#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dětská gastroenterologie a hepatologie


Authors: K. Zárubová
Authors‘ workplace: Pediatrická klinika 2. LF UK a FN v Motole, Praha
Published in: Gastroent Hepatol 2024; 78(6): 461
Category: Editorial

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

je opět mou milou povinností přivítat vás v posledním čísle GH tohoto roku za dětskou gastroenterologii. Jsme velmi vděční, že můžeme přinášet každý rok vhled do problematiky, která je mnohdy dost podobná, jindy naopak velmi rozdílná. A právě to uvidíme i ve dvou pediatrických článcích tohoto čísla.

Kazuistika Hrunky et al. se věnuje tématu achalázie jícnu, se kterou se u dospělých pacientů setkáváte jistě častěji (prevalence 10 na 100 tis.) [1]. Zlatým standardem diagnostiky je vyšetření jícnovou manometrií, běžně v centrech dostupné a prováděné. Má ovšem jedno úskalí, kterým je spolupráce pacienta. V předkládaném případu se jednalo o velmi malé dítě, proto bylo nutno využít jiné metody k potvrzení diagnózy. Stejně tak je složitější rozhodování o léčbě, protože u dětí zatím máme velmi málo dat.

Přehledová práce Bajerové et al. se zabývá souborem dětských pacientů s chronickou nebo akutní rekurentní pankreatitidou. Jako jeden z největších rizikových faktorů pro naplnění kritérií těchto dvou jednotek je udávána genetika [2]. To se potvrzuje i v uvedeném souboru, kde mutace v genech, jako jsou PRSS1 nebo SPINK1, byla nalezena u velké části hodnocených pacientů.

Článek autora Kollára se dotýká pediatrické problematiky jen velmi okrajově – zabývá se hemochromatózou. V praxi se ale setkáváme jak s dotazy ohledně postupu u dětí rodičů, které toto onemocnění mají, nebo ohledně sledování již diagnostikovaných pacientů s dědičnou formou.

Pro mne velmi zajímavou studií přispěli Kolář et al., ve které se retrospektivně hodnotila adherence pacientů se zánětlivým střevním onemocněním k biologické léčbě. I pro nás jako pediatry je velmi dobrou zprávou, že adherence ke stále častěji využívaným subkutánním preparátům je vysoká.

V časopise najdete ještě mnoho dalších zajímavých článků, včetně témat našeho tradičního souputníka – bariatrie.

Přeji vám klidný závěr roku a vše nejlepší v roce 2025.


Sources

1. Sadowski DC, Ackah F, Jiang B et al. Achalasia: incidence, prevalence and survival. A population-based study. Neurogastroenterol Motil 2010; 22 (9): e256–e261. doi: 10.1111/j.1365- 2982.2010.01511.x.

2. Schwarzenberg SJ, Bellin M, Husain SZ et al. Pediatric chronic pancreatitis is associated with genetic risk factors and substantial disease burden. J Pediatr 2015; 166 (4): 890.e1–896.e1. doi: 10.1016/j.jpeds.2014.11.019.

MUDr. Kristýna Zárubová, Ph.D.

koeditorka sekce Dětská gastroenterologie a hepatologie

zarubova.kristyna@gmail.com

Labels
Paediatric gastroenterology Gastroenterology and hepatology Surgery

Article was published in

Gastroenterology and Hepatology

Issue 6

2024 Issue 6

Most read in this issue
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#