Mitochondriální neurogastrointestinální encefalomyopatie (syndrom MNGIE)
:
T. Honzík 1; M. Tesařová 1; H. Hansíková 1; J. Krijt 2; P. Beneš 3; J. Zámečník 4; L. Wenchich 1; J. Zeman 1,2
:
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN, Praha
1; Ústav dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN, Praha
2; Interní oddělení Nemocnice na Homolce, Praha
3; Ústav patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN Motol, Praha
4
:
Čas. Lék. čes. 2006; 145: 665-670
:
Case Report
Východisko.
Mitochondriální neurogastrointestinální encefalomyopatie (MNGIE) je onemocnění, které je způsobeno poruchou jaderně kódované thymidinfosforylázy (TP) s autozomálně recesivním typem dědičnosti. Na biochemické úrovni se MNGIE projevuje poruchou mitochondriálního energetického metabolizmu a na molekulární úrovni mnohočetnými delecemi v mitochondriální DNA (mtDNA), které vznikají sekundárně jako důsledek nerovnováhy v množství mitochondriálních nukleotidů potřebných pro mtDNA replikaci. Klinicky se MNGIE projevuje jako multisystémové onemocnění charakterizované neprospíváním až dystrofií, gastrointestinální dysmotilitou s projevy pseudoobstrukce, ptózou, difuzní leukoencefalopatií, periferní neuropatií a myopatií. Předkládáme výsledky klinických, metabolických, histologických a molekulárních analýz u pacienta s MNGIE.
Metody a výsledky.
Třiatřicetiletý muž s výškou 168 cm a hmotností 34 kg, střevní dysmotilitou, externí oftalmoplegií, periferní neuropatií, leukoencefalopatií a hyperlaktacidemií byl doporučen k metabolickému vyšetření. Histochemické vyšetření svalové biopsie ukázalo subsarkolemální nahromadění zmnožených mitochondrií a „ragged-red fibers“. Plazmatické hladiny thymidinu (6,6 μmol/l, norma <0,05 μmol/l) a deoxyuridinu (15 μmol/l, norma <0,05 μmol/l) byly výrazně zvýšené a aktivita TP v izolovaných lymfocytech byla nízká (0,02 μmol/h/mg proteinu, referenční rozmezí 0,78±0,18). Molekulární analýzy ukázaly přítomnost mnohočetných delecí v mtDNA a v genu pro TP byla nalezena homozygotní mutace 1419G>A (Gly145Arg). Oba rodiče jsou zdraví heterozygoti.
Závěry.
Na diagnózu MNGIE je nutno pomýšlet především u pacientů s neprospíváním a poruchami střevní motility, u kterých se současně rozvíjí i neurologické příznaky. Metodou volby při diagnostice MNGIE je stanovení hladiny thymidinu v krvi, ale pro genetické poradenství v postižené rodině je nutná diagnostika na enzymatické a molekulární úrovni.
Klíčová slova:
MNGIE, gastrointestinální dysmotilita, thymidin, thymidinfosforyláza, ECGF1.
Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental HygienistArticle was published in
Journal of Czech Physicians
Most read in this issue
- Spontaneous Pneumothorax
- Meconium Ileus as a First Symptom of Cystic Fibrosis in a Newborn
- Extent of Tuberculin Skin Testing Spot in Bacteriologically Verified Tuberculosis
- Mitochondrial Neurogastrointestinal Encephalomyopathy (MNGIE)