Maximální svalová síla stisku ruky dospělé populace České republiky
Authors:
H. Lehocká 1; H. Tomášková 2,3
Authors‘ workplace:
Oddělení fyziologie a psychologie práce, Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, vedoucí pracoviště MUDr. Hana Lehocká, Ph. D.
1; Centrum zdravotnických služeb, Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, vedoucí pracoviště MUDr. Anna Šplíchalová, Ph. D.
2; Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, Ostravská univerzita, Lékařská fakulta, vedoucí pracoviště doc. MUDr. Rostislav Maďar, Ph. D., MBA, FRCPS
3
Published in:
Pracov. Lék., 74, 2022, No. 1-2, s. 11-17.
Category:
Original Papers
Overview
V rámci epidemiologické studie byla v období 2020–2021 monitorována maximální svalová síla stisku ruky dospělé populace České republiky. V souvislosti s měřením lokální svalové zátěže horních končetin metodou integrované elektromyografie, která je od 90. let 20. století nedílnou součástí při hodnocení poškození zdraví z práce, se jedná o nejdůležitější údaj z hlediska interpretace výsledků měření. Autoři předkládají statistickou analýzu rozsáhlé studie, jež byla zpracována z důvodu nezbytné standardizace
metodických postupů autorizovaných laboratoří.
Klíčová slova:
standardizace – lokální svalová zátěž – integrovaná elektromyografie – maximální svalová síla stisku ruky
ÚVOD
V České republice (ČR) je každoročně hlášeno 300 až 400 onemocnění z přetěžování pohybového aparátu, která tak řadu let (v současné době následně po onemocnění covid-19) dominují v příčině nemocí z povolání [1]. Objektivizace lokální svalové zátěže měřením pomocí metody integrované elektromyografie se tak dostává do popředí zájmu jak orgánu ochrany veřejného zdraví v souvislosti s objektivizací expozice při šetření suspektních poškození zdraví z práce, tak z hlediska potřeb zaměstnavatelů v rámci kategorizace prací podle příslušné legislativy [3, 4].
V rámci měření lokální svalové zátěže autorizovanými laboratořemi fyziologie práce představuje jednu z nejdůležitějších podmínek správný odečet a následná interpretace maximální svalové síly (Fmax), vyvinuté stiskem ruky měřené osoby. Od této hodnoty se odvíjejí veškeré odečty procent maximální svalové síly (% Fmax) u jednotlivých činností i v průběhu celé směny. Naměřené hodnoty jsou dále porovnávány s limitními hodnotami, uvedenými v příslušných předpisech a normách [5, 6]. V souvislosti se značnou interindividuální variabilitou Fmax v populaci se autoři zaměřili na vyhodnocení Fmax dospělé populace ČR, které by mělo sloužit ke standardizaci výsledků měření lokální svalové zátěže v závislosti na pohlaví a věku měřených osob. Dále autoři zkoumali vliv možných dalších, např. fyziognomických faktorů.
SOUBOR A METODIKA
Soubor
Soubor tvořilo 2 467 dospělých osob (praváků), z toho 1 022 muži a 1 445 žen.
Věk sledovaných osob je uveden v tabulce 1.
Hmotnost sledovaných osob je uvedena v tabulce 2.
Výška sledovaných osob je uvedena v tabulce 3.
Body mass index (BMI) sledovaných osob je uveden v tabulce 4.
T-testem pro neshodné rozptyly byl u všech sledovaných parametrů zjištěn statisticky významný rozdíl mezi souborem mužů a souborem žen < 0,001.
Metodika
1. Metodika měření Fmax
V rámci měření lokální svalové zátěže metodou integrované elektromyografie byla ve standardní poloze (připažení, loket ohnutý v úhlu cca 90°, supinace předloktí) úchopem podhmatem měřena maximální síla stisku ruky pomocí certifikovaného dynamometru (obr. 1). Měřeny byly síly, vynaložené pravou (PHK) i levou (LHK) horní končetinou. Úchop podhmatem zajišťuje, aby ve fázi relaxace byly vynaloženy minimální nepracovní svalové síly svalstva předloktí a ruky na rozdíl od přetáčení zápěstí do pronace (obr. 2). Současně byly pomocí kožních elektrod, nalepených nad svalstvem flexorů (obr. 3) a extenzorů (obr. 4), monitorovány hodnoty akčních potenciálů (mV), které vznikají v průběhu svalového zapojení.
2. Použité statistické metody k hodnocení výsledků měření
Pro popis dat byla použita základní popisná statistika. Pro testování rozložení dat byl použit Shapiro-Wilk test. Rozložení dat se významně nelišilo od normálního
rozložení.
Pro statistické testování byl použit párový t-test, t-test pro dva výběry v závislosti na shodných a neshodných rozptylech, analýza rozptylu ANOVA.
Pro vyhodnocení závislosti byl použit Pearsonův korelační koeficient a lineární regresní model.
Statistické testy byly hodnoceny na hladině významnosti 5 %.
Pro zpracování byl použit program SW Stata verze 14.
VÝSLEDKY
Maximální svalová síla stisku ruky byla vyhodnocena samostatně pro soubor mužů a soubor žen pro PHK a LHK.
