Význam screeningových dotazníků v detekci závažnosti obstrukční spánkové apnoe
Authors:
Solecká Š. 1,2; J. Betka 3; Matler K. 1; Tomášková H. 2
Authors‘ workplace:
Otorinolaryngologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku, příspěvková organizace
1; Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, LF Ostravské univerzity, Ostrava
2; Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole, Praha
3
Published in:
Otorinolaryngol Foniatr, 70, 2021, No. 2, pp. 75-81.
Category:
Original Article
doi:
https://doi.org/10.48095/ccorl202175
Overview
Úvod: Cílem práce je srovnání významu screeningových dotazníků a rizikových faktorů při detekci závažnosti obstrukční spánkové apnoe. Metodika: Do studie bylo zařazeno 47 pacientů s podezřením na OSA. Pacienti vyplnili 5 screeningových dotazníků – Epworthskou škálu spavosti (ESS), dotazník STOP BANG, dotazník STOP, Berlínský dotazník (BD) a Pittsburský dotazník (PD). Následně byli vyšetřeni limitovanou polygrafií. Hodnoty AHI (počet apnoí/ hypopnoí za 1 hodinu), desaturace t90 (doba spánku v procentech strávená v desaturacích pod 90 %) a ODI (počet desaturací ≥ 3 % během 1 hodiny) byly porovnány se skóre dotazníků a vybranými rizikovými faktory pro OSA (BMI, mužské pohlaví, hypertenze, věk, obvod krku, obvod břicha a poměr obvodu břicha/ boků). Výsledky: Dosažené skóre žádného ze sledovaných dotazníků nekoreluje s hodnotou AHI. Relativně nejvyšší senzitivitu v souboru pro detekci OSA mají BD, STOP a STOPBANG dotazníky, naopak PD a ESS mají senzitivitu nízkou. Statisticky významná je korelace skóre dotazníků ESS, STOP BANG a BD s desaturací t90, dále dotazníků ESS a STOP BANG s ODI. Nebyl prokázán vztah žádného z vybraných rizikových faktorů s hodnotou AHI. Hodnoty desaturace t90 a ODI nejlépe korelovaly s BMI, obvodem krku a poměrem obvodu břicha/ boků. Závěr: Žádný ze sledovaných dotazníků není vhodný k určení závažnosti OSA, vždy je nutné provést polygrafi cké či polysomnografi cké vyšetření spánku. Pro screening OSA jsou relativně vhodné BD, STOPBANG, které mají vysokou senzitivitu a zároveň jejich skóre koreluje s hodnotou noční hypoxemie. Parametry měřící noční hypoxemii (desaturace t90, ODI) lépe korelují s rizikovými faktory než hodnota AHI. Nejdůležitějšími parametry spojenými s hypoxemií jsou BMI, obvod krku a poměr obvodu břicho/ boky, a je proto vhodné je do screeningu pro OSA zahrnout.
Klíčová slova:
obstrukční spánková apnoe – Berlínský dotazník – dotazník STOP-Bang – dotazník STOP – Epworthská škála spavosti – Pittsburský dotazník
Úvod
Syndrom obstrukční spánkové apnoe je soubor příznaků a chorobných stavů, které vznikají na základě opakovaných apnoických pauz a/ nebo hypopnoí během spánku. Obstrukční spánková apnoe (OSA) patří mezi jednu z nejčastějších poruch dýchání ve spánku a je nejčastější příčinou denní spavosti [1]. Neléčená OSA s sebou přináší mnohá rizika ovlivňující morbiditu a mortalitu pacientů. Závažnost OSA je určována hodnotou AHI (apnoe/ hypopnoe index – počet apnoí/ hypopnoí na hodinu) a je rozdělena do tří stupňů. Pro dospělou populaci je lehký stupeň v rozmezí AHI 5–15 (při současné přítomnosti subjektivních obtíží), střední podle AHI 15–30, těžký podle AHI nad 30 [1]. Výskyt OSA v poslední době postupně narůstá. Podle dat z Wisconsin Sleeping Study vzrostla prevalence středně těžké a těžké OSA v USA za posledních 20 let u mužů ve věku mezi 30 a 70 lety z 8,8 % na 13 % a u žen ve věku mezi 30 a 70 lety z 3,9 % na 5,6 % [2].
