#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Výživa pacientů po bariatrické operaci s vysokou pohybovou aktivitou


Authors: F. Hes
Authors‘ workplace: Centrum pro léčbu obezity a metabolických poruch, OB klinika a. s., Praha
Published in: Gastroent Hepatol 2024; 78(6): 478-482
Category: Review Article
doi: https://doi.org/10.48095/ccgh2024478

Overview

Souhrn: Bariatrická chirurgie je dnes považována za bezpečný a účinný dlouhodobý způsob léčby obezity a s ní spojených zdravotních problémů. Mnoho lidí, kteří se chystají na bariatrickou operaci, má tendenci být méně aktivní. Je však důležité si uvědomit, že fyzická aktivita je pro zdraví prospěšná bez ohledu na zákrok. Po bariatrické operaci je klíčové zvýšit úroveň pohybové aktivity. Aktivní životní styl po zákroku napomáhá snižování tukové hmoty a uchování svalové hmoty, což přispívá k lepšímu složení těla. Zlepšuje se maximální spotřeba kyslíku (VO2 max), je podporována oxidace tuků a zvyšuje se svalová síla. Dlouhodobě dochází ke zlepšování kvality života, pohyb pomáhá předcházet opětovnému přibývání na hmotnosti, podporuje udržení zdravých stravovacích návyků a zlepšuje celkový psychický stav. Tento článek se zaměřuje na otázky výživy pacientů, kteří podstoupili bariatrický zákrok a mají vysokou úroveň fyzické aktivity, a rozebírá jednotlivé odlišnosti od výživy pacientů s běžnou aktivitou.

Klíčová slova:

bariatrická chirurgie – výživa – pohybová aktivita – bariatrie

Úvod

Bariatricko-metabolická chirurgie je účinná léčba obezity (index tělesné hmotnosti – BMI ≥ 30 kg/m²), která vede k dlouhodobému úbytku hmotnosti a zlepšení zdravotních problémů spojených s obezitou, kvality života a fyzické kondice [1–3]. Celosvětově se počet bariatrických operací v posledních letech zvyšuje [4].

Mechanizmy působení bariatrické chirurgie jsou různé a závisí na typu provedené operace. Obvykle zahrnují omezení příjmu potravy a/nebo absorpce živin. Procesy, které vedou k úbytku tělesné hmotnosti, lze rozdělit na:

  • zmenšení objemu žaludku, což vede ke snížení příjmu potravy;
  • změnu neurohumorálních sítí;
  • snížení zánětlivých procesů a oxidačního stresu;
  • adaptace v energetickém a žlučovém metabolizmu;
  • změny v mikrobiomu střev.

 

Výše zmíněné mechanizmy na jedné straně přinášejí úbytek hmotnosti, na druhé straně zvyšují riziko nedostatku některých živin. Zde opět záleží na typu operace. Mezi nejčastěji karenční mikronutrienty patří vitaminy A, D a vápník. Nedostatky železa, zinku a mědi jsou celkem časté u biliopankreatické diverze (BPD). Fyziologické i anatomické změny po bariatrické operaci mohou vést k averzím či nesnášenlivosti různých potravin. Tento jev může dále přispívat k rozvoji nedostatku některých nutrientů, avšak jen vzácně dochází po bariatrických operacích k podvýživě [5,6].

Obecně se pacientům po bariatrických operacích doporučuje dodržovat vyváženou stravu bohatou na bílkoviny. Jsou vedeni k tomu, aby se vyhýbali přejídání, oddělovali příjem potravy a tekutin, omezili příjem sladkostí a tučných potravin. Doporučení týkající se optimálního poměru makroživin pro pacienty po bariatrických operacích se v různých doporučeních značně liší [3,7–10].

Kandidátům na bariatrickou operaci je důrazně doporučeno začít s fyzickou aktivitou již před operací a pokračovat i po operaci. Doporučení ohledně fyzické aktivity se pro pacienty po bariatrických operacích v zásadě neliší od doporučení pro běžnou populaci (150–300 min. aerobní aktivity týdně, vč. silového cvičení 2–3krát týdně). Pohybová aktivita u bariatrických pacientů podporuje zachování svalové hmoty a úbytek hmotnosti a zároveň brání jejímu opětovnému nárůstu [1].

