Srovnání efektivity chirurgické intervence s terapií Cyberknife® v léčbě jaterních malignit
:
J. Roman 2; P. Vávra 1,2; T. Ekrtová 1; E. Skácelíková 1,3; P. Ihnát 1,2; M. Papalová 1; S. Řehořková 1; J. Cvek 1,3
:
Lékařská fakulta, Ostravská univerzita
1; Chirurgická klinika, Fakultní nemocnice Ostrava
2; Onkologická klinika, Fakultní nemocnice Ostrava
3
:
Rozhl. Chir., 2019, roč. 98, č. 10, s. 408-413.
:
Original articles
Úvod: Chirurgická resekce je dosud metodou volby při léčbě jaterních malignit. Především u pacientů, kteří jsou z nejrůznějších důvodů nevhodní pro radikální chirurgickou léčbu, představuje další léčebnou možnost radioterapeutický systém Cyberknife®. Cílem této práce je porovnat krátkodobé i dlouhodobé výsledky těchto léčebných modalit.
Metody: Byla provedena retrospektivní analýza prospektivně shromažďovaných dat u pacientů podstupujících léčbu jaterních malignit chirurgicky či systémem Cyberknife®. Zkoumané období zahrnuje roky 2013 až 2016. Do studie byli zařazeni pacienti podstupující léčbu pouze jednou z uvedených metod.
Výsledky: Celkem bylo analyzováno 260 pacientů, přičemž u 142 byla zvolena chirurgická terapie, zbylých 118 pacientů podstoupilo radioterapii. Medián přežití byl 30,65 měsíce pro chirurgické pacienty a 22,93 měsíce pro Cyberknife®, celkový medián přežití byl 27,63 měsíce. Procento tříletého přežívání bylo 47,4 %, respektive 19,9 %. Kaplan-Meierova analýza ukázala statisticky nevýznamný rozdíl mezi přežíváním pacientů obou skupin (p=0,082, CI 95%). Při porovnání výsledků omezených pouze na metastázy kolorektálního karcinomu byl shledán statisticky významný rozdíl (p=0,031, CI 95%).
Závěr: Výsledky této studie ukazují statisticky nerozdílné dlouhodobé přežívání pacientů léčených oběma léčebnými metodami. Významný rozdíl ve tříletém přežívání však stále ukazuje na dominantní postavení chirurgie v diagnosticko-terapeutickém managementu pacientů s malignitami jater. Radioterapie Cyberknife® může představovat alternativní léčebnou metodu především u pacientů neschopných chirurgického výkonu, avšak pro kvalitní srovnání dlouhodobých výsledků je třeba delšího sledování pacientů.
Klíčová slova:
liver – radiotherapy – image-guided – liver neoplasms
ÚVOD
Vzhledem ke svému zařazení do portální cirkulace a své mikroskopické stavbě jsou játra velmi častým místem vzniku lokálních i vzdálených metastáz maligních nádorů [1]. Podle analýzy ÚZIS byla incidence jaterních malignit v České republice v roce 2016 3,87/100 000, zatímco mortalita dosáhla ve stejném období 2,98/100 000 [2].
Za zlatý standard terapie maligních nádorů jater je stále považována chirurgická léčba, stále více studií navíc doporučuje využití laparoskopického přístupu [3]. Vzhledem k různým faktorům však není vhodná pro všechny pacienty. Hlavními kritérii při rozhodování jsou především: celkový stav pacienta, velikost, počet a umístění ložisek (po operaci je nezbytné zachovat dostatečný zbytkový objem jaterní tkáně) a případná přidružená onemocnění, která se s chronickým postižením jater často pojí (cirhóza a portální hypertenze či trombóza, hepatitida, chronická pankreatitida aj.) [4,5]. Pouze asi u 25 % pacientů je nález resekabilní, dalšími možnostmi jsou chemoterapie, radioterapie, radiofrekvenční ablace nebo transarteriální chemoembolizace (TACE) [6,7]. I přes často významná rizika je mortalita chirurgických výkonů dlouhodobě nízká [8].
