Gastrický choristom hypofaryngu u novorozence
Authors:
Vaněčková K. 1; Z. Prouzová 2; M. Jurovčík 1; L. Gernertová 1; J. Skřivan 1
Authors‘ workplace:
Klinika ušní, nosní, krční 2. LF UK a FN v Motole, Praha
1; Ústav patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN v Motole, Praha
2
Published in:
Otorinolaryngol Foniatr, 70, 2021, No. 3, pp. 174-176.
Category:
Case Reports
doi:
https://doi.org/10.48095/ccorl2021174
Overview
Gastrický choristom je heterotopie, která se skládá z uspořádání žaludeční sliznice a může být lokalizována do jakékoliv části gastrointestinálního traktu. Choristomy jsou ve většině případů klinicky němé či prezentující se minimálními příznaky a jsou diagnostikovány převážně v dospělosti. V kazuistice prezentujeme novorozence, u kterého lokalizace a velikost tohoto benigního tumoru způsobila těžkou postnatální dyspnoi, nutnost orotracheální intubace a rychlý chirurgický zásah.
Klíčová slova:
gastrický choristom – benigní tumor – heterotopie – novorozenec
Úvod
Choristom je vrozená anomálie skládající se z heterotopického uskupení buněk [1]. Je tvořen z mikrospickopicky normálních buněk a tkání, které se nacházejí v abnormálních lokalitách mimo svou fyziologickou oblast. Jako příklad se nejčastěji uvádí malý uzlík dobře diferencované a fyziologicky organizované tkáně pankreatu, nacházející se v submukóze žaludku či tenkého střeva. Choristomy jsou ve většině případů klinicky němé či prezentující se minimálními příznaky, ale na základě jejich abnormální lokalizace a morfologie mohou být zaměněny za neoplazii nebo způsobit obturaci [2].
Vlastní kazuistika
Pacientka byla narozena v 35. gestačním týdnu z fyziologického těhotenství v Ústavu pro péči o matku a dítě. Po vybavení hypoventilovala s krátkou úpravou po stimulaci, poté se opět rozvinula dyspnoe. Pro vyšší kyslíkové nároky byla zahájena distanční oxygenoterapie. Postupná progrese kyslíkových nároků vedla druhý den života k intubaci, během které byl spatřen patologický útvar v dutině ústní. Po intubaci došlo ke zlepšení ventilačních parametrů. Extubace proběhla třetí den života a kyslíková podpora probíhala na nCPAP s FiO2 do 0,25. Bylo provedeno ultrazvukové vyšetření CNS s fyziologickým nálezem. V následujících dnech života docházelo i nadále k postupné progresi dyspnoe, zhoršující se na zádech. Z důvodu dechových obtíží bylo devátý den života provedeno endoskopické vyšetření s nálezem nepravidelného pendulujícího tumorózního útvaru, který se v inspiriu vtahoval do vchodu hrtanu. Subglotický prostor a trachea byly volné.
Po přijetí bylo provedeno MR (magnetická rezonance) krku nativně. Vyšetření zobrazilo exofyticky konfigurované ložisko v oblasti orofaryngu, měřitelné velikosti 18 x 12 x 20 mm, bez známek parafaryngeální infiltrace, které se po aplikaci kontrastní látky girlandovitě opacifikovalo. V diferenciální diagnostice se uvažovalo o patologických změnách charakteru polypu vycházejícího nejspíše z levé části faryngu bez další propagace. S malou pravděpodobností se mohlo jednat o hemangiom (obr. 1).
Vzhledem k nálezu na MR a klinickému průběhu s dušností bylo indikováno včasné chirurgické řešení. V jedenáctý den života pacientka podstoupila endoskopickou metodou prováděnou exstirpaci tumoru z orofaryngu v celkové anestezii. Tumor byl postupně bipolárním kauterem excidován od stopky, výkon proběhl bez komplikací (obr. 2, 3). Pacientka byla po výkonu zaintubovaná přeložena na KARIM (Klinika anesteziologie a resuscitace a intenzivní medicíny).
Po exstipaci tumoru byla pacientka oběhově i ventilačně stabilní na mírném režimu UPV (umělá plicní ventilace) a antiedematózní terapii. Druhý pooperační den byla provedena kontrolní endoskopie s nálezem fibrinového povlaku a makroskopicky bez známek rezidua tumoru. Týž den byla pacientka extubována. Další endoskopická kontrola byla provedena devátý pooperační den s nálezem pouhých slizničních nerovností. Pacientka byla propuštěna v celkově dobrém klinickém stavu s hmotností 2 770 g jedenáctý pooperační den do ambulantní péče. Podle ambulantních kontrol a posledního endoskopického vyšetření je pacientka bez obtíží a bez známek rezidua tumoru.
Makroskopicky se jednalo o polypovitý fragment velikosti 16 x 12 x 11 mm. Mikroskopicky byla tkáň kryta z menší části víceřadým cylindrickým epitelem s řasinkami, dále byl nalezen zřasený úsek organoidně členěné žaludeční sliznice s místy zastiženou i nekompletní intestinální metaplazií. Ve spodině byla zastižena vlákna hladké svaloviny, okrsek chrupavky a ve stromatu chronický zánět. Histologický obraz odpovídal gastrickému choristomu hypofaryngu (obr. 4, 5).