Vzhledem k normálnímu charakteru rozložení četností byla hodnocena střední hodnota, směrodatná odchylka, minimální a maximální hodnota. Výsledky hodnocení normality četností jsou uvedeny v následujících grafech na obr. 5.
Celkové hodnocení Fmax souboru mužů a žen je znázorněno v grafu na obrázku 6.
Párovým t-testem a testem pro neshodné rozptyly byl zjištěn statisticky významný rozdíl < 0,001 při srovnání Fmax PHK a LHK mužů, PHK a LHK žen, PHK mužů a žen, LHK mužů a žen.
Konkrétní hodnoty Fmax souboru mužů a souboru žen jsou uvedeny v tabulkách 5 a 6.
Dále bylo provedeno hodnocení Fmax po pětiletých věkových skupinách. Výsledky statistické analýzy dat uvádí grafy na obrázku 7 a 8.
Podle výše uvedených grafických znázornění vývoje Fmax je možné konstatovat, že Fmax mužů a žen vykazuje pro obě horní končetiny ve věkových skupinách 20–44 let určité plato, kdy rozdíly u jednotlivých věkových skupin nejsou statisticky významné. Od věku 45 let však u obou pohlaví a obou horních končetin dochází ke zřetelnému poklesu Fmax.
Koeficienty regrese včetně intervalů spolehlivosti pro obě horní končetiny u obou pohlaví jsou uvedeny v tabulce 7.
Na základě předchozí analýzy bylo zjištěno, že od 45 let věku dochází každoročně k poklesu střední hodnoty Fmax u mužů o cca 0,7 %, u žen o 0,6 % (PHK), resp. 0,5 %
(LHK) – tabulka 8. Při zkoumání dalších vlivů na hodnotu Fmax (hmotnost, výška, BMI) byly zjištěny velmi nízké koeficienty korelace. Nejvyšší hodnoty byly u mužů zjištěny
při srovnání Fmax a hmotnosti, u žen mezi Fmax a výškou.
DISKUSE
Měření lokální svalové zátěže metodou integrované elektromyografie a interpretace výsledků měření vyžaduje značnou odbornou erudici. Vzhledem k tomu, že závěry z měření autorizovanými laboratořemi jsou využívány jako podklad při objektivizaci expozice v rámci šetření suspektních nemocí z povolání nebo pro zařazení prací do kategorií rizika, je jejich význam značný. O to více je třeba upozornit na potřebu standardizace měření pro všechny autorizované laboratoře fyziologie práce včetně přepočtů podle nejnovějších závěrů vědeckého poznání [2]. Závěry této studie jsou tak významným metodickým podkladem k uplatnění těchto postupů, přičemž při měření pro kategorizaci prací je nezbytné standardizovat Fmax na věk měřeného pracovníka, ovšem při měření suspektní nemoci z povolání je nutné provést dvojnásobnou standardizaci. Nejprve na věk alternujícího pracovníka a následně na věk šetřeného.
Trend vývoje Fmax však otevírá velké diskusní pole v otázce limitů a norem pro populaci 45+, zejména s ohledem na prodlužující se důchodový věk.
ZÁVĚR
Na základě epidemiologické studie uskutečněné v letech 2020–2021 u 2 467 osob byly stanoveny hodnoty Fmax dospělé populace ČR.
Byl zjištěn statisticky významný rozdíl hodnot Fmax mezi muži a ženami ve všech věkových skupinách u obou horních končetin.
Byl prokázán statisticky významný rozdíl mezi Fmax PHK a LHK u mužů i u žen ve všech věkových skupinách.
Nebyl prokázán statisticky významný rozdíl Fmax u mužů ani u žen mezi věkovými skupinami 20–24 let, 25–29 let, 30–34 let, 35–40 let a 40–44 let.
Od věku 45 let dochází ke snížení Fmax u obou horních končetin o 0,7 % s každým rokem u mužů a přibližně 0,5–0,6 % u žen.
Nebyla zjištěna statisticky významná korelace mezi Fmax a výškou, hmotností nebo BMI.
Do redakce došlo dne 13. 7. 2022.
Do tisku přijato dne 14. 7. 2022.
Adresa pro korespondenci:
MUDr. Hana Lehocká, Ph.D.
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 2633/7
702 00 Ostrava
e-mail: hana.lehocka@zuova.cz
Sources
- Jirák, Z., Lehocká, H. Fyziologie práce. Ostrava: MORAVA PRESS, 2001, 265 s.
- Lehocká, H., Holubová, M. Lokální svalová zátěž horních končetin – metodický návod k zajištění jednotného postupu při autorizovaném měření, posuzování a interpretaci výsledků měření lokální svalové zátěže metodou integrované elektromyografie – návrh. Pracovní lékařství, 2020, roč. 72, č. 3–4, s. 51–62.
- Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.
- Vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli.
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
- ISO 11228 – 3:2007. Ergonomics – Manual handling – Part 3: Handling of low loads at high frequency.
Labels
Hygiene and epidemiology Hyperbaric medicine Occupational medicineArticle was published in
Occupational Medicine
2022 Issue 1-2
Most read in this issue
- Maximum handshake muscle strength of the adult population of the Czech Republic
- Hypersensitivity pneumonitis as an occupational disease
- Determinants of subjective fatigue and pain of nurses during physical manipulation
- Jak bude vypadat pracovní lékařství v příštích letech?