Nejmodernější metodou radioterapie je léčba přístrojem Cyberknife® (Accuray, Inc., Sunnyvale, California, USA) [9]. Jedná se o přístroj umožňující trojrozměrné zaměření cílového fokusu a dodání vysoké radiační dávky (zpravidla 8 Grey v jedné frakci, kterých je typicky 5) do cílového místa s minimálním ozářením okolních orgánů a struktur. Toto je umožněno nejen trojrozměrným ozářením ložiska pomocí až několika stovek kolimovaných paprsků, ale také synchronizací aktivity lineárního urychlovače s dechovou aktivitou pacienta [10]. Tento systém dosahuje vysoké přesnosti mezi 0,9–0,4 mm [11,12]. Hlavními výhodami tohoto systému je léčebná odezva u 50−85 %) ozářených pacientů s minimem nežádoucích účinků [13] a krátká doba jednoho ozáření (typicky 20–30 minut) [12]. Cyberknife je také schopen ozářit nádory umístěné v těžko přístupných oblastech jater, v okolí důležitých struktur nebo velkých cév (typicky v jaterním hilu či u lézí umístěných dorzálně), a je tak vzhledem k vysokému stupni lokoregionální kontroly [7,14] metodou volby v těchto chirurgicky těžko přístupných oblastech.
Studie zaměřené na srovnání chirurgické resekce s terapií Cyberknife jsou vzácné [15,16]. V této studii proto srovnáváme obě zmíněné léčebné metody – chirurgické řešení jako zlatý standard terapie s neinvazivní radioterapeutickou léčbou přístrojem Cyberknife®.
METODY
Provedli jsme retrospektivní analýzu prospektivně vedené databáze dat u pacientů podstupujících léčbu jaterních malignit v období od ledna 2013 do prosince 2016. Tito pacienti byli léčeni chirurgicky nebo stereotaktickou radioterapií systémem Cyberknife. Všichni pacienti zařazeni do studie byli léčeni pouze jednou léčebnou modalitou; v případě kombinované terapie (chirurgicky s následnou radioterapií a opačně) byli ze studie vyřazeni. Všechna data byla získána z elektronické i tištěné zdravotnické dokumentace včetně radiologických snímků a jejich popisů. Veličiny sledované u obou skupin zahrnovaly pohlaví, věk a BMI pacientů, klasifikaci nádorů z hlediska původu (primární či sekundární) i histologického typu, celkový počet jaterních ložisek a jejich objem. Zaznamenán byl také počet dnů strávených v nemocnici během hospitalizace. Podrobnější rozbor některých veličin bude uveden v následujícím textu.
Analyzovaná data specifická pro chirurgické pacienty zahrnovala zvolený chirurgický přístup (otevřeně nebo laparoskopicky), typ resekce (anatomická nebo neanatomická), rozsah resekce (malá nebo velká resekce), peroperační krevní ztráty a délku trvání operace.
Pacienti ve druhé skupině byli léčeni pomocí systému Cyberknife. Základními indikačními kritérii na našem pracovišti jsou: oligometastatické postižení (1 až 3 metastázy) nevhodné pro operační léčbu, dobrý performance status (ECOG Performance Status 0–1, Karnofského index nad 70 %), průměr ložiska <6 cm, minimální vzdálenost od klíčových orgánů 8 mm, hladina bilirubinu <30 µmol/l, méně než trojnásobná elevace AST a ALT a v poslední řadě více než 1000 ml zbývající jaterní tkáně. Všem pacientům byla v rámci přípravy během krátké hospitalizace implantována sada 4–8 zlatých zrn do místa tumoru pro budoucí zaměření přístroje Cyberknife. Zpravidla po 7 až 10 dnech bylo u všech pacientů provedeno plánovací snímkování výpočetní tomografií (CT) nebo magnetickou rezonancí (MR), během kterého byla všechna ložiska virtuálně ohraničena a změřena, současně byla určena cílová radiační dávka a celkový počet frakcí. Tato plánovací vyšetření byla prováděna za hospitalizace. Co nejdříve po naplánování byla zahájena terapeutická iradiace cílových ložisek. Adekvátní srovnání délky hospitalizace s operovanou skupinou je obtížné, protože ozařování je zpravidla možné provádět i ambulantně. Pacienti, kteří byli takto léčeni ambulantně, byli do celkového průměru délky hospitalizace započítáni s hodnotou 0 dnů, dvoudenní hospitalizace nutná k naplánování radioterapie není ve výsledcích započítána. Celkový počet lézí byl určen pomocí radiologických snímků a jejich popisů. Celkový objem ložisek byl ve skupině Cyberknife určen jako Gross Tumour Volume (GTV), u chirurgických pacientů byl proveden matematický odhad z největšího příčného rozměru ložiska a jeho přepočtu do objemových jednotek, přičemž byl předpokládán přibližně kulovitý tvar ložiska. Finální léčebná metoda je vždy vybrána formou multidisciplinárního indikačního semináře za spolupráce chirurga, onkologa a radioterapeuta.