Screeningových metod pro OSA je několik a můžeme je rozdělit na dotazníkové, přístrojové a fyzikální (biometrické, morfometrické). V České republice jsou pro záchyt OSA využívány dotazníky a v poslední době také stále častěji screeningové přístroje. Plošný screening OSA není v České republice zaveden. Základním vyšetřením pro diagnostiku OSA je celonoční monitorace spánku pomocí limitované polygrafie nebo polysomnografie [1]. Na základě těchto vyšetření je možné určit závažnost syndrom spánkové apnoe a rozlišit obstrukční, centrální a smíšenou formu nemoci.
Cíl práce
Cílem práce je zjistit, zda výsledky nejčastěji používaných screeningových dotazníků pro OSA korelují s výskytem OSA a se stupněm její závažnosti podle hodnoty AHI. Práce si klade za cíl porovnat také další parametry, jako je desaturace t90 a ODI, s hodnotami skóre dotazníků a ně kte rými vybranými rizikovými faktory pro OSA.
Metodika
Popis souboru
Do prospektivní studie byl zahrnut soubor 81 pacientů, kteří v období od 6/ 2016 do 4/ 2017 byli vyšetřeni v poradně pro chrápání a poruchy dýchání ve spánku na ORL oddělení v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Pacienti byli nejčastěji odesláni praktickým lékařem, kardiologem, jiným ORL lékařem nebo přicházejí na prosbu partnera z důvodu obtěžujícího chrápání a/ nebo pozorovaných apnoických pauz. U všech pacientů bylo podle anamnestických údajů podezření na zvýšené riziko výskytu OSA, žádný z pacientů nebyl pro OSA v minulosti léčen. Každý pacient samostatně vyplnil 5 screeningových dotazníků pro OSA a následně mu bylo doporučeno vyšetření limitovanou polygrafií na neurologickém oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku. Na vyšetření limitovanou polygrafií se dostavilo 58 pacientů (15 žen, 43 mužů). Ze souboru bylo vyřazeno 9 pacientů s centrálním syndromem spánkové apnoe zjištěného podle výsledků limitované polygrafie, 1 pacient s těžkým srdečním selháním a 1 pacient s hypoventilačním syndromem při mukoviscidóze. Do sledované skupiny bylo zařazeno 47 pacientů – 35 mužů (74 %) a 12 (26 %) žen. Věkový průměr pacientů byl 53 let. Nejmladšímu bylo 20 let, nejstaršímu 73 let.
Screeningové dotazníky byly vybrány na základě údajů v odborné literatuře a na základě informací o používaných screeningových dotaznících pro OSA z lůžkových ORL odděleních v České republice.
Použité screeningové dotazníky
Epworthská škála spavosti (ESS) [3]
ESS byla vyvinuta a validována Johnsem jako jednoduchý nástroj, který umožňuje posouzení zvýšené denní spavosti. ESS se skládá z osmi položek, které uvádějí různé denní situace, u nichž nemocný hodnotí pomocí škály 0–3 pravděpodobnost usnutí či dřímání. Celkové skóre představuje součet jednotlivých odpovědí, a pohybuje se tedy v rozsahu 0–24. Zvýšená denní spavost a větší pravděpodobnost pro výskyt OSA je konstatována u pacientů s AHI ≥ 10.
