Videosekvenční studie sezení u počítače
Authors:
M. Vrbík 1; I. Müller 2; J. Prostředník 1; R. Pomp 1; D. Linhartová 3
Authors‘ workplace:
Ústav nábytku, designu a bydlení, Lesnická a dřevařská fakulta Mendlovy zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, vedoucí ústavu doc. Dr. Ing. Petr Brunecký
1; Ortopedická klinika Fakultní nemocnice Brno-Bohunice, přednosta Doc. MUDr. Martin Krbec, CSc.
2; Oddělení sociálních věd, Institut celoživotního vzdělávání Mendlovy zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, vedoucí oddělení PhDr. Dana Linhartová, CSc.
3
Published in:
Pracov. Lék., 60, 2008, No. 3, s. 106-110.
Category:
Original Papers
Overview
Mezioborová skupina odborníků analyzovala videosekvenční záznamy 12 dobrovolníků – projektantů pracujících po dobu 8 hodin u počítače. Při rozboru záznamů byl kladen důraz zejména na změny polohy trupu, šíje a hlavy, pánve a dolních končetin, na rotace trupu, na přestávky a polohy horních končetin. Pro analýzu a střih videa byl využit software Pinnacle studio. Výsledky autoři pro názornost uvádějí v grafech, jež ukazují na nárůst zátěže operátorů po 6 hodinách práce. Studie podporuje preventivní programy pro pracující u počítačů spolu s hledáním optimálních forem ergonomického dynamického sezení. Výsledky odpovídají menším americkým studiím i směrnici Rady Evropy 90/270 EEC.
Klíčová slova:
ergonomické sezení, videosekvenční studie, bolest zad, zobrazovací pracovní terminály, kancelářské PC pracoviště
Úvod
Jak uvádějí literární odkazy a prokazují klinická sledování, během života trpí bolestmi páteře až 80 % obyvatel. Ke zhoršování těchto potíží vede jednak všeobecná moderní hypomobilita, ale také jednostranné dlouhodobé zatížení v podobě práce vsedě. Práce s počítačem (visual display units – VDU, či visual display terminals – VDT) přitom hraje jednu z nejvýznamnějších rolí [1, 2, 3, 5, 9].
V rámci vývoje ergonomicky optimálního sezení jsme se zaměřili v naší studii na sledování polohy těla operátorů VDT pomocí dlouhodobého videosekvenčního sledování. Podobnou studii jsme v naší odborné literatuře dosud nezaznamenali.
Soubor a metodika
Týmovou spoluprací techniků, designérů, sociologa a lékaře jsme na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně sledovali videokamerami v rovině sagitální a v rovině transverzální po dobu 8 pracovních hodin celkem 12 dobrovolníků – projektantů, kteří pracovali u osobního počítače. Soubor tvořilo 5 žen o průměrné výšce 167 cm, hmotnosti 60,6 kg, průměrného věku 28 let a body mass indexu (BMI) 21,6 a 7 mužů o průměrné výšce 182,1 cm, hmotnosti 74,7 kg, věku 27,7 roků a BMI 22,5. Z připraveného pohovoru uvedli, že netrpí potížemi s páteří. Průměrná doba zaměstnání u počítače byla 4 roky. K sezení jsme užili jejich standardní kancelářské židle. Pro sestřih videozáznamu byl využit software Pinnacle studio a vyhodnocovací formulář. Videozáznam jsme podrobili analýze z hlediska: kyfotického sedu, posunů pánve, rotací trupu, změny polohy nohou a dolních končetin, předsunu krční páteře a hlavy, opory zad a polohu opěráku, opření loktů o stůl, podepření hlavy rukama a markantních změn polohy pravé ruky. Zobrazení sestřihu videa zachycuje obrázek 1, vyhodnocovací formulář je na obrázku 2.
Výsledky
Výsledky jsme zhodnotili postupně v průběhu měsíců června až listopadu 2007.
Analýzou videosekvenční studie u 12 sledovaných operátorů VDT jsme dospěli k těmto výsledkům:
- a) Během sezení u VDT operátoři rotovali trup o více než 45° pracovního perimetru v průměru 11,3krát za hodinu a během 8 pracovních hodin pak 86,3krát. Nejvíce rotačních pohybů bylo v 1. hodině práce a v 6. hodině práce.