Dostupná srovnání byla provedena pomocí Studentova t-testu pro dva výběry. Data o mortalitě pacientů byla poskytnuta Národním onkologickým registrem (NOR) spravovaným Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), přičemž se jedná o nádorově-specifickou mortalitu – úmrtí na přidružené choroby nebyla sledována. Ke stanovení dlouhodobého přežívání pacientů byla provedena Kaplan-Meierova analýza a výsledky analýzy obou skupin byly vzájemně porovnány. Byly stanoveny mediány přežití a odhady 1letého a 3letého přežívání pacientů. Ke stanovení statistické významnosti byl použit Log-rank test, hladina významnosti byla zvolena 5 % (p=0,05).
VÝSLEDKY
Výsledky analýzy jsou názorně shrnuty v Tab. 1, 2 a 3. Celkem byla analyzována data 260 pacientů, přičemž 54,8 % bylo léčeno chirurgicky, 45,4 % systémem Cyberknife. Celkem bylo zaznamenáno 39 (15,0 %) primárních tumorů a 221 (85,0 %) sekundárních tumorů, jejich jednotlivé zastoupení histologických typů ukazuje Graf 1. Jednoznačně nejčastějším typem nádoru jater byly metastázy kolorektálního adenokarcinomu, přičemž u obou skupin se jednalo o podobné procentuální zastoupení, výraznější rozdíl je přítomen u druhého nejčastějšího nádoru – hepatocelulárního karcinomu, který byl častěji indikován k chirurgické terapii.
Celkem 142 pacientů podstoupilo jaterní resekci (78,9 % otevřeně, zbylých 21,1 % bylo operováno laparoskopicky), s průměrnou krevní ztrátou 595,1 ml, průměrné trvání operačního výkonu bylo 201,8 minuty. U této skupiny se R0 resekce podařilo dosáhnout v 88,0 % případů. Celkem 118 pacientů podstoupilo terapii systémem Cyberknife. Tito pacienti byli v průměru ozáření 47,4 Greye v průměrně 4,6 frakce, s průměrnou izodózou 78,6 %. Průměrná doba ozařování v rámci jedné frakce byla 64,0 minuty.
V chirurgické skupině je medián přežití 30,7 měsíce (22,77–38,54, CI 95%), 1leté přežívání bylo 76,1 %, 3leté přežití 47,4 %. Ve skupině léčené Cyberknifem byl medián přežití 22,9 měsíce (17,09–28,78), 1letého přežití bylo dosaženo u 74,9 % pacientů, 3leté přežití bylo 19,9 %. Celkový medián přežití byl 27,63 měsíce (24,22–31,04). Long-rank test neprokázal statistickou odlišnost obou skupin (p=0,082, CI 95%). Celkové přežívání pacientů je zobrazeno v Grafu 2.
Při porovnání výsledků omezených pouze na metastázy kolorektálního karcinomu byl medián přežití 39,4 (35,78–43,00) měsíce pro chirurgickou resekci a 25,9 (21,12–30,66) měsíce pro Cyberknife. 1leté přežití bylo 88,7 %, respektive 86,1 %. 3leté přežití dosáhlo 60,9 %, respektive 21,2 %. Celkový medián přežití byl 30,1 měsíce (21,84–38,41). Jedná se zde o statisticky významný rozdíl s p=0,031 (CI 95%).