Dotazník STOP BANG [4]
Dotazník STOP BANG byl vyvinut Chungem et al. jako screeningový dotazník pro OSA. Obsahuje 8 otázek týkajících se chrápání, únavy během dne, apnoických pauz během spánku, vysokého krevního tlaku, BMI, věku, obvodu krku a pohlaví. Za každou otázku je možné získat 0–1 bod. Celkové skóre představuje součet jednotlivých odpovědí, a pohybuje se tedy v rozsahu 0–8. Nízké riziko obstrukční spánkové apnoe (OSA) je pro skóre 0–2 body, střední riziko OSA pro skóre 3–4, vysoké riziko OSA pro skóre 5–8, nebo skóre 2 u prvních 4 otázek + BMI > 35 kg/ m2, nebo skóre 2 u prvních 4 otázek + obvod krku (43 cm u mužů, 41 cm u žen), nebo skóre 2 u prvních 4 otázek + pohlaví muž.
Dotazník STOP [4]
Dotazník STOP je jednodušší verze dotazníku STOP BANG. Obsahuje 4 otázky týkající se chrápání, únavy během dne, apnoických pauz během spánku a vysokého krevního tlaku. Za každou otázku je možné získat 0–1 bod. Celkové skóre představuje součet jednotlivých odpovědí, a pohybuje se tedy v rozsahu 0–4. Vysoké riziko OSA je pro skóre ≥ 2.
Berlínský dotazník (BD) [5]
Berlínský dotazník byl vyvinut německými lékaři v roce 1996 jako screeningový dotazník pro OSA. Obsahuje 10 otázek, které jsou rozděleny do 3 kategorií. V první kategorii je 5 otázek týkající se chrápání a zástav dechu během spánku. V druhé kategorii jsou 3 otázky týkající se zvýšené denní únavnosti a spavosti. V poslední, třetí kategorii je otázka týkající se hypertenze a hodnoty BMI. Každá kategorie je hodnocena zvlášť, celkové skóre je vypočteno jako součet bodů za každou kategorii a pohybuje se v rozsahu 0–3. Riziko OSA je pro skóre ≥ 2.
Pittsburský dotazník (PD) [6]
Pittsburský dotazník nebyl původně určen ke screeningu OSA, zaměřuje se na kvalitu spánku (latence usnutí, trvání spánku, efektivita spánku, přerušování spánku, užití léků k navození spánku a denní dysfunkci v souvislosti s nekvalitním spánkem). Obsahuje 10 otázek, které jsou rozděleny do 7 kategorií. Každá kategorie je hodnocena zvlášť od 0 do 3 bodů, celkové skóre je vypočteno jako součet bodů za každou kategorii a pohybuje se v rozsahu 0–21. Slabá kvalita spánku, která je předpokládána také u pacientů s OSA, je konstatována pro skóre > 5. Skóre dotazníků bylo vypočítané podle metodiky jednotlivých dotazníků. Na základě údajů ze screeningových dotazníků byly určeny hodnoty a přítomnost ně kte rých rizikových faktorů pro OSA. Sledované rizikové faktory: hodnota BMI; BMI nad 30; BMI nad 35; věk; hypertenze; obvod krku; obvod břicha; poměr obvod břicha/ obvod boků; mužské pohlaví.
Vyšetření spánku
Vyšetření spánku bylo prováděno za celonoční monitorace během hospitali- dozace na neurologickém oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku přístrojem Miniscreen plus (dodavatel Saegeling Medizintechnik). Při tomto vyšetření byly zaznamenány základní parametry: proudění vzduchu, chrápání, saturace krve kyslíkem, respirační pohyby hrudníku a břicha, poloha a tepová frekvence. Na základě vyšetření limitovanou polygrafií byly určeny hodnoty AHI, desaturace t90 a ODI (tab. 1). Hodnoty byly porovnány a statisticky zpracovány. Skóre dotazníků bylo porovnáno s hodnotami AHI, desaturace t90 a ODI. Hodnoty AHI, desaturace t90 a ODI byly porovnány s předpokládanými rizikovými faktory – BMI, věk, obvod krku v cm, obvod břicha v cm, poměr obvodu břicha/ boků, přítomnost hypertenze, BMI nad 30 a BMI nad 35. Byla vypočítána senzitivita dotazníků.