Pohybová aktivita po bariatrické chirurgii vede ke specifickým nutričním potřebám. Přestože se stále více bariatrických pacientů věnuje fyzické aktivitě, není sportovní výživa v současných doporučeních zohledněna. To vyvolává otázku, zda by pacienti po bariatrické operaci měli přizpůsobit svůj jídelníček úrovni fyzické aktivity.

Image 1. Nízkotučný řecký jogurt s lesním ovocem. Fig. 􀍷. Low-fat Greek yogurt with forest fruits.
Nízkotučný řecký jogurt s lesním ovocem. Fig. 􀍷. Low-fat Greek yogurt with forest fruits.

Image 2. vejce s kouskem celozrnného toastu. Fig. 􀍸. 1–2 eggs with a piece of whole grain toast.
vejce s kouskem celozrnného toastu. Fig. 􀍸. 1–2 eggs with a piece of whole grain toast.

Pokyny pro bariatrickou sportovní výživu

Na začátek je třeba zdůraznit, že se jedná o novou oblast výzkumu a že pro bariatrické sportovce zatím neexistují žádné stanovené pokyny týkající se sportovní výživy. Poznatky vycházejí ze sportovní výživy určené pro běžnou populaci.

U bariatrických sportovců je třeba zvážit [11]:

  • typ operace;
  • snížení celkového energetického příjmu, které může mít negativní vliv na výkonnost a rekonvalescenci;
  • sníženou schopnost tolerovat větší množství tekutin najednou.

 

Bílkoviny jsou jednou z nejdůležitějších živin potřebných po bariatrické operaci a jejich nedostatečný příjem může negativně ovlivnit proces hubnutí a ztrátu svalové hmoty [3].

Pokud je doba trvání pohybové aktivity < 60 min., není potřeba žádná změna oproti standardní bariatrické dietě, postačí pravidelné popíjení vody po menších objemech. Při pohybové aktivitě s vyšší intenzitou trvající > 60 min. je důležité hradit nejen ztráty vody, ale zároveň i elektrolytů.

Pokud je před pohybovou aktivitou delší časové rozmezí (3–4 hod.), je ideální volbou vyvážené jídlo s dostatečným obsahem bílkovin (20–40 g bílkovin/porci), s potravinami bohatými na komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné výrobky, luštěniny nebo obiloviny (30–45 g sacharidů/porci) a s nízkým obsahem tuku a vlákniny, aby se zabránilo možným zažívacím potížím, jako je nadýmání, křeče nebo průjem.

Tipy, co jíst 3–4 hod. před cvičením:

  • nízkotučný řecký jogurt s lesním ovocem (obr. 1);
  • ovesné vločky (nabobtnané) s jogurtem a ovocem;
  • 1–2 vejce s kouskem celozrnného toastu (obr. 2);
  • libová šunka s kouskem pečiva a zeleninou;
  • libové kuřecí prso s quinoou (obr. 3).

Image 3. Libové kuřecí prso s quinoou Fig. 􀍹. Lean chicken breast with quinoa.
Libové kuřecí prso s quinoou Fig. 􀍹. Lean chicken breast with quinoa.

Hodinu nebo méně před tréninkem je optimální konzumovat lehce stravitelné potraviny bohaté na sacharidy (15–30 g sacharidů). Zároveň se doporučuje vyhnout se vyššímu obsahu bílkovin, tuku a vlákniny, aby se zkrátila doba trávení.

Tipy, co jíst 1–2 hod. před cvičením:

ovocná kapsička (obr. 4);

  • 0,5–1 banán (obr. 5);
  • 2–3 grahamové sušenky;
  • hrst preclíků;
  • sportovní nápoje: Gatorade, Powerade, G2 (obr. 6).

Image 4. Ovocná kapsička. Fig. 􀍺. Fruit pouch.
Ovocná kapsička. Fig. 􀍺. Fruit pouch.

Image 5. 0,5–1 banán. Fig. 􀍻. 0,5–1 banana.
0,5–1 banán. Fig. 􀍻. 0,5–1 banana.

Image 6. Sportovní nápoje: Gatorade, Powerade, G2. Fig. 􀍼. Sports drinks: Gatorade, Powerade, G2.
Sportovní nápoje: Gatorade, Powerade, G2. Fig. 􀍼. Sports drinks: Gatorade, Powerade, G2.

