ZÁKLADNÍ EPIDEMIOLOGICKÉ UKAZATELE ŽILNÍCHONEMOCNĚNÍ
:
S. Hel Ler; V. Mrázek; M. Chochola; P. Vařejka; L. Skalická; J. Urbánková; S. Šmírová; M. Aschermann
:
II. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
:
Čas. Lék. čes. 2002; : 763-764
:
Žilní onemocnění se závažně podílejí na morbiditě a mortalitě obyvatel České republiky. Jejich četnost se výraznězvyšuje po 65 roce věku. Nejzávažnějším žilním onemocněním je žilní trombóza se svými komplikacemi – plicníembolií a chronickým posttrombotickým syndromem. V článku je dále diskutován výskyt akutních a chronickýchžilních onemocnění v souvislosti s lékařskými zákroky, obecnými riziky a u nejzávažnějších je uveden stručnýpřehled léčby. Dále je pozornost věnována výhledu na nové perspektivní metody, které by v budoucnu mohly zvýšitkvalitu života nemocných především s akutními žilními onemocněními a zabránit tak zvláště u pacientů v produktivnímvěku přechodu v chronická stadia s veškerým negativním socioekonomickým dopadem.
Klíčová slova:
epidemiologie, žilní onemocnění, žilní trombóza, plicní embolie, chronická žilní insuficience,posttrombotický syndrom, žilní varixy, žilní lokální trombolýza, angioplastika, kavální filtr.
Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental HygienistArticle was published in
Journal of Czech Physicians
Most read in this issue
- Interventional Management of the Inferior Vena Cava Syndrome
- The Basic Epidemiology of Acute and Chronic Venous Diseases
- The HLA Molecules and their Association with Autoimmune Disease
- Insulin Action in Polycystic Ovary Syndrome