Statistické zpracování
Pro popis dat byla použita základní popisná statistika (frekvenční tabulky, aritmetický průměr, medián, směrodatná odchylka, min. a max. hodnota). Korelace mezi výsledky dotazníků byla vyhodnocena pomocí Spearmanova korelačního koefi cientu. Pro další vyhodnocení sledovaných parametrů byl použit neparametrický Wilcoxonův (Mannův-Whitneyho) test pro dva výběry. Statistické testy byly hodnoceny na hladině významnosti p ≤ 0,05. Pro statistické zpracování byl použit pro program Stata verze 13.
Výsledky
Porovnání skóre screeningových dotazníků s AHI, desaturací t90 a ODI
Hodnoty AHI, desaturace t90 a ODI byly porovnány se skóre jednotlivých do- tazníků. Vyhodnocení bylo provedeno Spearmanovým korelačním koeficientem rs. Hodnota AHI nekoreluje se skóre žádného z uvedených dotazníků. Korelace hodnoty desaturace t90 koreluje se skóre dotazníků ESS, STOP BANG a BD. Hodnota ODI koreluje se skóre dotazníků ESS a STOP BANG (tab. 2).
Porovnání AHI, desaturace t90 a ODI s předpokládanými rizikovými faktory
Hodnoty AHI, desaturace t90 a ODI byly porovnány s některými předpokládanými rizikovými faktory (BMI, věk, obvod krku, obvod břicha a poměr břicho/ boky). Vyhodnocení bylo provedeno Spearmanovým korelačním koeficientem rs. Hodnota AHI nekoreluje se zvyšujícími se hodnotami žádných sledovaných rizikových faktorů. Hodnota desaturace t90 koreluje se všemi sledovanými rizikovými faktory (0,4406; 0,3447; 0,4997; 0,4243, resp. 0,4464). Nejlépe koreluje s hodnotou obvodu krku, nejméně s věkem. Hodnota ODI koreluje s BMI, obvodem krku a poměrem břicho/ boky (0,3223; 0,4712; 0,3550), s věkem ani obvodem břicha nekoreluje (tab. 3).
Přítomnost hypertenze, BMI nad 30, BMI nad 35 a mužského pohlaví byla porovnána s hodnotou AHI, desaturace t90 a ODI. Pro výpočet byl použit test Wilcoxon rank-sum (Mannův-Whitneyho) test pro dva výběry. Podle výsledků nebyla zjištěna statisticky významná korelace výskytu BMI nad 30, BMI nad 35, hypertenze ani mužského pohlaví s hodnotou AHI a ODI. Statisticky významná byla pouze korelace hodnota desaturace t90 s BMI nad 35 (tab. 4–6).
Porovnání senzitivity screeningových dotazníků
Největší senzitivitu pro screening OSA (AHI nad 5) měly dotazníky BD, STOP a STOP BANG (79 %, 77 %, 72 %). ESS a PD měly senzitivitu nízkou (39 %, 46 %) (tab. 7).
Diskuze
Nejčastěji používaný dotazník ve spánkové medicíně – Epworthská škála spavosti – nebyl původně vyvinut jako screeningový dotazník pro OSA. Zabývá se pouze jedním z předpokládaných rizikových faktorů OSA – zvýšenou denní spavostí. Jeho výhodou je srozumitelnost a jednoduché vyhodnocení, nicméně ESS nekoreluje s hodnotou AHI, statisticky významně avšak koreluje s desaturací t90 a ODI (0,2933; 03173, resp. 0,3399). Korelaci noční hypoxemie a zvýšené denní spavosti u pacientů s OSA popisují ve své studii i Mediano et al. Prokázali, že pacienti se zvýšenou denní spavostí mají horší noční krevní saturaci kyslíkem a delší apnoické pauzy v porovnání s pacienty bez zvýšené denní spavosti i přesto, že AHI, RDI (arousal indices) ani architektura spánku se v těchto skupinách signifi kantně nelišily [7]. Senzitivita ESS pro OSA (AHI nad 5) byla podle metaanalýzy roku 2016 54 %, specificita 65 % [8].