Respondenti užívají nedostatečně ergonomické pracoviště. Nevhodné je sezení přední s rotací trupu doprava a hlavy doleva. Pracoviště není ergonomicky optimální, opěradlo židle flexibilně nekopíruje pohyb trupu (obr. 3). Rotace během pracovní doby zachycuje graf 1.
- b) Předsun hlavy s přetížením krční páteře jsme zaznamenali 13,7krát za hodinu a 104,3krát za 8 hodin, nejvíce však po uplynutí 5. pracovní hodiny. Zadní sed – relaxační, ale nadměrný předsun hlavy s nutnou oporou rukou uvádí obrázek 4. Antepozice hlavy zachycuje graf 2.
- c) Podepření hlavy rukama během práce u VDT jsme zaznamenali v průměru 9,6krát za hodinu a 72,3krát za dobu 8 hodin. Tento jev byl nejčastější na začátku pracovní doby a 6. hodinu práce. Podepření hlavy rukama je na obrázku 5 a grafu 3.
- d) Kyfotický sed přetěžující páteř jsme nalezli 3,9krát během 8 hodin práce, odtažení trupu od opěráku židle 8,7krát za hodinu a 66,2krát za celých 8 hodin práce.
Dlouhodobý přední kyfotický sed s předsunem šíje a hlavy má nepříznivý vliv na vznik bolesti krční páteře a hlavy. Byla by vhodná úprava polohy zobrazovací jednotky a pozice a atributy pracovního stolu – obrázek 6.
- e) Změnu polohy pánve se změnami polohy páteře jsme zaznamenali 2,4krát za hodinu a 17,3krát za 8 hodin. Nejvíce respondenti měnili polohu pánve v 6. hodině práce.
Respondent v plném soustředění na práci na PC podvědomě zaujímá relaxující polohu kyfózního sedu a sedu s předsunutou pánví tvořících tzv. kulatá záda – obrázek 7. Změna polohy pánve je na grafu 4.
- f) Polohu nohou a dolních končetin měnili respondenti 7,2krát za hodinu a průměrně 53,4krát za 8 hodin práce, a to nejvíce na počátku pracovní doby a dále mezi 5.–6. hodinou práce. Změna polohy nohou a dolních končetin je na grafu 5.
- g) Vztyk, přerušení sedu a protažení jsme zaznamenali 4krát za hodinu a průměrně 30,1krát za 8 hodin práce, opět nejčastěji se vyskytující na počátku a v období 5.–6. hodiny pracovní doby.
Vztyk, přerušení sedu a protažení zachycuje graf 6.
Pro pracovní lékařství z uvedeného vyplývá důležitý fakt, že práce u VDT zatěžuje pohybový systém operátorů (zejména páteř), a to s rostoucí počtem hodin strávených u VDT. Hranice 6 hodin práce u VDT je zřejmá.
Diskuse
Problematice práce u VDT se věnuje v poslední době stále větší pozornost s ohledem na možnost poškození zdraví a přetěžování pohybového ústrojí, zejména páteře [1, 2, 5]. Problematika zasahuje i do oblasti rizik pro zdravotníky [5, 6].
Faktory, které ovlivňují tyto škody, jsou antropologické (hmotnost a výška operátorů, věk, tělesná konstituce [2, 7]), organizace práce, úprava pracoviště a ergonomického sezení [8] se střídáním předního sedu pro jemnou práci, středního sedu pro práci standardní a zadního sedu pro relaxaci a komunikaci telefonem apod. [2, 3, 4, 9].
Dalšími faktory jsou: osvětlení pracoviště, hlučnost, kvalita ovzduší, stresy, problémy mezilidských vztahů či ohodnocení pracovníků a sociální zvýhodnění. Studie zaměřené na videosekvenční sledování jsou ojedinělé (Hedge et al. z Cornell University, Department of Design & Environmental Analysis, New York, sledovali v r. 2003 na improvizované VDT pracovišti celkem 18 studentů po dobu 3 hodin práce a docházejí k obdobným výsledkům, k jakým dospěla naše práce [10]).