DISKUZE
Radioterapie technologií Cyberknife je poměrně unikátní léčebnou metodou pacientů s nádorovým postižením jater. Jednotná strategie pro implementaci Cyberknife terapie do léčby jaterních malignit v současnosti neexistuje, nejvíce studován je v tomto ohledu radiosenzitivní hepatocelulární karcinom [17–19]. Rostoucí zkušenosti s tímto typem léčby umožňují tento typ léčby cílit na širší okruh pacientů. Výsledky ukazují na možnost využití radioterapie Cyberknifem i u starších pacientů [20,21], pro které by bylo rozsáhlejší chirurgické řešení významnou zátěží. Doporučenými kritérii pro dosažení uspokojivé lokální kontroly jsou maximálně tři metachronní metastázy do velikosti 6 cm, které nejsou kolorektálního původu, bez předchozí chemoterapie [22]. Cyberknife lze také paliativně využít u tumorů, které invadují velké cévní a orgánové struktury.
Tato studie nenašla statisticky významný rozdíl mezi celkovým počtem ošetřených ložisek či jejich průměrným objemem. Ze zkušeností víme, že Cyberknife není příliš vhodný k ozařování příliš malých či příliš velkých ložisek. Chirurgické řešení je nezbytné nejen u vysoce objemných tumorů, ale také u malých, „čočkovitých“ lézí, které nelze spolehlivě zaměřit.
Zásadní výhodou léčby Cyberknifem je možnost ambulantní léčby. Hospitalizace při terapii je nutná pouze z geografických důvodů, případně při vzniku komplikací léčby; tyto jsou však poměrně vzácné [7,22], a proto je ambulantní léčba na našem pracovišti metodou volby. Analýza přežívání v této studii ukazuje na srovnatelné dlouhodobé výsledky chirurgické resekce se Cyberknife terapií, v souladu s dostupnými studiemi [11,15,23]. Rozsáhlejší randomizované studie v současnosti nejsou dostupné. V našem souboru je operační řešení spojeno s výrazně lepším mediánem přežití i 3letým přežíváním.
Poměrně zásadní při volbě léčebné metody je také histologický původ nádoru. V rozporu s našimi výsledky vykazuje Cyberknife terapie v literatuře spíše lepší výsledky v léčbě metastáz kolorektálního karcinomu v porovnání s nekolorektálním původem sekundárních tumorů [24]. Vzhledem k omezenému množství dostupných studií zkoumajících vliv radioterapie Cyberknifem na méně časté typy sekundárních nádorů jater je případné srovnání s resekční léčbou obtížné. Nejrozsáhlejší výsledky ukazuje nedávná analýza mezinárodního RSSearch® registru, zahrnujícího celkem 427 pacientů [23]. Při srovnání výsledků této studie s výsledky operační léčby tumorů prsu je celkové 3leté přežití u Cyberknife radioterapie uváděno na 14,3 %, při chirurgické léčbě (při pouze hepatálním postižení) přežívá 3 roky 53,9–83 % pacientů [25]. Srovnání s resekcí pro plicní tumory není možné pro velmi malé množství takto léčených pacientů [26,27], Cyberknife radioterapie dosahuje 1, 3 a 4letého přežití 61,5 %, 11,5 % a 7,7 % [23]. Pro metastázy adenokarcinomu pankreatu je 4 a 5leté přežívání po resekci v různých studiích 25 a 20 % [28,29], při ozáření Cyberknifem je přežívání prakticky nulové [23]. Pro malý počet pacientů není v naší studii obdobné srovnání statisticky přínosné.
ZÁVĚR
Dlouhodobé přežití pacientů s jaterními malignitami je srovnatelné při chirurgické léčbě i radioterapií přístrojem Cyberknife. Chirurgická léčba je dosud jediná potenciálně kurativní metoda poskytující především delší medián přežití i 3leté přežívání, a je tedy stále metodou volby u pacientů schopných chirurgického výkonu. Nicméně pouze u cca 20–30 % pacientů je nález resekabilní, pro část dalších pacientů je Cyberknife alternativou se srovnatelnými dlouhodobými výsledky a potenciálně nižší zátěží organismu [30,31].
Tato práce byla podpořena v rámci projektů SGS 2018 Ostravské univerzity – SGS01/LF/2018, SGS02/LF/2018 a SGS05/LF/2018, Ministerstvo zdravotnictví ČR.