Z výsledků práce vyplývá senzitivita ESS pro OSA 39 %, dotazník tedy pro nízkou senzitivitu není vhodný ke screeningu OSA. Specificita určena nebyla u žádného ze sledovaných dotazníků vzhledem k malému počtu pacientů bez OSA (1/ 47 pacientů). Nízký počet pacientů bez OSA byl ovlivněn složením cílové skupiny, do které byli zařazeni pacienti z poradny pro poruchy dýchání ve spánku a chrápání, kteří měli ve většině případů zástavy dechu během spánku již v anamnéze.
Dotazník STOP BANG byl vyvinut pro screening OSA a je v zahraničí hojně používán. Je srozumitelný a vyhodnocení je velmi rychlé. Skóre dotazníku STOP BANG nekoreluje s hodnotou AHI, statisticky významně koreluje s desaturací t90 a ODI (0,1966; 0,5602, resp. 0,3697). Podle metaanalýzy z roku 2016 má vysokou senzitivitu (88 %), specifi cita je ale nízká (42 %) [8]. Z výsledků naší práce byla zjištěna senzitivita dotazníku STOP BANG pro OSA 72 %.
Dotazník STOP obsahuje první 4 otázky z dotazníku STOP BANG. Skóre dotazníku STOP nekoreluje s hodnotou AHI, desaturací t90 ani ODI (0,0431; 0,1749, resp. 0,0727). Podle metaanalýzy z roku 2016 má senzitivitu 87 %, specifi - citu 42 % [8]. Z výsledků naší práce byla zjištěna senzitivita dotazníku STOP pro OSA 77 %.
V systematickém přehledovém článku Abrishami et al. doporučují používání dotazníků STOP BANG a STOP pro jejich vysoce kvalitní metodologii a přesné výsledky, ačkoliv senzitivita a specifi cita nejsou jednoznačně větší v porovnání s jinými dotazníky [9]. Dotazník STOP BANG a STOP jsou i podle výsledků této práce relativně vhodným screeningovým nástrojem v porovnání s jinými dotazníky.
Berlínský dotazník (BD), který byl vyvinut jako screeningový dotazník pro OSA, není v ČR příliš rozšířen. Vyhodnocení dotazníku je delší v porovnání s dotazníky ESS, STOP BANG a STOP. Skóre BD nekoreluje s hodnotou AHI ani ODI, statisticky významná je korelace s desaturací t90 (0,1277; 0,2746; resp. 0,3560). Podle metaanalýzy z roku 2016 má senzitivitu 76 %, specifi citu 59 % [8]. Z výsledků této práce byla zjištěna senzitivita BD pro OSA 79 %. Vzhledem k uspokojivé senzitivitě se BD jeví jako vhodný nástroj pro screening OSA.
Pittsburský dotazník je jedním z nejčastěji používaných spánkových dotazníků v zahraničí. Nebyl vyvinut pro screening OSA, ale ke zjištění kvality spánku. Vyplnění a vyhodnocení dotazníků je složité a zdlouhavé. Skóre PD nekoreluje s hodnotou AHI, desaturace t90 ani ODI (–0,2559; –0,0313; resp. –0,1919). Obdobné výsledky jsou prezentovány i v jiných pracích [10]. PD má vztah spíše k psychologickým příznakům a koreluje s výskytem deprese, úzkosti nebo stresu [11, 12]. Pro screening OSA je PD nevhodný. Senzitivita Pittsburského dotazníku pro screening OSA byla podle studie Scarlata et al. pouze 37,8 %, specifi cita 76,1 % [13]. V naší práci byla zjištěna senzitivita PD pro OSA 46 %.
