Zemřel prof. MUDr. Antonín Kazda, DrSc., nestor české klinické biochemie
Published in:
Čas. Lék. čes. 2024; 163: 266
Category:
Personal news
Antonín Kazda se narodil 8. července 1934. Po promoci v roce 1958 pracoval do roku 1965 na interním oddělení OÚNZ Litoměřice, kde měl od roku 1961 část úvazku v biochemické laboratoři. Atestoval z vnitřního lékařství v roce 1961 a z klinické biochemie v roce 1967. Od roku 1965 byl zaměstnancem katedry klinické biochemie IPVZ (tehdy ILF), která měla základnu ve FN Bulovka. Až do roku 1994 zde konal službu klinicko-biochemického konziliáře se zaměřením především na vnitřní prostředí a nutriční podporu na řadě klinických oddělení a jednotkách intenzivní péče a ARO. Pracovníkem IPVZ byl do roku 2009 a poté – až do svých 85 let – stále ještě zdejším lektorem.
Kandidátem věd se stal v roce 1974, doktorem věd v roce 1986. Habilitoval roku 1989 a v roce 1991 byl jmenován profesorem. Byl na několika zahraničních stážích Hospital Coventry, Great Ormond Street Hospital v Londýně a Royal Infimatory v Liverpoolu. V roce 1994 přešel do Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze, kde jako profesor působil do roku 2021; do roku 2008 byl členem nutričního týmu Všeobecné fakultní nemocnice.
Životním tématem profesora Kazdy bylo vnitřní prostředí a nutrice, ovlivnilo ho pracovní přátelství s řadou anesteziologů. Na katedře klinické biochemie více než 55 let přednášel zejména problematiku vnitřního prostředí a metabolickou problematiku nutriční podpory. Vychoval a významně ovlivnil několik generací nejen klinických biochemiků a analytiků, ale také odborníků z dalších lékařských oborů. V posledních letech měl jedinečnou příležitost učit studenty 1. LF UK (včetně vedení postgraduálních studentů) a spolupracovat na konkrétních úkolech s intenzivisty KARIM a dalšími lékaři ve VFN.
Byl autorem více než 150 publikací v domácích a zahraničních odborných časopisech a 20 kapitol v monografiích i skriptech. Za dílo důležité pro obor klinické biochemie i pro intenzivní péči lze považovat monografii „Biochemické monitorování nemocných v intenzivní a resuscitační péči“, která vyšla v letech 1984 a 1986, významná je též jeho monografie z roku 2012 „Kritické stavy, metabolická a laboratorní problematika“. Byl autorem 3 kapitol v monografii „Laboratorní diagnostika“ (ve vydáních 2002, 2007, 2013). Přednesl více než 300 přednášek na národních a mezinárodních konferencích, v letech 1993–2004 byl vedoucím redaktorem časopisu Klinická biochemie a metabolismus.
Byl členem výboru České společnosti klinické biochemie ČLS JEP a Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče ČLS JEP, dále dlouholetým členem Evropské společnosti parenterální a enterální výživy (ESPEN), čestným členem České společnosti klinické biochemie ČLS JEP a České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP. Jeho práce byla oceněna Hořejšího medailí za zásluhy o obor, udělenou ČSKB v roce 2004.
Antonín Kazda byl velmi skromný a slušný člověk, nikdy neodmítl pomoc či radu svým kolegům a spolupracovníkům, Byl velmi precizní, široce vzdělaný, se zájmem o kulturu, umění a cestování. Naposledy jsme se s ním setkali letos v létě, kdy jsme mu přijeli popřát k jeho 90. narozeninám a vzpomínali na jeho dlouhou a krásnou lékařskou dráhu. Zemřel 9. listopadu.
Milý Tondo, budeš nám chybět!
Tomáš Zima
za Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze
Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental HygienistArticle was published in
Journal of Czech Physicians
Most read in this issue
- Bedřich Smetana’s hearing loss could be caused by chronic mercury intoxication
- Injury of the popliteal artery by shrapnel of a Ukrainian girl treated at the University Hospital Ostrava - case report of arterial lesion without acute limb ischemia
- Searching for ways to survive cardiac arrest and extracorporeal oxygen therapy – ECPR
- Modern approaches in multidisciplinary treatment of cleft lip and palate