Možnosti miniinvazivní chirurgie u pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou
Authors:
L. Kunovsky 1; F. Marek 2; Z. Kala 2; Jiří Dolina 1; P. Moravčík 2; V. Čan 2; V. Procházka 2
Authors‘ workplace:
Interní gastroenterologická klinika LF MU a FN Brno
1; Chirurgická klinika LF MU a FN Brno
2
Published in:
Gastroent Hepatol 2017; 71(1): 29-35
Category:
IBD: Review Article
doi:
https://doi.org/10.14735/amgh201729
Overview
Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida jsou řazeny mezi chronická zánětlivá onemocnění střev, u kterých má i v době možnosti biologické terapie chirurgická léčba stále nezastupitelné místo. V článku jsou stručně shrnuty indikace k operačnímu řešení u pacientů s idiopatickými střevními záněty. Dále se zaměřujeme na možnosti miniinvazivních operačních technik od laparoskopicky asistovaných výkonů po relativně nové miniinvazivní metody. V textu jsou zmíněny naše zkušenosti – výhody či úskalí nově zaváděných operačních technik s odkazem na nejnovější současné studie a literaturu. Rozebrán je také vliv chirurgické léčby na kvalitu života u pacientů s nespecifickými střevními záněty.
Klíčová slova:
Crohnova nemoc – ulcerózní kolitida – idiopatické střevní záněty – chirurgie – laparoskopie – kvalita života
Úvod
Crohnovu nemoc (CD – Crohn’s disease) a ulcerozní kolitidu (UC – ulcerative colitis) řadíme mezi chronická zánětlivá onemocnění střev. Incidence idiopatických střevních zánětů (IBD – inflammatory bowel disease) stále narůstá, a to zvláště ve vyspělých státech světa. Mezi oblasti s nejvyšší incidencí patří Severní Amerika, Austrálie a severozápádní státy Evropy [1– 5]. Diagnóza IBD je často stanovena již v mladším věku a zhruba polovina pacientů má stanovenou diagnózu IBD před 30. rokem života [6,7]. Z tohoto důvodu také plyne význam miniinvazivity při chirurgické léčbě a dosažení maximálního kosmetického efektu.
V současnosti však má i při možnostech imunosupresiv a zvláště éry biologické terapie chirurgická léčba IBD stále významnou a nezastupitelnou roli. Zhruba 70– 80 % pacientů s CD podstoupí alespoň jedno operační řešení během svého života pro tuto diagnózu [8– 10]. U pacientů s UC se toto procento pohybuje v rozmezí 10– 20 % [11,12] a některé studie uvádějí až 30% riziko prodělání operace během života pro UC [13– 15].
Indikace k chirurgické léčbě u pacientů s CD
Indikace k operaci u pacientů s CD můžeme rozdělit na akutní a elektivní. Mezi akutní indikace patří perforace, krvácení, akutní těžká kolitida (ATK) a akutní porucha pasáže. Perforace do volné dutiny břišní je velmi vzácnou komplikací CD a je vzhledem k rozvoji peritonitidy indikací k akutní operaci [16,17]. Masivní krvácení u pacientů s CD se objevuje také relativně vzácně, uvádí se v rozmezí 0– 6 % [18– 20]. Další indikací k akutní operaci je ATK u CD při nereagující konzervativní terapii a horšení klinického stavu pacienta [21,22]. Akutní střevní obstrukce vzniká u CD nejčastěji na podkladě zánětu. Snahou je tyto pacienty léčit primárně konzervativně. Symptomatičtí pacienti, které však nelze zvládnout konzervativní léčbou, jsou indikováni k operační revizi [23]. Tito pacienti jsou vystaveni vyššímu riziku vícedobého operačního řešení s primárním založením stomie.
Elektivní operační řešení je indikováno u symptomatických pacientů při nedostatečné odpovědi na konzervativní léčbu či její intoleranci [24]. U pacientů s lokalizovanou CD (např. chronická stenóza či píštěl) připadá v úvahu resekční výkon [25]. V ileocekální oblasti je resekční chirurgický výkon jako metoda první volby u symptomatické stenózy bez předchozí medikamentózní terapie. U stenózy pod 10 cm a bez přítomnosti zánětu stěny je možno provést strikturoplastiku, nejčastěji dle Heineke-Mickulicz [26– 28]. U pacientů se zánětlivým pseudotumorem, abscesy či fistulacemi je doporučováno zánětlivý proces zklidnit bowel restem, parenterální výživou, antibiotickou terapií a event. punkcí abscesového ložiska pod ultrazvukem či CT navigovanou kontrolou. Definitivní operační řešení poté plánujeme ve shodě s doporučením ECCO odloženě (ECCO Statement 7B) [29]. Pokud dojde k selhání tohoto postupu, jsme nuceni přistoupit k akutní chirurgické drenáži či resekčnímu výkonu [30– 32]. Tyto výkony jsou zatíženy vyšší morbiditou a je doporučeno provádět vícedobé operační výkony. Další indikací k chirurgickému výkonu je malignita v terénu CD nebo podezření na ni. Pacienti s těžkým perianálním postižením, nereagující na konzervativní a chirurgickou léčbu, jsou indikováni k odklonění pasáže založením laparoskopické derivační stomie (ECCO Statement 9M) [23,29].