Konflikt zájmů
Autoři článku prohlašují, že nejsou v souvislosti se vznikem tohoto článku ve střetu zájmů a že tento článek nebyl publikován v žádném jiném časopise.
MUDr. Jan Roman
chirurgická klinika
Fakultní nemocnice Ostrava
17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava
e-mail: jan.roman@fno.cz
Sources
-
Lawrence PF, Bell RM, Dayton MT. Essentials of general surgery. 5th ed. Lippincott Williams & Wilkins 2012. ISBN 978-078-178-495−5.
-
Ladislav D, Mužík J, Kubásek M, et al. Epidemiologie zhoubných nádorů v České republice [e-publish]. Masarykova univerzita 2005. Available from: www.svod.cz.
-
Wakabayashi G, Cherqui D, Geller DA, et al. Recommendations for laparoscopic liver resection: A report from the second international consensus conference held in Morioka. Ann Surg. 2015;261:619–29 doi:10.1097/SLA.0000000000001184.
-
Tsim NC, Frampton AE, Habib NA, et al. Surgical treatment for liver cancer. World J Gastroenterol. 2010;16:927–33. doi:10.3748/WJG.V16.I8.927.
-
Ananthakrishnan A, Gogineni V, Saeian K. Epidemiology of primary and secondary liver cancers. Semin Intervent Radiol. 2006;23:47–63. doi:10.1055/s-2006-939841.
-
Mazzaferro V, Regalia E, Doci R, Andreola S, et al. Liver transplantation for the treatment of small hepatocellular carcinomas in patients with cirrhosis. N Engl J Med. 1996;334:693–700. doi:10.1056/NEJM199603143341104.
-
Ihnát P, Skácelíková E, Tesař M, et al. Stereotactic body radiotherapy using the CyberKnife® system in the treatment of patients with liver metastases: state of the art. Onco Targets Ther. 2018;11:4685–91. doi:10.2147/OTT.S165878.
-
Fong Y, Fortner J, Sun RL, et al. Clinical score for predicting recurrence after hepatic resection for metastatic colorectal cancer: analysis of 1001 consecutive cases. Ann Surg. 1999;230:309–18. doi:10.1097/00000658-199909000-00004.
-
Kilby W, Maurer CR, Sayeh S, et al. The CyberKnife® robotic radiosurgery system in 2010. Technol Cancer Res Treat. 2014;9:433–52. doi:10.1177/153303461000900502.
-
Kato H, Yoshida H, Taniguch H, et al. Cyberknife treatment for advanced or terminal stage hepatocellular carcinoma. World J Gastroenterol. 2015;21:13101. doi:10.3748/wjg.v21.i46.13101.
-
Adler JR, Chang SD, Murphy MJ, et al. The Cyberknife: A frameless robotic system for radiosurgery. Stereotactic and Functional Neurosurgery 1997;69:124–8. doi:10.1159/00009986.3
-
Dieterich S, Gibbs IC. The CyberKnife in clinical use: Current roles, future expectations. IMRT, IGRT, SBRT. Karger, Basel 2011;43:181–94. doi:10.1159/000322423.
-
Fukumitsu N, Okumura T, Sakurai H. Radiotherapy for liver cancer. J Gen Fam Med. 2017;18:126–30. doi:10.1002/jgf2.19.
-
Mayr NA, Brunner TB, Dawson LA, et al. Stereotactic body radiation therapy for hepatocellular carcinoma: Current trends and controversies. Technol Cancer Res Treat. 2018;17: 153303381879021. doi:10.1177/1533033818790217.
-
Yuan Z, Tian L, Wang P, et al. Comparative research on the efficacy of CyberKnife and surgical excision for Stage I hepatocellular carcinoma. Onco Targets Ther. 2013;6:1527–32. doi:10.2147/OTT.S51452.
-
Su T-S, Liang P, Liang J, et al. Long-term survival analysis of stereotactic ablative radiotherapy versus liver resection for small hepatocellular carcinoma. Int J Radiat Oncol. 2017;98:639–46. doi:10.1016/j.ijrobp.2017.02.095.
-
Que J, Kuo HT, Lin LC, et al. Clinical outcomes and prognostic factors of cyberknife stereotactic body radiation therapy for unresectable hepatocellular carcinoma. BMC Cancer 2016;16:1–10. doi:10.1186/s12885-016-2512-x.
