Ohlédnutí za Nuclear Boot Camp Zubří 2024, 31. 5. – 2. 6. 2024
Published in:
NuklMed 2024;13:48-49
Category:
POHLED ORGANIZÁTORA
Ve dnech 31. 5. – 2. 6. 2024 hostilo Rekreační středisko ZO OS KOVO ŽĎAS v Zubří již druhý ročník vzdělávací akce pro lékaře ve specializačním vzdělávání v nukleární medicíně. V malebné krajině Českomoravské vrchoviny jsme letos přivítali jak účastníky loňského kempu, tak nové zájemce, a díky aktivitě MUDr. Lucie Kaliské, Ph.D. přijeli i nadšené kolegyně a kolegové ze Slovenska.
Program setkání byl opět sestaven dle přání účastníků a na základě pozitivních ohlasů z loňska byla akcentována praktická výuka ve formě „hands-on“ sekcí s využitím inovovaného softwaru Pocket DICOM Viewer, který vyvinul a neustále vylepšuje Ing. Jiří Trnka z VFN.
Páteční odpoledne bylo věnováno roli PET/CT zobrazení v neuroonkologii, se kterým nás teoreticky i prakticky seznámil MUDr. Jiří Vašina, Ph.D. z Masarykova onkologického ústavu v Brně. Večer potom patřil představení jednotlivých účastníků a také zodpovídání nukleárně medicínských otázek, na které se v programu nedostalo.
V sobotu Ing. Jaroslav Ptáček, Ph.D. shrnul problematiku radiační ochrany a zobrazování v nukleární medicíně. Následoval teoretický přehled diagnostiky neuroendokrinních tumorů s praktickou „hand-on sekcí“ v podání doc. MUDr. Davida Zogaly, Ph.D. Účastníky nejžádanější bylo shrnutí problematiky perfuzní scintigrafie myokardu, kterého se zhostil doc. MUDr. Martin Havel, Ph.D.
Na základě zpětné vazby od účastníků loňského kempu jsme do programu zařadili více pohybu a akce. „Soft skills“ a rychlé nohy prověřila scintigrafická skládačka, jejíž dílky si museli účastníci společnými silami opatřit v táboře. Složit a popsat rozstříhaný scintigram zdaleka není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Po akčním prologu následovala vědomostní soutěž „NM Aréna“ inspirovaná televizními soutěžemi „Máme rádi Česko“ a „Riskuj!“. „NM Aréna“ připravená doc. Davidem Zogalou byla inspirativní ukázkou atraktivního a efektivního vzdělávání.
Relaxaci po náročném dni poskytl krátký výlet s výhledy na krajinu Žďárských vrchů, táborák a posezení v útulném baru.
Mimořádně vydařená byla letos nedělní sekce kasuistik účastníků, plná zajímavých případů, nad nimiž probíhala živá diskuse a výměna zkušeností. Kdo chyběl, může jen litovat.
Na závěr bych ráda poděkovala sponzorům, bez jejichž finanční a logistické podpory by realizace vzdělávací akce nebyla možná.
Děkuji přednášejícím, kteří si ve svém nabitém programu udělali na mladé lékaře čas a vážili i dalekou cestu, a také zaměstnancům Rekreačního střediska ZO OS KOVO ŽĎAS za vytvoření skvělého zázemí pro celou akci.
text: MUDr. Eva Krčálová, Ph.D.
foto: doc. MUDr. David Zogala, Ph.D.
POHLED SLOVENSKÝCH ÚČASTNÍKŮ
Myslím, že to môžem povedať za celú našu slovenskú výpravu – celá akcia bola veľmi vydarená, naozaj do detailov výborne zorganizovaná a sme radi a vďační, že sme sa na nej mohli zúčastniť. Čo sa týka odbornej časti, tá bola pre nás veľmi prínosná, na vysokej úrovni, prednášky boli zaujímavé, v podstate to bol prehľadný a kvalitne spracovaný súhrn toho, čo je potrebné vedieť k atestácii v rámci konkrétnej témy. Obzvlášť sme ocenili "hands on" časť, kde sme mali možnosť overiť si naše vedomosti z danej oblasti. Zabavili sme sa (i keď aj trochu zapotili) pri vedomostnej súťaži a celý odborný program zakončili zaujímavé kazuistiky účastníkov. Obávaná tréma z prezentácie kazuistík, ako aj vlastných vedomostí a skúseností napokon trochu opadla, keďže atmosféra v bootcampe bola veľmi uvoľnená, všetci účastníci boli sympatickí a priateľskí.
Ubytovanie bolo fajn – luxus to nebol ale chatky boli čisté, milo nás prekvapilo kúrenie a ocenili sme aj súkromnú kúpeľňu s WC. Čo sa týka stravy, boli by fajn možno trošku väčšie porcie, prípadne chlieb k polievke, raňajky boli super, mne chutili najmä syry. Večernú opekačku hodnotíme na jednotku, tam ozaj niet čo vytknúť (okrem dotieravých mušiek). Vďační sme boli aj za dobrú kávu z bufetu a pivko či vínko po večeri.
Čo by som ešte kladne ohodnotila boli aj také drobnosti ako napr. menovky, vďaka ktorým sme si ľahšie zapamätali mená, alebo milé odznaky, kľúčenky či "šťastíčka" na papierikoch v škatuľkách s náušnicami, ktoré sme dostali ako sponzorský dar.
Celkovo to bola veľmi dobrá myšlienka, zorganizovať takýto tábor, kde si každý mohol tak trošku zaspomínať na svoje detské časy a zároveň si odniesť toľko vedomostí a zážitkov so skvelými ľuďmi.
Ešte raz za všetko ďakujeme a veľmi radi sa o rok opäť zúčastníme.
MUDr. Terézia Čapková
Labels
Nuclear medicine Radiodiagnostics RadiotherapyArticle was published in
Nuclear Medicine
Most read in this issue
- Karcinom prsu jako náhodný nález při scintigrafii plic – význam hybridního zobrazení
- Z historie NM
- Noví členové společnosti; Správné odpovědi ze strany 46
- Okénko do literatury