů, které představují výzvu jak v diagnostice, tak v chirurgické léčbě. Mimo nejpočetnější skupinu tumorů vycházejících z gastrointestinálního a urogenitálního traktu se zde vyskytují také mnohem vzácnější nádory vycházející z pojivové, nervové a lymfo-vaskulární tkáně.
Neurinomy jsou skupinou dobře diferencovaných benigních novotvarů, které vycházejí z obalů periferních nervů. Při expanzivním růstu mohou způsobovat řadu neurologických a obstrukčních symptomů. Na jejich léčbě participují chirurgové s neurochirurgy.
Chirurgický přístup k hluboce uloženým pánevním tumorům (prea parasakrálním) je obtížný a v předoperační rozvaze nabízí tři možnosti:
Zadní přístup, poprvé popsaný Kraskem (1885), může být intersfinkterický, transfinkterický parakokcygeální, transsakrální, transsakrokokcygeální, transanorektální, transvaginální [1]. Je vhodný pro nízce uložené benigní tumory s postižením kostěných struktur a s horním okrajem tumoru sahajícím pod hranici obratle S3 [1]. Většinou je zatížen menší přehledností, horší možností kontroly krvácení a vyšším rizikem poranění pánevních nervů, zejména u pacientů s nutností sakrektomie [1].
Přední (transabdominální) přístup je doporučovaný u větších tumorů s možným maligním potenciálem, bez postižení kostěných struktur a s dolním okrajem tumoru lokalizovaným nad hranicí obratle S3 [1]. Výhodou je vyšší přehlednost, lepší kontrola krvácení a nižší riziko poranění pánevních nervů [1]. Nevýhodou je vyšší riziko infekce laparotomie a pomalejší zotavování po výkonu [1].
Hybridní přístup (abdominosakralní) je další z možností léčby masivních, komplexních tumorů, u kterých je suspekce na maligní chování [1]. Veškerá diagnosticko-terapeutická rozvaha by vzhledem k raritnosti těchto nádorů měla probíhat multidisciplinárně a s vysoce individuálním přístupem k pacientovi.
Kromě laparotomického přístupu je možné využití miniinvazivních operačních technik. Ke konvenčním laparoskopickým výkonům v poslední době přibyly i roboticky asistované operace. Oproti laparoskopickým operacím usnadňuje flexibilita robotických nástrojů výkony v anatomicky nepříznivých lokalizacích.
KAZUISTIKA
60letá pacientka s anamnézou hysterektomie a oboustranné adnexektomie pro myomatózu byla vyšetřovaná pro bolesti malé pánve a hypestezie v oblasti dermatomu S1 vlevo. Při gynekologickém vyšetření v listopadu 2021 byl ultrasonograficky zobrazen tumor malé pánve vlevo. Nemocná podstoupila operační revizi na spádovém gynekologickém oddělení. Při laparotomii se nepodařilo tumor ozřejmit. Byla doplněna magnetická rezonance pánve (MR) s nálezem presakrálně uloženého tumoru malé pánve vlevo (Obr. 1). Nemocná podstoupila v květnu 2022 laparoskopickou revizi na vyšším gynekologickém pracovišti s odběrem biopsie z hluboce uloženého tumoru presakrálně vlevo. Nálezem z histopatologického vyšetření byl diagnostikován benigní schwannom. Pro trvající bolesti v oblasti pánve a progresi neurologických symptomů (iritace v oblasti S1 vlevo) byla nemocná v červnu 2022 odeslána ke konzultaci na Neurochirurgickou a neuroonkologickou kliniku 1. LF UK a ÚVN Praha, kde bylo doplněno kontrolní vyšetření MR pánve (s nálezem progrese presakrálně uloženého neurogenního tumoru) a CT vyšetření břicha (Obr. 2) popisující ohraničený tumor v malé pánvi vlevo o velikosti 48×50×68 mm s dislokací levého ureteru a větví levé vnitřní ilické tepny. Multidisciplinárním týmem byla nemocná indikována k roboticky asistované exstirpaci tumoru.
V listopadu 2022 byla nemocná operována s využitím robotického systému da Vinci Xi (Intuitive Surgery) se čtyřmi robotickými porty. Nad promontoriem byl natnut dorzální list peritonea po odstup arteria mesenterica inferior, odklopeno rektosigma a vizualizovány oba uretery s průběhem ilických cév. Dobře ohraničený tumor dislokoval mediálně distální průběh levého močovodu a byl obestoupen kolaterálami z levé ilické tepny. Postupně byla z tumoru uvolněna distální část levého močovodu a izolovány větve levé ilické tepny (Obr. 3). Pomocí nástroje SynchroSeal® a tupé preparace byla dokončena exstirpace tumoru a nádor byl extrahován v endobagu z minilaparotomie v původním Pfannenstielově řezu. Operace s minimální krevní ztrátou trvala 210 minut. Pooperační průběh byl nekomplikovaný a pacientka byla dimitována do domácí péče 2. pooperační den. Při histopatologickém rozboru patolog potvrdil benigní neurinom o velikosti 9×6×5 cm.
