REVASKULARIZACE MYOKARDU U ZHOUBNÉ KOMOROVÉTACHYARYTMIE - PROGNOSTICKÝ VÝZNAM
:
M. Pleskot; P. Pařízek; M. Hodač; L. Haman; J. Šťásek; P. Červinka; M. Tauchman 1
:
II. interní klinika LF UK a FN, Hradec Králové, 1 I. interní klinika LF UK a FN, Hradec Králové
:
Čas. Lék. čes. 2000; : 13-17
:
Východisko.
Přežívání nemocných s chronickou ischemickou chorobou srdeční a zhoubnou komorovou tachy-arytmií v některých případech pozitivně ovlivňuje revaskularizace myokardu a implantace kardioverteru - defibri-látoru. Cílem práce bylo prospektivním sledováním osob s chronickou ischemickou chorobou srdeční a zhoubnoukomorovou tachyarytmií posoudit: a) vliv revaskularizace myokardu na prognózu za využití programové stimula-ce srdečních komor s testováním účinnosti antiarytmické léčby; b) význam implantace kardioverteru - defibriláto-ru u revaskularizovaných a nerevaskularizovaných jedinců pro prevenci náhlých „arytmických” smrtí.Metody a výsledky. Vyšetřili jsme 37 nemocných (32 mužů a 5 žen) ve věkovém rozmezí od 34 do 78 let (prů-měrný věk 61±11) s ischemickou chorobou srdeční a spontánní zhoubnou komorovou tachyarytmií po vyloučeníakutního srdečního infarktu. Soubor jsme rozdělili na podskupiny bez revaskularizace (21 osob) a s revaskulariza-cí (16 osob). V obou podskupinách jsme uskutečnili programovou stimulaci komor. Při diagnostickém nálezuprogramované stimulace jsme testovali antiarytmika, nejčastěji amiodaron per os. Kardioverter - defibrilátorjsme implantovali 10 pacientům. Všechny nemocné jsme sledovali do výskytu smrti, nejdéle 24 měsíců. Hodnoti-li jsme četnost srdeční smrti (smrt ze srdeční příčiny včetně náhlé „arytmické” smrti) a náhlé „arytmické” smrti(smrt do jedné hodiny od začátku symptomů nebo první zachycená zhoubná komorová tachyarytmie). V podsku-pině bez revaskularizace s diagnostickou inducibilitou myokardu v 85,7 % případů jsme popsali 9 srdečních smrtí(42,9 %) a 8 náhlých „arytmických” smrtí (38,1 %). Naopak v podskupině s revaskularizací a s diagnostickouprogramovanou stimulací komor u poloviny osob jsme nalezli 5 srdečních smrtí (31,3 %) a 3 náhlé „arytmické”smrti (18,8 %). Rozbor 11 náhlých „arytmických” smrtí ukázal, že žádná osoba s implantovaným kardioverterem- defibrilátorem (počet 5) nezemřela (dokumentované zhoubné komorové tachyarytmie). Pět ze šesti zemřelýchpacientů (všichni bez kardioverteru - defibrilátoru) nebylo revaskularizováno.Závěry. Revaskularizace myokardu u nemocných s ischemickou chorobou srdeční (po vyloučení akutního sr-dečního infarktu) a zhoubnou komorovou tachyarytmií snižuje nebezpečí recidivy této arytmie. Přínos implanta-ce kardioverteru - defibrilátoru jsme zjistili u všech osob bez závislosti na revaskularizaci myokardu.
Klíčová slova:
arytmie, ischemická choroba srdeční, náhlá srdeční smrt, komorová tachyarytmie, koronární by-pass, programovaná stimulace komor, revaskularizace myokardu.
Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental HygienistArticle was published in
Journal of Czech Physicians
Most read in this issue
- Dyspnoea Remains a Complicated Medical (Clinical) Problem
- Development of the Maternal Bond during Pregnancy
- Fatty Acid Composition andParameters of Lipoperoxidation of VLDL and LDL in Subjects wit Dyslipidaemia
- Revascularization of theHeart Muscle in Malignant Ventricular Tachyarrhytmia - Prognostic Value