Jednotlivé chirurgické výkony jsou samozřejmě závislé na lokalizaci CD (oblast ileocekálního přechodu, kolon, perianální fistulující forma CD atd.) a od ní se také odvíjí operační přístup a technika.
Indikace k chirurgické léčbě u pacientů s UC
Podobně jako u CD je základní dělení operací u pacientů s UC na akutní a plánované.
Nejčastější akutní indikací k operačnímu řešení je ATK při selhání či nedostatečnosti konzervativní terapie [33]. ATK postihuje asi 18 % nemocných s UC [34]. Zhruba u 5 % hospitalizovaných pacientů může ATK progredovat do toxického megakolon [35]. Další indikace, které mohou, ale také nemusí souviset s ATK, jsou masivní krvácení (tvoří asi 10 % urgentních kolektomií) a perforace tračníku u 2 % pacientů s UC, často vznikající na podkladě toxického megakolon [33,36].
Indikace k elektivnímu operačnímu řešení je chronická refrakterní UC při neefektivní konzervativní terapii [37] a vznik dysplazie či kolorektálního karcinomu (CRC – colorectal cancer). Kumulativní riziko vzniku CRC narůstá s délkou onemocnění, a to 2 % po 10 letech, 8 % po 20 letech a 18 % po 30 letech trvání UC [38].
Miniinvazivní přístupy v chirurgické léčbě CD
Laparoskopie je dnes již přijímána jako preferovaná metoda u většiny elektivních chirurgických výkonů. Výhody laparoskopie oproti konvenční chirurgii jsou potvrzeny mnoha studiemi. Mezi již obecně uznávané výhody laparoskopie u pacientů s CD patří dřívější obnovení peristaltiky, kratší doba hospitalizace a nižší pooperační morbidita [39– 41]. Dále byla prokázána časnější pooperační rekonvalescence [42], lepší kosmetický efekt [43] (obr. 1) a také nižší výskyt vzniku incizionálních hernií [44]. Menší vnímání pooperační bolesti a následně také nižší spotřeba analgetik je popisována u laparoskopické kolorektální chirurgie, nicméně u pacientů s CD nebyl tento přínos ve srovnání s klasickou chirurgií jednoznačně potvrzen [40,42]. Velká výhoda laparoskopie a nově zaváděných miniinvazivních výkonů oproti otevřené chirurgii spočívá také v nižší tendenci tvoření pooperačních srůstů [45]. Následující operace v budoucnu pro pacienta s CD, který vyžaduje reoperaci pro recidivu choroby, je tak lépe technicky proveditelná.
Většina těchto výhod je zatím spíše prokázána u nekomplikované CD a elektivních primárních výkonů. U elektivní primární ileocekální resekce pro nekomplikovanou CD je doporučeno provádět výkon laparoskopicky (ECCO Statement 7F) [29,46,42,47] (obr. 2A a 2B). Laparoskopická technika je také doporučena k založení derivační stomie [48].
Jednou z mála nevýhod laparoskopického přístupu je delší operační čas výkonu [40,45]. U erudovaných chirurgů v laparoskopické kolorektální chirurgii se ale operační časy v posledních letech srovnávají.
Zatímco u nepenetrující CD jsou jasně prokázány lepší pooperační výsledky u laparoskopického přístupu, u komplexní neboli komplikované CD (absces, fistula, rekurence nemoci) tak přesvědčivé výsledky nejsou. Přesto řada studií dokládá, že laparoskopie i u komplikované CD se jeví jako možná a bezpečná [47,49]. Pacienty s komplexní formou CD je doporučeno operovat ve specializovaných centrech zabývajících se problematikou IBD a výkon provádět zkušeným operatérem [49,50].
Diskutována je otázka chirurgického přístupu u akutních výkonů. U nejasné příčiny akutního stavu pacientů s CD může být laparoskopie indikována k ověření přesné diagnózy, při příznivém lokálním nálezu muže být příčina akutního stavu laparoskopicky vyřešena, a může tak zabránit vzniku zbytečně rozsáhlé laparotomie [51]. Za nevýhodu je považován delší operační čas, který u pacientů v celkově špatném stavu zvyšuje morbiditu [45,52,53]. U pacientů s CD při akutní operaci, zvláště pro peritonitidu a při oběhové nestabilitě a špatném nutričním stavu, by mělo být zváženo vyvedení dočasné terminální či axiální ileostomie [16,54].
Doporučený operační výkon u ATK u CD nereagující na konzervativní terapii je subtotální kolektomie s terminální ileostomií a slepým uzávěrem pahýlu rekta [21,22]. Laparoskopický přístup u ATK (obr. 3) má srovnatelné nebo dle některých studií i mírně lepší pooperační výsledky než chirurgie otevřená [47]. Hlavní výhodou je nižší výskyt srůstů při dalším operačním obnovení kontinuity.
Malignita v terénu CD i podezření na ni jsou indikací k chirurgickému výkonu. U této indikace je však nutné operovat dle onkologických zásad, tedy s konceptem kompletní mezokolické excize [55].
