Editorial
Authors:
Urban O.
Authors‘ workplace:
II. interní klinika – gastroenterologická a geriatrická LF UP a FN Olomouc
Published in:
Gastroent Hepatol 2021; 75(3): 187
Category:
Editorial
Vážené čtenářky a čtenáři,
otevíráte třetí letošní číslo časopisu Gastroenterologie a hepatologie, které je tradičně věnováno digestivní endoskopii. Dovolte mi, abych vás krátce provedl jeho obsahem.
Původní práci věnovanou problematice anální intraepiteliální neoplazie (AIN) prezentuje R. Procházka. Jedná se o prekurzorovou lézi skvamózního karcinomu anu, etiologicky spojenou s chronickou infekcí lidským papilomavirem (HPV). K diagnostice AIN využil flexibilní high-definition (HD) anoskopii koloskopem s capem. Toto jednoduché a levné příslušenství umožnilo detailní zobrazení anální krajiny jak v bílém světle, tak s využitím metod virtuální chromoendoskopie a zvětšující endoskopie. V souboru 18 nemocných indikovaných k HD anoskopii vyslovil autor podezření na AIN v 16 případech a u 12 z nich onemocnění histologicky potvrdil. Většinu lézí následně odstranil endoskopickou slizniční resekcí.
Nad současným postavením endoskopické transmurální (full-thickness) resekce pomocí OVESCO klipu (tzv. FTRD) v léčbě kolorektálních neoplazií se ve své práci zamýšlí P. Falt. Pro léze velikosti do 30 mm (optimálně do 25 mm) se jedná o technicky méně náročnou alternativu endoskopické submukózní disekce (ESD). V německém registru FTRD čítajícím 1 178 nemocných byl technický úspěch zaznamenán v 88 % a R0 resekce v 80 %. Metoda se ukázala jako účinná především v léčbě lokální reziduální neoplazie po předchozí endoskopické léčbě, tato indikace tvořila více než polovinu případů. Metoda FTDR se v naší zemi rozšiřuje, což dokumentuje rovněž citovaný vlastní soubor autora, čítající 52 nemocných.
Přehled metod endoskopické léčby obezity předkládají J. Král et al. Metody rozdělují na objem redukující, restriktivní a bypassové, aspirační terapii, elektrickou gastrickou stimulaci a ostatní, zahrnující rovněž remodelaci sliznice duodena (RSD). Ve srovnání s chirurgickým přístupem se jedná o metody všeobecně méně invazivní, současně však méně účinné. Společná oběma přístupům je skutečnost, že nemohou být efektivní odpovědí na globální pandemii obezity. Zajímavá je metoda RSD, která v několika studiích pozitivně ovlivnila diabetes mellitus 2. typu léčený perorálními antidiabetiky a nealkoholickou steatózu jater. V rozsáhlém seznamu citací nechybí ani významné publikace našich autorů, včetně práce M. Beneše et al z roku 2016, publikované v tomto časopise.
Vlastní pětileté zkušenosti s ERCP technikou s krátkým vodičem publikují J. Maceček et al. V souboru 285 ERCP provedených v průběhu 1 roku dosáhl kanylační úspěšnosti 95 %, přičemž při použití krátkého vodiče zaznamenal nižší výskyt post-ERCP pankreatitidy (1 vs. 4 %). Za hlavní výhodu krátkého systému považují nezávislé ovládání přístroje a vodiče endoskopistou, tedy bez potřeby asistence v této fázi výkonu, což může vést ke zkrácení doby výkonu a skiaskopie.
Přehled endoskopické a medikamentózní léčby gastrické antrální vaskulární ektazie (GAVE) publikují M. Šrámková et al. V naší zemi je nejčastěji používaná argonová plazmakoagulace (APC), dostupná je rovně ligace gumovým kroužkem (EBL) a radiofrekvenční ablace (RFA). Práce je doplněna třemi zajímavými kazuistikami a návrhem terapeutického algoritmu, který uvádí rovněž léčbu thalidomidem a chirurgickou resekci.
Slovenskou digestivní endoskopii reprezentuje zajímavá kazuistika M. Belici et al popisující případ závažného krvácení komplikujícího endoskopickou choledocho-duodenoanastomózu lumen apozičním stentem (LAMS). Komplikace byla úspěšně vyřešena endovaskulární léčbou. Poučné jsou rovněž další dvě endoskopické kazuistiky autorek L. Nosákové a Z. Ďurkovičové.
Je potěšitelné, že se spolupráce slovenských a českých endoskopistů úspěšně rozvíjí také mimo stránky časopisu. Za společný úspěch lze rozhodně považovat skutečnost, že našim zemím bylo svěřeno hostování endoskopického kongresu ESGE days 2022. Budou se konat v Kongresovém centru Praha ve dnech 28.–30. dubna 2022, a to za významné organizační účasti odborníků z obou zemí.
Přeji vám klidnou dovolenou a příjemné chvíle strávené nad stránkami našeho časopisu.
doc. MU Dr. Ondřej Urban, Ph.D.
koeditor sekce Digestivní endoskopie
Labels
Paediatric gastroenterology Gastroenterology and hepatology SurgeryArticle was published in
Gastroenterology and Hepatology
2021 Issue 3
Most read in this issue
- Endoscopic bariatric therapies
- Anal intraepithelial neoplasia and HD anoscopy
- A rare cause of dysphagia in adult
- Severe bleeding as a complication of endoscopic choledocho-duodenal drainage using LAMS (Hot-Axios) in the treatment of distal stenosis of the common bile duct due to pancreatic head adenocarcinoma