#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Editorial


Authors: J. Plzák
Authors‘ workplace: Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole, Praha
Published in: Otorinolaryngol Foniatr, 73, 2024, No. 4, pp. 215.
Category: Editorial

Vážené kolegyně a vážení kolegové,

s potěšením jsme přijali nabídku šéfredaktora časopisu prof. Jaromíra Astla k přípravě tohoto čísla Otorinolaryngologie a foniatrie z per autorů Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole. Historie tohoto pracoviště sahá až do 19. stol., kdy bylo založeno 15. května 1892 jako první česká ORL klinika prof. Emiliánem Kaufmannem. Klinika vznikla rozštěpením německé ušní kliniky ve Všeobecné nemocnici v Praze, která působila na Karlo-Ferdinandově c.k. univerzitě od roku 1874 a byla jednou z nejstarších ušních klinik celosvětově. V čele první české ORL kliniky na prof. Kaufmanna (vedl kliniku v letech 1892–1912) navázaly významné osobnosti nejen české, ale i světové otorinolaryngologie: prof. Otakar Kutvirt (1912–1930), prof. Antonín Přecechtěl (1930–1960), prof. Karel Sedláček (1960–1976), prof. Stanislav Tichý (1976–1986), prof. Jan Betka (1986–2016).

Klinika vždy patřila k vedoucím pracovištím, která zavádějí nové diagnostické, léčebné a technologické postupy v oboru a zasluhují se o jejich šíření v rámci našeho státu i za jeho hranice. Vychovala nespočet lékařů, včetně mnoha vedoucích pracovníků, kteří z kliniky přecházejí na pozice primářů a přednostů jiných pracovišť v rámci celé republiky. Je sídlem Katedry otorinolaryngologie IPVZ, a tak má zásadní postavení v postgraduálním vzdělávání lékařů. V pregraduální výuce zajišťuje výuku ORL a chirurgie hlavy a krku na 1. LF UK, která je svým objemem v ČR největší, a podílí se i na výuce v rámci 2. LF UK.

Na klinice je dlouhodobě zakotvena vědecko-výzkumná spolupráce na národní úrovni, klinika spolupracuje s jinými klinickými i neklinickými pracovišti v rámci lékařských fakult i ústavů Akademie věd, často v rámci Ph.D. projektů. V mezinárodním kontextu klinika spolupracuje s pracovišti napříč Evropou i v USA, Austrálii či Africe. Zaměstnanci kliniky pravidelně vyjíždějí na studijní a pracovní stáže, naopak na pracoviště pravidelně přijíždějí na stáže a studijní pobyty kolegové ze zahraničí. Klinika se aktivně zapojuje i do spolupráce na mezinárodních projektech, např. Evropské referenční sítě nebo Evropské organizace pro výzkum a léčbu rakoviny. Lékaři a vědci kliniky jsou řešiteli řady grantových projektů (AZV, GAČR, GAUK) a jsou publikačně aktivní. Například za poslední dva roky publikovali 42 prací v odborných časopisech s impakt faktorem.

Klinika se významně podílí na pověsti české otorinolaryngologie na mezinárodní scéně, pořádá v České republice evropské i světové kongresy ORL specializace. Za etalon evropských ORL kongresů je považován 3. evropský kongres ORL a chirurgie hlavy a krku 2015 v Praze, jehož prezidentem byl prof. Jan Betka a jenž počtem účastníků vysoce převyšuje ostatní kongresy. Své zástupce klinika vysílá do vedení vrcholných mezinárodních ORL společností.

Vzhledem k rozsahu aktivit a objemu práce na klinice nelze vše konkrétně ve stručnosti popsat, proto zde uvádíme jen několik popisných aktuálních čísel:

  • 4 ORL operační sály/den;
  • 2 700 operací na ORL operačních sálech, 300 operací mimo ORL operační sály/rok;
  • 35 lékařů (včetně neurochirurga a plastického chirurga ve stavu kliniky);
  • 25 sester na standardních odděleních;
  • 25 sester na JIP;
  • 15 sester na ambulanci;
  • 12 lůžek JIP;
  • 56 lůžek standardních ORL lůžek;
  • 14 specializovaných ambulancí;
  • 10 administrativních pracovníků.

Pro čtenáře tohoto čísla časopisu Otorinolaryngologie a foniatrie jsme připravili práce mladších autorů Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole, až na výjimky ještě neatestovaných. Navzdory jejich dosud relativně krátké medicínské praxi věříme, že pro Vás připravili zajímavou směs textů z různých subspecializací našeho širokého a krásného oboru, od kazuistik přes původní práce až po přehledové články. Výběrem věkově mladých autorů jsme chtěli poukázat na fakt, že z historického hlediska je klinika „stará“ (letos oslavila 132. narozeniny), ale zároveň umí být i kvalitně „mladá“.

Děkuji autorům i všem ostatním pracovníkům kliniky za odváděnou práci a Vám, čtenářům, přeji příjemné a poučné čtení.

 

prof. MUDr. Jan Plzák, Ph.D.

vyzvaný editor


Labels
Audiology Paediatric ENT ENT (Otorhinolaryngology)
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#