TAMIS (transanal minimally invasive surgery) je relativně nová miniinvazivní technika využívající speciální transanální port (obr. 4). Je to velmi vhodná metoda např. k provedení proktektomie. Operace se skládá jednak z fáze transanální (obr. 5), využívající port pro TAMIS, a jednak z fáze transabdominální (využívající standardních laparoskopických portů, nástrojů a optiky). Výhody této metody jsou v podstatě shodné jako u operací pro UC, které jsou rozebrány níže v textu.
SILS (single incision laparoscopic surgery) je jedna z možností miniinvazivních chirurgických přístupů. Jednou incizí je zaveden speciální laparoskopický port, který má více vstupů, umožňující zavedení více nástrojů do dutiny břišní z jednoho portu, a operaci je tak možné provést z jediné incize. Tuto alternativu provádějí však jen některá pracoviště a metoda není příliš rozšířená. Výhodou je jistě dobrý kosmetický efekt, na druhou stranu je výkon technicky náročný a vyžaduje delší čas operačního výkonu [56– 58]. Metodou SILS se na pracovištích, kde je tato metoda preferována v rámci miniinvazivních přístupů, mohou provádět laparoskopické resekce na tenkém střevě i na tračníku. V současnosti v ČR není SILS standardem pro kolorektální operační výkony.
Stejně tak robotická chirurgie není zcela jednoznačným přínosem pro miniinvazivní IBD operativu vzhledem k tomu, že resekční výkony nedoplňujeme o lymfadenektomii ani neprovádíme náročné radikální onkologické resekce. Shodně v případě provedení proktektomie neprovádíme obtížnou mezorektální excizi, kde může být robotický přístup určitou výhodou.
Miniinvazivní přístupy v chirurgické léčbě UC
Uplynulo již více než 30 let, kdy Parks et al [59] publikovali operační postup proktokolektomie s obnovením kontinuity formou ileopouch-anální anastomózy (IPAA). Tento výkon se stal standardem v chirurgické léčbě UC [60]. V současnosti a v době rozvoje kolorektální laparoskopické chirurgie se provádí i laparoskopické či laparoskopicky asistované proktokolektomie s IPAA.
Výhody při užití laparoskopie, jak jsou již zmíněny výše u CD, platí obdobně i u pacientů s UC. U elektivních výkonů mezi ně patří hlavně snížená délka hospitalizace, nižší pooperační morbidita a lepší výsledný kosmetický efekt (ECCO Statement 5A) [61– 66].
U klasicky provedené proktokolektomie s IPAA se uvádí až trojnásobné zvýšení rizika sterility [67– 69]. Za důvod je považován vznik pooperačních srůstů, které zapříčiní tubární sterilitu [70]. Za jednu z hlavních výhod laparoskopické proktokolektomie s IPAA jsou tak považovány dobré výsledky stran zachování plodnosti u žen s UC. Význam se připisuje hlavně nižší tendenci vzniku pooperačních srůstů po laparoskopickém výkonu [15,70]. Nevýhodou u laparoskopicky prováděného výkonu zůstává delší operační čas [65].
U urgentních operací pro UC je v dnešní době preferována subtotální kolektomie s terminální ileostomií a zaslepením pahýlu rekta [33]. U akutních výkonů u pacientů s UC byly zaznamenány tyto benefity při užití laparoskopické techniky: kratší doba hospitalizace, nižší počet infekčních komplikací ran a intraabdominálních abscesů. Srovnatelná s otevřenou chirurgií byla incidence pooperačního ileu a krvácení [15,71– 73]. Pokud je akutní kolektomie prováděna na specializovaném pracovišti zkušeným chirurgem, je dle doporučení ECCO preferován laparoskopický přistup (ECCO statement 5C) [61].
U etapového operačního přístupu má také laparoskopie své výhody, a to zvláště po laparoskopické subtotální kolektomii s terminální ileostomií. Následná rekonstrukční fáze je prováděna snáze, jelikož je operační terén téměř bez srůstů, a je tak i relativně nízké riziko konverze [64,74]. K dokončení proktektomie či resekci rekta je také možné s výhodou použít metodu TAMIS postupem transanálně „down to top“ (obr. 4 a 5). Zejména z ní mohou těžit pacienti s rizikovými faktory, jako jsou mužské pohlaví, úzká pánev a obezita. Lze se tak vyhnout rozsáhlé laparotomii, která je nutná při otevřeném výkonu. Laparoskopicky je možné precizněji preparovat a zachovat tak nervové pleteně ovlivňující sexuální funkce nebo omezit vznik adhezí majících následně vliv na plodnost u žen. Studie s početnějším souborem pacientů však zatím nejsou k dispozici. Metodu TAMIS lze užít u pacientů s UC i z onkologické indikace. Pokud jsou pacienti s UC indikováni k proktokolektomii z důvodu dysplazie či CRC, musí být výkon proveden dle onkochirurgických zásad a s dostatečnou radikalitou, tedy s provedením lymfadenektomie a totální mezorektální excizí (ECCO Statement 9A) [61,75].
Provedení subtotální kolektomie s ileostomií u pacientů s UC je možné také pomocí metody SILS [76]. Pooperační výsledky jsou obdobné jako u pacientů s CD zmíněnými výše. V roce 2010 Geisler et al [77] poprvé provedli restorativní proktokolektomie s IPAA technikou SILS s dobrými pooperačními výsledky. K porovnání metody jsou však zatím jen omezená data a chybí studie s dostatečným souborem pacientů.