Diskuze
Gastrický choristom se skládá z heterotopického uspořádání žaludeční sliznice a může být lokalizován do jakékoliv části gastrointestinálního traktu. Nicméně lokalizace gastrického choristomu do faryngu je podle odborné literatury velmi vzácná a přibližně třetina případů je diagnostikována až v dospělosti [3].
Pro diagnózu gastrického choristomu by měla být splněna následující kritéria: 1. tkáň musí být lemována vrstvou hladké svaloviny (obr. 4, 5), 2. dále je lemována vrstvou epitelu odvozeného od orální části trávicí trubice (obr. 4, 5), 3. je připojený k nějaké části trávicí trubice [1].
Variace symptomů poukazujících na přítomnost choristomu ve faryngu se pohybuje od asymptomatických případů s příležitostnými pocity cizího tělesa, přes obstrukce dýchacích cest, k dysfagii a nauzee se zvracením. V dlouhodobém horizontu vzhledem k produkci kyseliny chlorovodíkové žaludečními epiteliemi může dojít k ulceraci stěny choristomu a vytvoření tracheoezofageální píštěle či fatální aspirace s laryngeálním spazmem [4]. V delším časovém horizontu může dojít i k transformaci žaludeční sliznice v intestinální metaplazii (obr. 4, 5) a v konečném stadiu až v adenokarcinom [3–6].
Léčba gastrického choristomu se odvíjí od přítomných symptomů. Asymptomatičtí pacienti mohou fungovat bez léčby či na terapii inhibitory protonové pumpy. Chirurgická léčba by měla být metodou volby u všech symptomatických pacientů a dále v případech nutnosti histopatologické verifikace povahy tumoru. Ke zvážení je indikace chirurgické terapie v asymptomatických případech. Vždy je však nutná observace pacienta s častými kontrolami. Excize tumoru je úspěšně prováděna elektrokauterizací či laserem [3].
Závěr
Gastrický choristom je raritní onemocnění. Svou povahou je benigní, ale podle lokalizace může způsobovat až obstrukci dýchacích cest a v dlouhodobém horizontu nese riziko malignizace. Chirurgické odstranění tumoru je metodou volby.
Prohlášení o střetu zájmu
Prohlašuji, že v souvislosti s tématem, vznikem a publikací tohoto článku nejsem ve střetu zájmů a vznik ani publikace článku nebyly podpořeny žádnou farmaceutickou firmou. Toto prohlášení se týká i všech spoluautorů.
ORCID autorů
Z. Prouzová ORCID 0000-0002-7507-0797,
M. Jurovčík ORCID 0000-0003-0240-8061,
L. Gernertová ORCID 0000-0001-5627-7306,
J. Skřivan ORCID 0000-0002-7044-6310.
Přijato k recenzi: 2. 10. 2020
Přijato k tisku: 4. 12. 2020
MUDr. Kristýna Vaněčková
Klinika ušní, nosní, krční 2. LF UK a FN v Motole
V Úvalu 84
150 06 Praha 5
Sources
1. Kumar V, Abbas AK, Aster JC et al. Robbins Basic Pathology, 9th ed. Philadelphia: Elsevier/Saunders 2013.
2. Lee KH, Roland PS. Heterotopias, teratoma, and choristoma. In: Encyclopedia of Otolaryngology, Head and Neck Surgery. Edited by Kountakis SE. Berlin: Springer 2013.
3. Chang H, Ahn Y, Lim YS et al. Gastric choristoma of the oropharynx. Clin Exp Otorhinolaryngol 2009; 2 (2): 103–105. Doi: 10.3342/ ceo.2009.2.2.103.
4. Desuter G, Plouin-Gaudon I, de Toeuf C et al. Gastric choristoma of the midline neck in a newborn: a case report and review of the literature. J Pediatr Surg 2003; 38 (7): E1–E3. Doi: 10.1016/s0022-3468 (03) 00210-0.
5. Hsu JM, Mortelliti AJ. Gastric choristoma of the hypopharynx presenting in an infant: a case report and review of the literature. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2000; 56 (1): 53–58. Doi: 10.1016/s0165-5876 (00) 00 378-5.
6. Van Abel KM, Carlson ML, Narendra S et al. Hypopharyngeal gastric choristoma in an infant resulting in airway obstruction. Arch Otolaryngol Head Neck Surg 2011; 137 (9): 947–951. Doi: 10.1001/archoto.2011.138.
Labels
Audiology Paediatric ENT ENT (Otorhinolaryngology)Article was published in
Otorhinolaryngology and Phoniatrics
2021 Issue 3
Most read in this issue
- Akutní závrať v pohotovostní službě ORL lékaře
- Vrozené vývojové vady vnitřního ucha
- Sklerotizace krčních cyst alkoholem pod ultrasonografickou kontrolou jako alternativa operačního řešení
- Hodnocení řeči u pacientů po kochleární implantaci – Motol Speech Scale