Žádný ze sledovaných dotazníků nekoreluje s hodnotou AHI a nejsou proto vhodné k určení závažnosti obstrukční spánkové apnoe. Statisticky významná je korelace dotazníku ESS, STOP BANG a BD s hodnotou desturace t90 (0,3173; 0,5602, resp. 0,3560) a korelace ESS a STOP BANG s hodnotou ODI (0,3399, resp. 0,3697).
Zvýšené BMI, hypertenze, věk, mužské pohlaví, obvod krku, obvod břicha a poměr obvodu břicha/ boků jsou v četných pracích uváděny jako rizikové faktory pro OSA. Ve screeningových dotaznících jsou otázky na tyto rizikové faktory zahrnuty, jejich přítomnost zvyšuje skóre, a tím i pravděpodobnost OSA. V ně kterých studiích byla prokázána souvislost mezi zvýšeným BMI, věkem, poměrem obvodu břicha/ boky, přítomností hypertenze a AHI [14, 15]. V naší práci se neprokázal vztah AHI k žádnému ze sledovaných rizikových faktorů. Ně kte ré rizikové faktory korelovaly s desaturací t90 (BMI, věk, obvod krku, obvod břicha, poměr obvodu břicha/ boků a BMI nad 35) a ODI (BMI, obvod krku a poměr obvodu břicha/ boků). Žádný z uvedených rizikových faktorů není samostatně vhodný pro screening OSA, pouze jejich kombinace může zvyšovat možnost zachycení OSA. Nejdůležitějšími parametry jsou BMI, obvod krku a poměr obvodu břicho/ boky.
Závěr
Hodnoty skóre žádného ze sledovaných screeningových dotazníků nekorelují s hodnotou AHI, proto závažnost OSA nelze predikovat na základě screeningového dotazníku a je nadále nutné při podezření na OSA provést celonoční spánkovou monitoraci. Pro screening OSA je relativně vhodný Berlínský dotazník a dotazník STOP BANG, které mají vysokou senzitivitu a zároveň jejich skóre koreluje s hodnotou noční hypoxemie. Parametry měřící noční hypoxemii (desaturace t90, ODI) lépe korelují s rizikovými faktory než hodnota AHI. Nejdůležitějšími parametry jsou BMI, obvod krku a poměr obvodu břicho/ boky, a je proto vhodné je do screeningu pro OSA zahrnout. K vytvoření dia gnózy OSA je nutný komplexní diferenciálnědia gnostický přístup. Nedílnou součástí je posouzení možnosti přítomnosti též jiných typů poruch spánku, které se mohou vyskytovat společně s OSA. Dotazníky jsou pouze pomocnou dia gnostickou metodou patřící do komplexu diferenciálnědiagnostického procesu.
Prohlášení o střetu zájmu
Autorka práce prohlašuje, že v souvislosti s tématem, vznikem a publikací tohoto článku není ve střetu zájmů a vznik ani publikace článku nebyly podpořeny žádnou farmaceutickou firmou. Toto prohlášení se týká i všech spoluautorů.
Přijato k recenzi: 26. 8. 2020
Přijato do tisku: 27. 1. 2021
MUDr. Šárka Solecká
Nemocnice ve Frýdku-Místku,
příspěvková organizace
El. Krásnohorské 321
738 01 Frýdek-Místek
Sources
1. Klozar J, Plzák J, Ondrová M et al. Doporučený postup u dospělých pacientů s poruchami dýchání ve spánku. Otorinolaryngol Foniatr 2016; 62(4): 243–246.
2. Peppard PE, Young T, Barnet JH et al. Increased prevalence of sleep-disordered breathing in adults. Am J Epidemiol 2013; 177(9): 1006–1014. Doi: 10.1093/ aje/ kws342.