Do robotické chirurgie byla vkládána relativně velká očekávání, a to zvláště do náročných výkonů jako IPAA u pacientů s UC. Zatím dostupné studie však ukázaly jen výrazně delší operační čas a cenovou náročnost se stejnou hospitalizační dobou a stejným procentem pooperačních komplikací v porovnání se standardní laparoskopickou chirurgií [15,78]. Velká očekávání tedy tato metoda nesplnila.
Vliv chirurgické léčby na kvalitu života u pacientů s IBD
Řada studií prokázala sníženou kvalitu života (QoL – quality of life) u pacientů s IBD v porovnání se zdravou populací [79– 82]. U pacientů s CD prokázaly některé studie krátkodobé zlepšení QoL po operaci [83,84], nicméně s delším časovým odstupem od operace se QoL vrací u pacienta k původním hodnotám [85,86]. Studie u pacientů s CD porovnávající QoL po laparoskopickém výkonu oproti otevřené chirurgii překvapivě nezaznamenaly signifikantní zlepšení dlouhodobé QoL při užití laparoskopické metody [86,87].
QoL u pacientů s UC po proktokolektomii s IPAA je uváděna jako dostatečná, ačkoli výkon bývá relativně často spojen s pooperačními komplikacemi a také s horším kosmetickým efektem [60,88]. Pooperační QoL u pacientů s UC při užití laparoskopické techniky v porovnání s otevřenou chirurgií se zdá být rovnocenná [89– 91]. Nejdůležitějším faktorem majícím vliv na QoL u pacientů s IBD se jeví navození dlouhodobé remise onemocnění [80,82,92].
Závěr
U primární ileocekální resekce pro nekomplikovanou stenózu u CD jsou prokázány výhody laparoskopické resekce a je také doporučována. U komplexní CD je laparoskopie možná a ukazuje se i jako bezpečná metoda v rukou zkušeného chirurga na specializovaném pracovišti. Provedení laparoskopické subtotální kolektomie pro ATK u CD či UC v akutním stadiu se jeví také jako možná a bezpečná, pokud je provedena zkušeným laparoskopickým kolorektálním chirurgem. V případě UC byly prokázány i lepší krátkodobé pooperační výsledky a je některými chirurgy preferována. Mezi hlavní výhody laparoskopie a nově zaváděných miniinvazivních výkonů u pacientů s IBD oproti chirurgii otevřené patří zejména dřívější obnovení peristaltiky, kratší doba hospitalizace, nižší pooperační morbidita a lepší kosmetický efekt. Velkou výhodou hlavně u restorativních výkonů u UC nebo u pacientů s CD, u kterých existuje možnost reoperace pro recidivu v budoucnu, je nižší tendence k tvorbě srůstů. Následující operace je tedy o to snadněji proveditelná. U laparoskopické proktokolektomie s IPAA pro UC byla zaznamenána vyšší plodnost u žen ve srovnání s konvenčním přístupem. Benefit laparoskopie v porovnání s otevřenou chirurgií na celkovou pooperační QoL nebyl jednoznačně prokázán.
Autoři deklarují, že v souvislosti s předmětem studie nemají žádné komerční zájmy.
Redakční rada potvrzuje, že rukopis práce splnil ICMJE kritéria pro publikace zasílané do biomedicínských časopisů.
Doručeno: 10. 1. 2017
Přijato: 24. 1. 2017
MU Dr. Lumír Kunovský
Interní gastroenterologická klinika
LF MU a FN Brno
Jihlavská 20
625 00 Brno
kunovsky.lumir@fnbrno.cz
Sources
1. Molodecky NA, Soon IS, Rabi DM et al. Increasing incidence and prevalence of the inflammatory bowel diseases with time, based on systematic review. Gastroenterology 2012; 142(1): 46– 54. doi: 10.1053/ j.gastro.2011.10.001.
2. Wilson J, Hair C, Knight R et al. High incidence of inflammatory bowel disease in Australia: a prospective population-basedAustralian incidence study. Inflamm Bowel Dis 2010; 16(9): 1550– 1556. doi: 10.1002/ ibd.21209.
3. Nørgård BM, Nielsen J, Fonager K et al. The incidence of ulcerative colitis (1995– 2011) and Crohn’s disease (1995– 2012) – based on nationwide Danish registry data. J Crohns Colitis 2014; 8(10): 1274– 1280. doi: 10.1016/ j.crohns.2014.03.006.
4. Vegh Z, Burisch J, Pedersen N et al. Incidence and initial disease course of inflammatory bowel diseases in 2011 in Europe and Australia: Results of the 2011 ECCO-EpiCom inception cohort. J Crohns Colitis 2014; 8(11): 1506– 1515. doi: 10.1016/ j.crohns.2014.06.004.
5. Kunovský L, Hemmelová B, Kala Z et al. Crohn disease and pregnancy: a case report of an acute abdomen. Int J Colorectal Dis 2016; 31(8): 1493– 1494. doi: 10.1007/ s00384-016-2554-1.
6. Pedersen N, Bortoli A, Duricova D et al. The course of inflammatory bowel disease during pregnancy and postpartum: a prospective European ECCO-EpiCom Study of 209 pregnant women. Aliment Pharmacol Ther 2013; 38(5): 501– 512. doi: 10.1111/ apt.12412.