Ostatně hranice 6 hodin práce u VDT je tak vyčerpávající, že na ni upozorňuje i směrnice Evropské rady 90/270 EEC a doporučuje zaměstnavatelům povinnost předcházet přetížení operátorů [2].
Jako prevence potíží s páteří u VDT se doporučuje především ergonomicky řešené pracoviště a tzv. dynamický sed – tedy neustálé měnění polohy těla při sezení, který odpovídá „vrtění se“ školních dětí při únavě ve školních lavicích [2, 4].
V programech preventivních opatření by neměla chybět doplňková pohybová péče (regenerace a rehabilitace, wellness programy) a zásady školy zad [4, 9].
V naší studii pokračujeme hledáním optimálních ergonomických sedacích ploch, konstrukcí manažerských židlí nejen s ohledem na správné držení těla při sedu, ale také dostatečně komfortních [10].
Závěr
Videosekvenční studie 12 probandů-operátorů počítačů v roce 2007 ukázala na rizikové polohy ohrožující a přetěžující páteř, které rostou s dobou práce nad 6 hodin. Výsledky studie mají oporu ve směrnici Rady Evropy i v hledání nových optimálních systémů sezení.
Došlo dne 5. 6. 2008. Přijato do tisku dne 4. 7. 2008.
Kontaktní adresa:
Ing. Milan Vrbík
Ústav nábytku, designu a bydlení
Lesnická a dřevařská fakulta
Mendlova zemědělská a lesnická univerzita v Brně
Zemědělská 3
613 00 Brno
e-mail: xvrbik@mendelu.cz
Sources
1. CARTER, J. B., BANNISTER, E. W. Musculoskeletal problems in VDT work: a review. Ergonomics, 1994, 10, s. 1623–1648.
2. GILBERTOVÁ, S., MATOUŠEK, O. Ergonomie. Optimalizace lidské činnosti. Praha : Grada Publishing, 2002. 239 s., ISBN 80-247-0226-6.
3. GILBERTOVÁ, S. Práce vsedě – ergonomické a rehabilitační aspekty. Stolařský magazín, 2005, 12, s. 58–59.
4. HORNÁČEK, K., ADAMCOVÁ, N., HLAVAČKA, F., ČEPÍKOVÁ, M. Dynamický sed zmierňuje bolest a upravuje posturálnu funkciu u pacientov s funkčnou patológiou pohybového systému. Rehabilitácia, 2005, 1, s. 31–36.
5. MÜLLER, I., MÜLLEROVA, B. Vertebrogenní algické syndromy. Update, 2005, 1, s .6–20.
6. MÜLLER, I., CHLUBNOVÁ, B. Potíže pohybového ústrojí a jiné zdravotní problémy pracovnic ve zdravotnictví. Acta Chir. orthop. Traum. čech., 1994, 6, s. 362–364.
7. PANERO, J., ZELNIK, M. Human Dimension and Interior Space. Aktualizované vydání, London : Architectural press Ltd., 2002. 320 s. ISBN 0-8230-7271-1.
8. PROKOPOVÁ, H., MÜLLER, I., MAŇÁK, H. Byt, který se vám přizpůsobí. Brno : ERA, 2007. 129 s., ISBN 978--80-7366-106-9.
9. RUČKOVÁ, Z. Projevy nevhodného zatížení páteře při sedavém zaměstnání. Rehabilitácia, 2002, 2, s. 72–77.
10. VRBÍK, M. Vývoj řešení dynamického sezení – židle na administrativním pracovišti. In Disertační práce, Brno: MZLU v Brně, 2007, 110 s.
Labels
Hygiene and epidemiology Hyperbaric medicine Occupational medicineArticle was published in
Occupational Medicine
2008 Issue 3
Most read in this issue
- Psychická pracovní zátěž a legislativa
- Profesionálna rinitída z pohľadu pracovného lekára*
- Z historie organizační ochrany horníků OKR před následky rizika fibrogenního prachu*
- Přehled profesionálních onemocnění z vibrací hlášených v Královéhradeckém kraji v letech 1997–2006 a úloha závodní preventivní péče