Během 11měsíčního ambulantního sledování je pacientka bez obtíží, bez neurologické symptomatologie a bez bolestí. Na kontrolní MR není nález recidivy a nemocná je spokojená s estetickým výsledkem.
DISKUZE
Neurinomy (schwannomy či neurilemomy) jsou benigní nádory vycházející ze Schwannových buněk periferních nervů, jejich maligní transformace je velice vzácná, WHO je klasifikuje jako grade I benigní tumory [2]. Tyto tumory se mohou vyskytovat v kterékoliv inervované části těla [3−5]. Výskyt neurinomů je v 90 % sporadický, 3 % jsou asociovány s neurofibromatózou II. typu, 2 % se schwannomatózou a v 5 % s meningeomatózou s nebo bez neurofibromatózy II. typu [5].
Spinální neurinomy jsou vzácné, incidence je 0,24/100 000 za rok, bez jasné rasové nebo pohlavní preference [6,2]. V souboru 2412 pacientů se spinálními neurinomy bylo 913 (37,68 %) lokalizováno do lumbosakrální oblasti [7], tj. incidence v dané lokalizaci pouhých 0,09/100 000 za rok. Neurinomy postihují pacienty všech věkových skupin, ale vrchol incidence je mezi čtvrtou a šestou dekádou života [2].
Diagnostika pánevních nebo retroperitoneálních neurinomů je vzhledem k širokému, relativně volnému prostoru pozdní a tumorózní masa může dosahovat značných rozměrů [8]. Symptomy jsou nespecifické, bez jasných patognomických znaků, nejčastěji se vyskytuje břišní dyskomfort (30,5 %), abdominalgie (20,7 %), lumbosakrální bolesti (6,1 %) a zažívací obtíže (6,1 %) [8]. Klinický nález je u většiny tumorů do 5 cm chudý [10].
Zobrazovací metodou volby je MR, která dokáže nejlépe rozlišit původ tumoru, jeho ohraničení a vztah k ostatním orgánům [11]. Recentní studie uvádějí senzitivitu 81 % a specificitu 83 % [12].
Preoperační biopsie je indikována jen u diagnosticky nejednoznačných případů a je asociována s vysokým rizikem postpunkčního krvácení, infekcí a možností rozšíření tumoru punkčním kanálem [13].
Malé asymptomatické neexpandující neurinomy je možné observovat, kurativní modalitou symptomatických neurinomů je chirurgická resekce, následovaná pooperační dispenzarizací [4]. Chirurgický přístup k hluboce uloženým pánevním neurinomům je vysoce individualizovaný na základě lokalizace, velikosti, neurologické symptomatologii a předpokládané biologické povahy tumoru [1].
Úspěšná implementace robotické chirurgie do standardních chirurgických, urologických a gynekologických léčebných strategií posouvá indikační spektrum i k raritnějším diagnózam, jako je zde popsaný případ. Zásadní přínos robotické chirurgie spočívá v bezpečné a precizní preparaci v okolí kruciálních struktur pánve, ve snížení krevní ztráty, v menší traumatizaci pacienta a minimalizaci funkčního dopadu. Tyto skutečnosti vedou k významnému zkrácení doby hospitalizace a rekonvalescence pacienta a v neposlední řadě je nezanedbatelný také lepší výsledný estetický efekt [14]. Tuto premisu potvrzuje i náš případ, kdy jsme nekomplikovaně provedli roboticky asistovanou resekci neurinomu v anatomicky velmi nepříznivé lokalizaci. Vzhledem k raritnosti případů není t. č. k dispozici robustní studie srovnávající otevřený a miniinvazivní přístup [4].
Velmi důležitá je pooperační dispenzarizace pacienta. I když je prognóza pacientů dobrá, je riziko rekurence kolem 5 % [15].
ZÁVĚR
Náš případ i dosud publikované studie potvrzují, že robotická chirurgie poskytuje řadu benefitů v porovnání s konvenčními metodami. Možnost precizní preparace v uzavřených, špatně přístupných a rizikových prostorách, jakými je malá pánev, snižuje riziko peroperačních i pooperačních komplikací výkonu se zachováním radikality a menší traumatizací pacienta vedoucí k významnému zkrácení doby hospitalizace a rekonvalescence [14].