7. Julsgaard M, Nørgaard M, Hvas CL et al. Influence of medical treatment, smoking and disease activity on pregnancy outcomes in Crohn’s disease. Scand J Gastroenterol 2014; 49(3): 302– 308. doi: 10.3109/ 00365521.2013.879200.
8. Aratari A, Papi C, Leandro G et al. Early versus late surgery for ileo-caecal Crohn’s disease. Aliment Pharmacol Ther 2007; 26(10): 1303– 1312.
9. De Cruz P, Kamm MA, Hamilton AL et al. Crohn’s disease management after intestinal resection: a randomised trial. The Lancet 2015; 385(9976): 1406– 1417. doi: 10.1016/ S0140-6736(14)61908-5.
10. Fornaro R, Caratto E, Caratto M et al. Post-operative recurrence in Crohn’s disease. Critical analysis of potential risk factors. An update. The Surgeon 2015; 13(6): 330– 347. doi: 10.1016/ j.surge.2015.04.002.
11. Targownik LE, Singh H, Nugent Z et al. The epidemiology of colectomy in ulcerative colitis: results from a population-based cohort. Am J Gastroenterol 2012; 107(8): 1228– 1235. doi: 10.1038/ ajg.2012.127.
12. Bernstein CN, Ng SC, Lakatos PL et al. A review of mortality and surgery in ulcerative colitis: milestones of the seriousness of the disease. Inflamm Bowel Dis 2013; 19(9): 2001– 2010. doi: 10.1097/ MIB. 0b013e318281f3bb.
13. Cosnes J, Gower-Rousseau C, Seksik P et al. Epidemiology and natural history of inflammatory bowel diseases. Gastroenterology 2011; 140(6): 1785– 1794. doi: 10.1053/ j.gastro.2011.01.055.
14. Filippi J, Allen PB, Hébuterne X et al. Does anti-TNF therapy reduce the requirement for surgery in ulcerative colitis? A systematic review. Curr Drug Targets 2011; 12(10): 1440– 1447.
15. Buskens CJ, Sahami S, Tanis PJ et al. The potential benefits and disadvantages of laparoscopic surgery for ulcerative colitis: a review of current evidence. Best Pract Res Clin Gastroenterol 2014; 28(1): 19– 27. doi: 10.1016/ j.bpg.2013.11.007.
16. Ikeuchi H, Yamamura T. Free perforation in Crohn’s disease: review of the Japanese literature. J Gastroenterol 2002; 37(12): 1020– 1027.
17. Veroux M, Angriman I, Ruffolo C et al. A rare surgical complication of Crohn’s diseases: free peritoneal perforation. Minerva Chir 2003; 58(3): 351– 354.
18. Pardi DS, Loftus EV, Tremaine WJ et al. Acute major gastrointestinal hemorrhage in inflammatory bowel disease. Gastrointest Endosc 1999; 49(2): 153– 157.
19. Veroux M, Angriman I, Ruffolo C et al. Severe gastrointestinal bleeding in Crohn’s disease. Ann Ital Chir 2003; 74(2): 213– 215.
20. Kostka R, Lukáš M. Massive, life-threatening bleeding in Crohn’s disease. Acta Chir Belg 2005; 105(2): 168– 174.
21. Hyman NH, Cataldo P, Osler T. Urgent subtotal colectomy for severe inflammatory bowel disease. Dis Colon Rectum 2005; 48(1): 70– 73.
22. Stewart D, Chao A, Kodner I et al. Subtotal colectomy for toxic and fulminant colitis in the era of immunosuppressive therapy. Colorectal Dis 2009; 11(2): 184– 190. doi: 10.1111/ j.1463-1318.2008.01579.x.
23. Šerclová Z, Ryska O, Bortlík M et al. Doporučené postupy chirurgické léčby pacientů s idiopatickými střevními záněty – 2. část: Crohnova nemoc. Gastroenterol Hepatol 2015; 69(3): 223– 238. doi: 10.14735/ amgh2015223.
24. Lazarev M, Ullman T, Schraut WH et al. Small bowel resection rates in Crohn’s disease and the indication for surgery over time: experience from a large tertiary care center. Inflamm Bowel Dis 2010; 16(5): 830– 835. doi: 10.1002/ ibd.21118.
25. Poritz LS, Gagliano GA, McLeod RS et al. Surgical management of entero and colocutaneous fistulae in Crohn’s disease: 17 year’s experience. Int J Colorectal Dis 2004; 19(5): 481– 485.
26. Tichansky D, Cagir B, Yoo E et al. Strictureplasty for Crohn’s disease: meta-analysis. Dis Colon Rectum 2000; 43(7): 911– 919.
27. Yamamoto T, Fazio VW, Tekkis PP. Safety and efficacy of strictureplasty for Crohn’s disease: a systematic review and meta-analysis. Dis Colon Rectum 2007; 50(11): 1968– 1986.
28. Kala Z, Marek F, Válek V el al. Crohn’s disease surgery. Vnitr Lek 2014; 60(7– 8): 617– 623.
29. Gionchetti P, Dignass A, Danese S et al. 3rd European evidence-based consensus on the diagnosis and management of Crohn’s disease 2016: part 2: Surgical management and special situations. J Crohns Colitis 2016; 11(2): 135– 149.
