#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Specializace UEMS − abdominal wall surgery


Authors: B. East
Published in: Rozhl. Chir., 2022, roč. 101, č. 2, s. 96.
Category: News

Dříve se tomu říkalo obyčejně kýla a operovali ji všichni, stejně tak jako všichni resekovali játra, občas si někdo udělal jícen anebo slinivku a nikdo moc nesledoval, jak to vlastně s pacienty dopadlo. Dnes je jiná doba a podobným praktikám přestává přát. A stejně tak, jako jsme byli svědky centralizace onkologické a různých dalších, tak i v oboru „chirurgie břišní stěny“ začínají pomalu, ale jistě tát ledy.

Rekonstrukce břišní stěny prošla v posledním desetiletí reformou, kterou málokdo čekal. A její popularita dále stoupá. UEMS ji proto zařadilo mezi samostatné specializace a zájemci z ní mohou od roku 2021 skládat samostatnou zkoušku. První zkoušky se konaly na výročním zasedání EHS v Kodani v říjnu a zkoušku tam úspěšně složilo 13 kandidátů, kteří získali titul FEBS AWS.

Možná vám to přijde málo, ale rozsah kurikula není ani trochu banální. Je vyžadována znalost anatomie, jednotlivých guidelines − od prevence přes operační postupy (ty se za posledních 10 let velmi změnily!), nejrůznější druhy kýl až po pooperační péči. Velký důraz je kladen na diagnostiku, předoperační přípravu, před, per i pooperační rozhodování a řešení všemožných komplikací, kterých je v souvislosti s operativou kýl více než dost. Ačkoliv je to zkouška teoretická a nemá samostatnou praktickou část, k přihlášce musí být doložen index provedených výkonů (minimální požadavky jsou uvedeny na stránkách sekce) a je vyžadována minimální 2letá souvislá praxe v oboru rekonstrukce břišní stěny pod vedením některého z uznávaných odborníků, vědecké publikace na dané téma, aktivní přednášková činnost a samozřejmě splněná atestace v oboru všeobecná chirurgie minimálně dva roky před přihláškou k této nástavbové evropské atestaci.

První částí zkoušky je test, na který měli kandidáti 4 hodiny a byla požadována minimálně 80% správnost. Ti, co úspěšně absolvovali první kolo, pokračovali ústní zkouškou. Během následujících 2 hodin prošli 6 jednotlivými stanovišti a na každém z nich byli zkoušeni komisí 3 odborníků z jednoho z podoborů. Kandidát byl vždy postaven před klinický scénář a měl ho vyřešit. Odpovědi tak nebyly jednoznačně hodnoceny jako správné nebo špatné, ale bylo třeba je před každou tříčlennou komisí obhájit, a to včetně zdánlivých drobností, které jsou pro řadu chirurgů pod jejich rozlišovací schopností. Například, jaký použijí steh, jakou sílu, proč, jaký drén, kdy ano a kdy ne, jaká je k tomu publikována literatura, která takový postup obhajuje, nebo naopak, jaká provedou zobrazovací vyšetření. Jakou síťku použijí a proč zrovna tu, jakou má výhodu oproti jiným, z čeho je vyrobená a jaké má vlastnosti, velikost pórů a podobně. Uchazeči byli zkoušeni z interpretace zobrazovacích vyšetření včetně sonografie. Známkováni byli všichni A+, A, A-, B. Kdo získal C, dál nepostupoval.

Jedno ze stanovišť se zaměřovalo na porozumění textu. Uchazeči dostali během přestávky vědeckou publikaci a museli ji umět během 15 minut rozebrat stran správnosti vybraných metod, statistiky, nejrůznějších bias… a podobně, jako tomu je například během recenzního řízení vědecké publikace nebo hodnocení publikací pomocí nejrůznějších checklistů, když se píše systematické review nebo guidelines. Celá zkouška probíhá v anglickém jazyce a není levná, vloni stála 600 eur (členové Evropské kýlní společnosti mají zvýhodněný poplatek 425 eur). V roce 2022 bude cena zřejmě vyšší kvůli organizačním změnám v UEMS v důsledku pandemie covid-19 a nutné investici do nejrůznějších systémů pro dálkové zkoušení a ověřování identity. Příští zkouška se bude konat v říjnu v Manchesteru a více informací najdou zájemci na https://uemssurg.org/working-groups/abdominal- -wall-surgery/. Pro zájemce o zkoušku ještě připomínám Hernia Basecamp na Websurg, je zcela zdarma a to, co z kurikula zatím neobsahuje, brzy bude.

A na závěr je tu otázka: Jak dlouho potrvá, než se „kýlní centrum“ bude moci nazývat centrem, pouze pokud bude mít garanta správné péče, a jak dlouho, než i z všeobecných chirurgií ty větší vymizí do center, která budou schopna nabídnout léčbu podle moderních trendů a řešit komplikace s touto operativou související, je otázkou. Například pracovišť, která se zabývají systematickým vyšetřováním a léčbou chronické pooperační bolesti je zatím málo, ne každý je schopný bezpečně provádět rozsáhlé rekonstrukce a zdaleka ne všechna pracoviště provádí audit vlastních výsledků.

Za Pracovní skupinu AWS v rámci UEMS se budu těšit na shledanou.

MUDr. Barbora East, Ph.D., FEBS AWS

e-mail: barbora.east@gmail.com

Poznámka redakce: UEMS − Union Européenne des Médecins Spécialistes, angl.: European Union of Medical Specialists


Labels
Surgery Orthopaedics Trauma surgery
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#