Pokud trénink trvá < 1 hod., stačí během něj pravidelně popíjet vodu. U delšího cvičení trvajícího > 1 hod. může být užitečné zařadit sacharidy a elektrolyty, zejména sodík, které pomohou oddálit únavu. Doporučuje se přijímat 30–60 g jednoduchých sacharidů za hod., rozdělených na menší dávky po 10 g každých 10–20 min.

Je nutné si uvědomit, že každý pacient je jedinečný, proto je důležitý individuální přístup. Klíčem k úspěchu je zjistit, jaké potraviny/tekutiny jsou během pohybové aktivity pacientem nejlépe tolerovány.

Pokud je to možné, je vhodné doplnit živiny 30–60 min. po dokončení tréninku. Včasné doplnění živin a energie zajistí optimální regeneraci. Doporučuje se doplnit alespoň 20–40 g bílkovin a 30 g sacharidů [12].

Tipy, co jíst po cvičení:

  • proteinový koktejl + 0,5–1 banán (lze oddělit nebo rozmixovat) (obr. 7);
  • řecký jogurt s ovocem a ořechy nebo semínky (obr. 8);
  • knackerbrot s tvarohovou pomazánkou a zeleninou (obr. 9).

Image 7. Proteinový koktejl + 0,5–1 banán. Fig. 􀍽. Protein shake + 0,5–1 banana.
Proteinový koktejl + 0,5–1 banán. Fig. 􀍽. Protein shake + 0,5–1 banana.

Image 8. Řecký jogurt s ovocem a ořechy nebo semínky. Fig. 􀍾. Greek yogurt with fruit and nuts or seeds.
Řecký jogurt s ovocem a ořechy nebo semínky. Fig. 􀍾. Greek yogurt with fruit and nuts or seeds.

Image 9. Knackerbrot s tvarohovou pomazánkou a zeleninou. Fig. 􀍿. Knackebrot with cheese spread and vegetables.
Knackerbrot s tvarohovou pomazánkou a zeleninou. Fig. 􀍿. Knackebrot with cheese spread and vegetables.

Fyzicky aktivní jedinci musí po bariatrické operaci věnovat zvláštní pozornost hydrataci a výživě, aby dosáhli dobrých sportovních výkonů a předešli zdravotním komplikacím během tréninků i závodů. Pro bezpečný a úspěšný trénink se doporučuje:

  • jíst malé a časté porce obsahující vhodné sacharidy před cvičením a během aktivit trvajících > 1 hod.;
  • vyhýbat se nevyzkoušeným sacharidovým zdrojům, jako jsou gely a sportovní nápoje, pokud je neotestovali během tréninku;
  • pravidelně popíjet tekutiny před fyzickou aktivitou, během ní a po fyzické aktivitě [13].

 

Ačkoli neexistuje jednotný názor na ideální stravování fyzicky aktivních bariatrických pacientů, doporučuje se řídit obecnými zásadami pro běžnou populaci. Příjem bílkovin by měl být cca 1,2 g/kg tělesné hmotnosti doplněný kvalitními proteinovými doplňky. Denní příjem sacharidů by měl být okolo 130 g, přičemž vyšší množství je doporučováno konzumovat před a po cvičení. Tuky by měly tvořit přibližně 30 % z celkového denního energetického příjmu [14].

Základní výživová doporučení po bariatrické operaci a jednotlivé složky výživy pro fyzicky aktivní bariatrické pacienty ukazuje tab. 1.

Table 1. Základní výživová doporučení po bariatrické operaci a jednotlivé složky výživy pro fyzicky aktivní bariatrické pacienty. Tab. 􀍷. Basic nutritional recommendations after bariatric surgery and individual nutritional components for active bariatric patients.
Základní výživová doporučení po bariatrické operaci a jednotlivé složky výživy pro fyzicky aktivní bariatrické pacienty. Tab. 􀍷. Basic nutritional recommendations after bariatric surgery and individual nutritional components for active bariatric patients.