30. Feagins LA, Holubar SD, Kane SV et al. Current strategies in the management of intra-abdominal abscesses in Crohn’s disease. Clin Gastroenterol Hepatol 2011; 9(10): 842– 850. doi: 10.1016/ j.cgh.2011.04.023.
31. Xie Y, Zhu W, Li N et al. The outcome of initial percutaneous drainage versus surgical drainage for intra-abdominal abscesses in Crohn’s disease. Int J Colorectal Dis 2012; 27(2): 199– 206. doi: 10.1007/ s00384-011-1338-x.
32. de Groof EJ, Carbonnel F, Buskens CJet al. Abdominal abscess in Crohn’s dis-ease: multidisciplinary management. Dig Dis 2014; 32 (Suppl 1): 103– 109. doi: 10.1159/ 000367859.
33. Šerclová Z, Ryska O, Bortlík M et al. Doporučené postupy chirurgické léčby pacientů s idiopatickými střevními záněty – 3. část: ulcerózní kolitida, indikace k operaci. Gastroenterol Hepatol 2016; 70(3): 252– 261. doi: 10.14735/ amgh2015252.
34. Dignass A, Lindsay JO, Sturm A et al. Second european evidence-based consensus on the diagnosis and management of ulcerative colitis part 2: current management. J Crohns Colitis 2012; 6(10): 991– 1030. doi: 10.1016/ j.crohns.2012.09.002.
35. Gan SI, Beck PL. A new look at toxic megacolon: an update and review of incidence, etiology, pathogenesis, and management. Am J Gastroenterol 2003; 98(11): 2363– 2371.
36. Berg DF, Bahadursingh AM, Kaminski DL et al. Acute surgical emergencies in inflammatory bowel disease. Am J Surg 2002; 184(1): 45– 51.
37. Ross H, Steele SR, Varma M et al. Practice parameters for the surgical treatment of ulcerative colitis. Dis Colon Rectum 2014; 57(1): 5– 22. doi: 10.1097/ DCR.0000000000000030.
38. Eaden JA, Abrams KR, Mayberry JF. The risk of colorectal cancer in ulcerative colitis: a meta-analysis. Gut 2001; 48(4): 526– 535.
39. Tilney HS, Constantinides VA, Heriot AGet al. Comparison of laparoscopic and open ileocecal resection for Crohn’s disease: a metaanalysis. Surg Endosc 2006; 20(7): 1036– 1044.
40. Maartense S, Dunker MS, Slors JF et al. Laparoscopic-assisted versus open ileocolic resection for Crohn’s disease. Ann Surg 2006; 243(2): 143– 149.
41. Lesperance K, Martin MJ, Lehmann Ret al. National trends and outcomes forthe surgical therapy of ileocolonic Crohn’sdisease: a population-based analysis of laparoscopic vs. open approaches. J Gastro-intest Surg 2009; 13(7): 1251– 1259. doi: 10.1007/ s11605-009-0853-3.
42. Makni A, Chebbi F, Ksantini R et al. Laparoscopic-assisted versus conventional ileocolectomy for primary Crohn’s disease: results of a comparative study. J Visc Surg 2013; 150(2): 137– 143. doi: 10.1016/ j.jviscsurg.2012.10.006.
43. Shore G, Gonzalez QH, Bondora A et al. Laparoscopic vs conventional ileocolectomy for primary Crohn disease. Arch Surg 2003; 138(1): 76– 79.
44. Duepree H-J, Senagore AJ, Delaney CP et al. Does means of access affect the incidence of small bowel obstruction and ventral hernia after bowel resection? Laparoscopy versus laparotomy. J Am Coll Surg 2003; 197(2): 177– 181.
45. Antoniou SA, Antoniou GA, Koch OO et al. Is laparoscopic ileocecal resection a safe option for Crohn’s disease? Best evidence topic. Int J Surg 2014; 12(1): 22– 25. doi: 10.1016/ j.ijsu.2013.11.003.
46. Lee Y, Fleming FJ, Deeb AP et al. A laparoscopic approach reduces short-term complications and length of stay following ileocolic resection in Crohn’s disease: an analysis of outcomes from the NSQIP database. Colorectal Dis 2012; 14(5): 572– 577. doi: 10.1111/ j.1463-1318.2011.02756.x.
47. Maggiori L, Panis Y. Laparoscopy in Crohn’s disease. Best Pract Res Clin Gastroenterol 2014; 28(1): 183– 194. doi: 10.1016/ j.bpg.2013.11.004.
48. Örhalmi J, Dušek T, Šerclová Z et al. Minimally invasive surgery in the treatment of inflammatory bowel disease – benefits, risks and perspectives. Gastroenterol Hepatol 2016; 70(1): 57– 60. doi: 10.14735/ amgh201657.
49. Tavernier M, Lebreton G, Alves A. Laparoscopic surgery for complex Crohn’s disease. J Visc Surg 2013; 150(6): 389– 393. doi: 10.1016/ j.jviscsurg.2013.09.004.
50. Lim JY, Kim J, Nguyen SQ. Laparoscopic surgery in the management of Crohn’s disease. World J Gastrointest Pathophysiol 2014; 5(3): 200– 204. doi: 10.4291/ wjgp.v5.i3.200.