3. Johns MW. A new method for measuring daytime sleepiness: the Epworth sleepiness scale. Sleep 1991; 14(6): 540–545. Doi: 10.1093/ sleep/ 14.6.540.
4. Chung F, Yegneswaran B, Liao P et al. STOP questionnaire: a tool to screen patients for obstructive sleep apnea. Anesthesiology 2008; 108(5): 812–821. Doi: 10.1097/ ALN.0b013e3 1816d83e4.
5. Netzer NC, Stoohs RA, Netzer CM et al. Using the Berlin Questionnaire to identify patients at risk for the sleep apnea syndrome. Ann Intern Med 1999; 131(7): 485–491. Doi: 10.7326/ 0003- 4819-131-7-199910050-00002.
6. Buysse DJ, Reynolds CF 3rd, Monk TH et al. The Pittsburgh Sleep Quality Index: a new instrument for psychiatric practice and research. Psychiatry Res 1989; 28(2): 193–213. Doi: 10.1016/ 0165-1781(89)90047-4.
7. Mediano O, Barcelo A, de la Pena M et al. Daytime sleepiness and polysomnographic variables in sleep apnoea patients. Eur Respir J 2007; 30(1): 110–113. Doi: 10.1183/ 09031936.00009506.
8. Chiu HY, Chen PY, Chuang LP et al. Diagnostic accuracy of the Berlin questionnaire, STOP- -BANG, STOP, and Epworth sleepiness scale in detecting obstructive sleep apnea: A bivariate meta-analysis. Sleep Med Rev 2017; 36: 57–70. Doi: 10.1016/ j.smrv.2016.10.004.,
9. Abrishami A, Khajehdehi A, Chung F. A systematic review of screening questionnaires for obstructive sleep apnea. Can J Anaesth 2010; 57(5): 423–438. Doi: 10.1007/ s12630-010- 9280-x.
10. Kezirian EJ, Harrison SL, Ancoli-Israel S et al. Behavioral correlates of sleep-disordered breathing in older men. Sleep 2009; 32(2): 253–261. Doi: 10.1093/ sleep/ 32.2.253.
11. Buysse DJ, Hall ML, Strollo PJ et al. Relationships between the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Epworth Sleepiness Scale (ESS), and clinical/ polysomnographic measures in a community sample. J Clin Sleep Med 2008; 4(6): 563–571.
12. Carpenter JS, Andrykowski MA. Psychometric evaluation of the Pittsburgh Sleep Quality Index. J Psychosom Res 1998; 45(1): 5–13. Doi: 10.1016/ s0022-3999(97)00298-5.
13. Scarlata S, Pedone C, Curcio G et al. Pre-polysomnographic assessment using the Pittsburgh Sleep Quality Index questionnaire is not useful in identifying people at higher risk for obstructive sleep apnea. J Med Screen 2013; 20(4): 220–226. Doi: 10.1177/ 0969141313511591.
14. Lavie P, Herer P, Hoff stein V. Obstructive sleep apnoea syndrome as a risk factor for hypertension: population study. Br Med J 2000; 320(7233): 479–482. Doi: 10.1136/ bmj.320.7233.479.
15. Deng X, Gu W, Li Y et al. Age-group-specific associations between the severity of obstructive sleep apnea and relevant risk factors in male and female patients. PLoS One 2014; 9(9): e107380. Doi: 10.1371/ journal.pone.0107380.
Labels
Audiology Paediatric ENT ENT (Otorhinolaryngology)Article was published in
Otorhinolaryngology and Phoniatrics
2021 Issue 2
Most read in this issue
- Biologická léčba chronické rinosinusitidy
- Griselův syndrom – kazuistika
- Chirurgická léčba benigních nádorů příušní žlázy na ORL oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s., v letech 2014–2018
- Neuromonitoring zvratného nervu během operace štítné žlázy – výsledky a zkušenosti