Závěr

Pro pacienty, kteří podstoupili bariatrickou operaci, je běžně doporučována fyzická aktivita. Doposud však neexistují specifická doporučení ohledně sportovní výživy pro tyto pacienty. Mnozí z těch, kteří se po operaci stanou fyzicky aktivními, předtím měli minimální nebo žádné sportovní zkušenosti. Po operaci proto často hledají informace o tom, jak se správně stravovat při každodenním tréninku a během sportovních událostí. Aby zdravotníci mohli poskytovat podložená doporučení, která zlepší sportovní výkony a zmírní nejistoty ohledně stravy a cvičení po bariatrické operaci, je zapotřebí dalšího výzkumu.


Sources

1. Mechanick JI, Apovian C, Brethauer S et al. Clinical Practice Guidelines For The Perioperative Nutrition, Metabolic, and Nonsurgical Support of Patients Undergoing Bariatric Procedures – 2019 update. Endocr Pract 2019; 25 (12): 1346–1359. doi: 10.4158/GL-2019-0406.

2. Léčba obezity: chirurgie. 2020 [online]. Dostupné z: https: //www.nzip.cz/clanek/735-lecba- obezity-chirurgie.

3. Tabesh MR, Eghtesadi M, Abolhasani M et al. Nutrition, physical activity, and prescription of supplements in pre- and post-bariatric surgery patients: an updated comprehensive practical guideline. Obes Surg 2023; 33 (8): 2557–2572. doi: 10.1007/s11695-023- 06703-2.

4. Welbourn R, Hollyman M, Kinsman R et al. Bariatric surgery worldwide: baseline demographic description and one-year outcomes from the fourth IFSO Global Registry Report 2018. Obes Surg 2019; 29 (3): 782–795. doi: 10.1007/s11695-018-3593-1.

5. Stocker R, Ceyhan M, Schönenberger KA et al. Nutrient and fluid requirements in post-bariatric patients performing physical activity: a systematic review. Nutrition 2022; 97: 111577. doi: 10.1016/j.nut.2021.111577.

6. Thorell A. Clinical Nutrition University: nutritional support after bariatric surgery. Eur J Clin Nutr Met 2011; 6 (2): e96–e100. doi: 10.1016/j.eclnm.2011.01.002.

7. What is the bariatric surgery diet? 2023 [online]. Dostupné z: https: //www.stmaryshealthcaresystem.org/brand-journalism/blogs/what-is-the- bariatric-surgery-diet.

8. Dietary Guidelines After Bariatric Surgery. 2024 [online]. Dostupné z: https: //www.ucsfhealth.org/education/dietary-guidelines-after-bariatric-surgery.

9. Jídelníček po bariatrické operaci: hlavní zásady a užitečné tipy. 2019 [online]. Dostupné z: https: //www.stob.cz/cs/jidelnicek-po-bariatricke-operaci-hlavni-zasady-a-uzitecne- tipy.

10. Zarshenas N, Tapsell LC, Neale EP et al. The relationship between bariatric surgery and diet quality: a systematic review. Obes Surg 2020; 30 (5): 1768–1792. doi: 10.1007/s11695-020- 04392-9.

11. Peacock JC, Sloan SS, Cripps B. A qualitative analysis of bariatric patients‘ post-surgical barriers to exercise. Obes Surg 2014; 24 (2): 292–298. doi: 10.1007/s11695-013- 1088-7.

12. Bariatric Sports Nutrition Guidelines. 2024 [online]. Dostupné z: https: //mydoctor.kaiserpermanente.org/ncal/article/bariatric-sports-nutrition-guidelines-fresno-surgery-bariatric-1214710.

13. Mulvaney A, Bader A, Herbold N et al. Sports nutrition education. ACSM Health Fit J 2013; 17 (3): 20–23. doi: 10.1249/FIT.0b013e31828 cb4d1.

14. Faria SL, Faria OP, de Almeida Cardeal M et al. Nutritional management of the bariatric athlete. Bariatric Times 2014; 11 (10): 10–14.

Doručeno/Submitted: 9. 10. 2024

Přijato/Accepted: 22. 10. 2024

Korespondenční autor

Bc. Filip Hes

Centrum pro léčbu obezity a metabolických poruch

OB klinika a. s.

Pod Krejcárkem 975/2

130 00 Praha 3

fihe@email.cz

Labels
Paediatric gastroenterology Gastroenterology and hepatology Surgery

Article was published in

Gastroenterology and Hepatology

Issue 6

2024 Issue 6

Most read in this issue
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#