51. Sauerland S, Agresta F, Bergamaschi R et al. Laparoscopy for abdominal emergencies. Surg Endosc Interv Tech 2006; 20(1): 14– 29.
52. Agresta F, Ciardo LF, Mazzarolo G et al. Peritonitis: laparoscopic approach. World J Emerg Surg 2006; 1: 9.
53. Tan JJ, Tjandra JJ. Laparoscopic surgery for Crohn’s disease: a meta-analysis. Dis Colon Rectum 2007; 50(5): 576– 585.
54. Parray FQ, Wani ML, Bijli AH et al. Crohn’s disease: a surgeon’s perspective. Saudi J Gastroenterol 2011; 17(1): 6– 15. doi: 10.4103/ 1319-3767.74430.
55. Procházka V, Zetelová A, Grolich T et al. Kompletní mezokolická excize u pravostranné hemikolektomie. Rozhl Chir 2016; 95(10): 359– 364.
56. Gardenbroek TJ, Verlaan T, Tanis PJ et al. Single-port versus multiport laparoscopic ileocecal resection for Crohn’s disease. J Crohns Colitis 2013; 7(10): 443– 448. doi: 10.1016/ j.crohns.2013.02.015.
57. Moftah M, Nazour F, Cunningham Met al. Single port laparoscopic surgery for patients with complex and recurrent Crohn’s disease. J Crohns Colitis 2014; 8(9): 1055– 1061. doi: 10.1016/ j.crohns. 2014.02.003.
58. Sangster W, Messaris E, Berg AS et al. Single-site laparoscopic colorectal surgery provides similar clinical outcomes compared to standard laparoscopic surgery: an analysis of 626 patients. Dis Colon Rectum 2015; 58(9): 862– 869. doi: 10.1097/ DCR.0000000000000435.
59. Parks AG, Nicholls RJ. Proctocolectomy without ileostomy for ulcerative colitis. Br Med J 1978; 2(6130): 85– 88.
60. Hata K, Kazama S, Nozawa H et al. Laparoscopic surgery for ulcerative colitis: a review of the literature. Surg Today 2015; 45(8): 933– 938. doi: 10.1007/ s00595-014-1053-7.
61. Øresland T, Bemelman WA, Sampietro GM et al. European evidence based consensus on surgery for ulcerative colitis. J Crohns Colitis 2015; 9(1): 4– 25. doi: 10.1016/ j.crohns.2014.08.012.
62. Polle SW, Dunker MS, Slors JF et al. Body image, cosmesis, quality of life, and functional outcome of hand-assisted laparoscopic versus open restorative proctocolectomy: long-term results of a randomized trial. Surg Endosc 2007; 21(8): 1301– 1307.
63. Wu XJ, He XS, Zhou XY et al. The role of laparoscopic surgery for ulcerative colitis: systematic review with meta-analysis. Int J Colorectal Dis 2010; 25(8): 949– 957. doi: 10.1007/ s00384-010-0898-5.
64. Fleming FJ, Francone TD, Kim MJ et al. A laparoscopic approach does reduce short-term complications in patients undergoing ileal pouch-anal anastomosis. Dis Colon Rectum 2011; 54(2): 176– 182. doi: 10.1007/ DCR.0b013e3181fb4232.
65. Maggiori L, Panis Y. Surgical management of IBD – from an open to a laparoscopic approach. Nat Rev Gastroenterol Hepatol 2013; 10(5): 297– 306. doi: 10.1038/ nrgastro.2013.30.
66. Fajardo AD, Dharmarajan S, George Vet al. Laparoscopicversus open 2-stage ileal pouch: laparoscopic approach allows for faster restoration of intestinal continuity. J Am Coll Surg 2010; 211(3): 377– 383. doi: 10.1016/ j.jamcollsurg.2010.05.018.
67. Waljee A, Waljee J, Morris AM et al. Threefold increased risk of infertility: a meta‐analysis of infertility after ileal pouch anal anastomosis in ulcerative colitis. Gut 2006; 55(11): 1575– 1580.
68. Rajaratnam SG, Eglinton TW, Hider Pet al. Impact of ileal pouch-anal anastomosis on female fertility: meta-analysis and systematic review. Int J Colorectal Dis 2011; 26(11): 1365– 1374. doi: 10.1007/ s00384-011-1274-9.
69. Cornish JA, Tan E, Teare J et al. The effect of restorative proctocolectomy on sexual function, urinary function, fertility, pregnancy and delivery: a systematic review. Dis Colon Rectum 2007; 50(8): 1128– 1138.
70. Bartels SAL, D’Hoore A, Cuesta MA et al. Significantly increased pregnancy rates after laparoscopic restorative proctocolectomy: a cross-sectional study. Ann Surg 2012; 256(6): 1045– 1048. doi: 10.1097/ SLA.0b013e318250caa9.
71. Watanabe K, Funayama Y, Fukushima K et al. Hand-assisted laparoscopic vs. open subtotal colectomy for severe ulcerative colitis. Dis Colon Rectum 2009; 52(4): 640– 645. doi: 10.1007/ DCR.0b013e 31819d47b5.
72. Bartels SL, Gardenbroek TJ, Ubbink DT et al. Systematic review and meta-analysis of laparoscopic versus open colectomy with end ileostomy for non-toxic colitis. Br J Surg 2013; 100(6): 726– 733. doi: 10.1002/ bjs.9061.