-
Tse RV, Hawkins M, Lockwood G, et al. Phase I study of individualized stereotactic body radiotherapy for hepatocellular carcinoma and intrahepatic cholangiocarcinoma. J Clin Oncol. 2008;26:657–64. doi:10.1200/JCO.2007.14.3529.
-
Han CJ, Lee BH, Choi CW, et al. Preliminary result of stereotactic body radiotherapy as a local salvage treatment for inoperable hepatocellular carcinoma. J Surg Oncol. 2010;102:209–14. doi:10.1002/jso.21593.
-
McPartlin A, Swaminath A, Wang R, et al. Long-term outcomes of phase 1 and 2 studies of SBRT for hepatic colorectal metastases. Int J Radiat Oncol Biol Phys. 2017;99:388–95. doi:10.1016/j.ijrobp.2017.04.010.
-
Berkovic P, Gulyban A, Nguyen PV, et al. Stereotactic robotic body radiotherapy for patients with unresectable hepatic oligorecurrence. Clin Colorectal Cancer 2017;16:349–57. doi:10.1016/j.clcc.2017.03.006.
-
Peiffert D, Baumann A-S, Marchesi V. Treatment of hepatic metastases of colorectal cancer by robotic stereotactic radiation (Cyberknife (R)). J Visc Surg. 2014;151 Suppl: S45-9. doi:10.1016/j.jviscsurg.2014.01.003.
-
Mahadevan A, Blanck O, Lanciano R, et al. Stereotactic Body Radiotherapy (SBRT) for liver metastasis – clinical outcomes from the international multi-institutional RSSearch® Patient Registry. Radiat Oncol Radiation Oncology 2018;13:1–11. doi:10.1186/s13014-018-0969-2.
-
Stintzing S, Einem J von, Fueweger C, et al. Long-term survival in patients treated with a robotic radiosurgical device for liver metastases. Cancer Res Treat. 2019;51:187–193. doi:10.4143/crt.2017.594.
-
Tasleem S, Bolger JC, Kelly ME, et al. The role of liver resection in patients with metastatic breast cancer: a systematic review examining the survival impact. Irish Journal of Medical Science 2018;187:1009–20. doi:10.1007/s11845-018-1746-9.
-
Ileana E, Greillier L, Moutardier V, et al. Surgical resection of liver non-small cell lung cancer metastasis: A dual weapon? Lung Cancer 2010;70:221–2. doi:10.1016/j.lungcan.2010.08.010.
-
Ercolani G, Ravaioli M, Luca Grazi G, et al. The role of liver resections for metastases from lung carcinoma. HPB 2006;8: 114–5. doi:10.1080/13651820500471970.
-
Adam R, Chiche L, Aloia T, et al. Hepatic resection for noncolorectal nonendocrine liver metastases. Trans Meet Am Surg Assoc. 2006;124:189–200. doi:10.1097/01.sla.0000239036.46827.5f.
-
Thomas RM, Truty MJ, Nogueras-Gonzalez GM, et al. Selective reoperation for locally recurrent or metastatic pancreatic ductal adenocarcinoma following primary pancreatic resection. J Gastrointest Surg. 2012;16:1696–1704. doi:10.1007/s11605-012-1912-8.
-
Khan K, Wale A, Brown G, Chau I. Colorectal cancer with liver metastases: Neoadjuvant chemotherapy, surgical resection first or palliation alone? World J Gastroenterol. 2014;20:12391–406. doi:10.3748/wjg.v20.i35.12391.
-
Grundmann RT. Current state of surgical treatment of liver metastases from colorectal cancer. World J Gastrointest Surg. 2011;3:183. doi:10.4240/wjgs.v3.i12.183.
Labels
Surgery Orthopaedics Trauma surgeryArticle was published in
Perspectives in Surgery
2019 Issue 10
Most read in this issue
- Therapy of liver cysts – experience of the Department of Surgery, University Hospital in Pilsen 2009−2018
- Comparison of surgical intervention to Cyberknife® radiotherapy in the treatment of liver malignancies
- Radiofrequency ablation of colorectal liver metastases
- Repopulation of decellularized pig scaffolds: Promising approach for liver tissue engineering