Seznam zkratek:
CT – výpočetní tomografie (computed tomography)
MRI – magnetická rezonance (magnetic resonance imaging)
Článek vznikl díky podpoře DRZRO MO1012.
Konflikt zájmů
Autoři článku prohlašují, že nejsou v souvislosti se vznikem tohoto článku ve střetu zájmů a že tento článek nebyl publikován v žádném jiném časopise, s výjimkou kongresových abstrakt a doporučených postupů.
MUDr. Murin M.
Chirurgická klinika
2. LF UK a ÚVN Praha
U Vojenské nemocnice 1200
169 02 Praha 6
e-mail: murin.matus@uvn.cz
ORCID: 0009-0002-6096-0065
Sources
- Saxena D, Pandey A, Bugalia RP, et al. Management of presacral tumors: Our experience with posterior approach. International Journal of Surgery Case Reports. 2015;12:37−40. doi: 10.1016/j. ijscr.2015.05.015.
- WHO Classification of Tumours Editorial Board. Soft tissue and bone tumours. Lyon International Agency For Research On Cancer 2020:226−231.
- Pertea M, Filip A, Huzum B, et al. Schwannoma of the upper limb: Retrospective study of a rare tumor with uncommon locations. Diagnostics 2022;12(6):1319. doi: 10.3390/diagnostics12061319.
- Pennington Z, Reinshagen C, Ahmed AK, et al. Management of presacral schwannomas – a 10-year multi-institutional series. Annals of Translational Medicine 2019;7(10):228−228. doi: 10.21037/atm.2019.01.66.
- Sheikh MM, De Jesus O. Schwannoma. PubMed Published 2021. Available at: www. ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562312/.
- Tish S, Habboub G, Lang M, et al. The epidemiology of spinal schwannoma in the United States between 2006 and 2014. Journal of Neurosurgery: Spine 2020;32(5):661−666. doi: 10.3171/2019.10.spine191025.
- Sun I, Pamir MN. Non-syndromic spinal schwannomas: A novel classification. Frontiers in Neurology 2017;8. doi: 10.3389/fneur.2017.00318.
- Pohnán R, Herzinger J, Vaněk P, et al. Surgical treatment of benign mediastinal neurogenic tumors – a 7-year analysis. Cesk Slov Neurol N. 2020; 83(2):184−188.
- Li Q, Gao C, Juzi JT, et al. Analysis of 82 cases of retroperitoneal schwannoma. ANZ Journal of Surgery 2007;77(4):237−240. doi: 10.1111/j.1445-2197.2007.04025.x.
- Debaibi M, Essid R, Sghair A, et al. Retroperitoneal schwannoma: Uncommon location of a benign tumor. Clinical Case Reports 2022;10(4):e05726. doi: 10.1002/ ccr3.5726.
- Cerofolini E, Landi A, DeSantis G, et al. MR of benign peripheral nerve sheath tumors. Journal of Computer Assisted Tomography 1991;15(4):593−597. doi: 10.1097/00004728-199107000-00013.
- Merchea A, Larson DW, Hubner M, et al. The value of preoperative biopsy in the management of solid presacral tumors. Diseases of the Colon and Rectum 2013;56(6):756−760. doi: 10.1097/DCR.0b013e3182788c77.
- Al Skaini MS, Haroon H, Sardar A, et al. Giant retroperitoneal ancient schwannoma: Is preoperative biopsy always mandatory? International Journal of Surgery Case Reports 2015;6:233−236. doi:10.1016/j.ijscr.2014.08.015.
- Yin J, Wu H, Tu J, et al. Robot-assisted sacral tumor resection: a preliminary study. BMC musculoskeletal disorders 2018;19(1):186. doi: 10.1186/s12891-018-2084-9.
- Fehlings MG, Nater A, Zamorano JJ, et al. Risk factors for recurrence of surgically treated conventional spinal schwannomas. SPINE 2016;41(5):390−398. doi: 10.1097/brs.0000000000001232.
Labels
Surgery Orthopaedics Trauma surgeryArticle was published in
Perspectives in Surgery
2023 Issue 11
Most read in this issue
- Analýza aktuálních možností implementace miniinvazivní chirurgie slinivky břišní v high volume centrech v ČR
- Roboticky asistovaná minimálně invazivní ezofagektomie – naše první zkušenosti
- Biportální robotická plicní lobektomie, iniciální zkušenost − kazuistika
- Já, robot…