73. Gu J, Stocchi L, Remzi FH et al. Total abdominal colectomy for severe ulcerative colitis: does the laparoscopic approach really have benefit? Surg Endosc 2014; 28(2): 617– 625. doi: 10.1007/ s00464-013-3218-7.
74. Pandey S, Luther G, Umanskiy K et al. Minimally invasive pouch surgery for ulcerative colitis: is there a benefit in staging? Dis Colon Rectum 2011; 54(3): 306– 310. doi: 10.1007/ DCR.0b013e31820347b4.
75. Farraye FA, Odze RD, Eaden J et al. AGA medical position statement on the diagnosis and management of colorectal neoplasia in inflammatory bowel disease. Gastroenterology 2010; 138(2): 738– 745. doi: 10.1053/ j.gastro.2009.12.037.
76. Chatzizacharias NA, Torrente F, Brennan M et al. Single port laparoscopic subtotal colectomy and ileostomy in an adolescent with ulcerative colitis. J CrohnsColitis 2012; 6(10): 1031– 1033. doi: 10.1016/ j.crohns.2012.03.011.
77. Geisler DP, Condon ET, Remzi FH. Single incision laparoscopic total proctocolectomy with ileopouch anal anastomosis. Colorectal Dis 2010; 12(9): 941– 943. doi: 10.1111/ j.1463-1318.2009.02115.x.
78. Fung AK, Aly EH. Robotic colonic surgery: is it advisable to commence a new learning curve? Dis Colon Rectum 2013; 56(6): 786– 796. doi: 10.1097/ DCR.0b013e 318285b810.
79. Mikocka-Walus AA, Turnbull DA, Andrews JM et al. Psychological problems in gastroenterology outpatients: a South Australian experience. Psychological co-morbidity in IBD, IBS and hepatitis C. Clin Pract Epidemiol Ment Health 2008; 4: 15. doi: 10.1186/ 1745-0179-4-15.
80. Gavrilescu O, Mihai C, Anton-Paduraru DT et al. Impact of inflammatory bowel diseases on quality of life. Revista de Cercetare si Interventie Sociala 2015; 50: 80– 95.
81. Love JR, Irvine EJ, Fedorak RN. Quality of life in inflammatory bowel disease. J Clin Gastroenterol 1992; 14(1): 15– 19.
82. Casellas F, López-Vivancos J, Badia X et al. Impact of surgery for Crohn’s disease on health-related quality of life. Am J Gastroenterol 2000; 95(1): 177– 182.
83. Delaney CP, Kiran RP, Senagore AJ et al. Quality of life improves within 30 days of surgery for Crohn’s disease. J Am Coll Surg 2003; 196(5): 714– 721.
84. Kunovský L, Kala Z, Mitáš L et al. Quality of life after bowel resection for Crohn’s disease – first results. Rozhl Chir 2016; 95(12): 444– 448.
85. Cohen RD. The quality of life in patients with Crohn’s disease. Aliment Pharmacol Ther 2002; 16(9): 1603– 1609.
86. Thaler K, Dinnewitzer A, Oberwalder M et al. Assessment of long-term quality of life after laparoscopic and open surgery for Crohn’s disease. Colorectal Dis 2005; 7(4): 375– 381.
87. Scarpa M, Ruffolo C, Bassi D et al. Intestinal surgery for Crohn’s disease: predictors of recovery, quality of life, and costs. J Gastrointest Surg 2009; 13(12): 2128– 2135. doi: 10.1007/ s11605-009-1044-y.
88. Wexner SD, Cera SM. Laparoscopic surgery for ulcerative colitis. Surg Clin North Am 2005; 85(1): 35– 47.
89. Maartense S, Dunker MS, Slors JF et al. Hand-assisted laparoscopic versus open restorative proctocolectomy with ileal pouch anal anastomosis. Ann Surg 2004; 240(6): 984– 991.
90. Larson DW, Dozois EJ, Piotrowicz K et al. Laparoscopic-assisted vs. open ileal pouch-anal anastomosis: functional outcome in a case-matched series. Dis Colon Rectum 2005; 48(10): 1845– 1850.
91. Ahmed Ali U, Keus F, Heikens JT et al. Open versus laparoscopic (assisted) ileo pouch anal anastomosis for ulcerative colitis and familial adenomatous polyposis. Cochrane Database Syst Rev 2009; 1: CD006267. doi: 10.1002/ 14651858.CD006267.pub2.
92. Lix LM, Graff LA, Walker JR et al. Longitudinal study of quality of life and psychological functioning for active, fluctu-ating, and inactive disease patterns in inflammatory bowel disease. Inflamm Bowel Dis 2008; 14(11): 1575– 1584. doi: 10.1002/ ibd.20511.
Labels
Paediatric gastroenterology Gastroenterology and hepatology SurgeryArticle was published in
Gastroenterology and Hepatology
2017 Issue 1
Most read in this issue
- Kožní problematika u pacientů s idiopatickými střevními záněty
- Celiakie, která není celiakií?
- Ginkor Fort® s obsahem extraktu z jinanu dvoulaločnatého
- Mění se chirurgická léčba stenotického karcinomu rekta?