Professor C. Mulder, guest at the 5th International Endoscopy Workshop in Hradec Králové
Authors:
O. Urban
Authors‘ workplace:
Centrum péče o zažívací trakt, Vítkovická nemocnice, a. s.
Published in:
Gastroent Hepatol 2011; 65(4): 224-225
Category:
Various: Congress Report
První polovina letošního roku byla bohatá na endoskopické akce. Po setkáních v Ostravě, Praze a Ústí nad Labem ji završil workshop pořádaný dne 28. 6. 2011 hradeckým gastroenterologickým pracovištěm, vedeným prof. Burešem. Základnou centra je II. interní klinika FN v Hradci Králové vedená prof. Malým.
Již tradičně byla hlavním hostem workshopu významná osobnost světové gastroenterologie, tentokrát profesor C. J. J. Mulder, MD, PhD, vedoucí gastroenterologického oddělení Free University Medical Center v Amsterdamu. Odborný vliv prof. Muldera obohacuje mnoho oblastí gastroenterologie. Je představitelem holandské gastroenterologické školy, jejíž kvalita je celosvětově respektována. Demonstroval septotomii Zenkerova divertiklu u dvou nemocných. Do žaludku zavedl po vodiči ústy žaludeční sondu a septum protínal jehlovým nožem a argonovou plazmakoagulací výkonem 70 W. Výkony byly provedeny brilantní technikou založenou na osobní zkušenosti s léčbou více než 1 250 nemocných.
Další endoskopické výkony demonstrovali většinou hradečtí endoskopisté. Prof. Rejchrt zavedl biodegradabilní stent do refrakterní stenózy jícnu. Prezentované spojení špičkové endoskopické techniky a inovační technologie české firmy patří podle názoru referenta do výkladní skříně české digestivní endoskopie.
V endosonografické sekci demonstroval dr. Repák tenkojehlovou aspirační biopsii cystického útvaru v hlavě pankreatu a ložiskové léze podezřelé z inzulinomu. V obou případech se podařilo získat materiál k následnému laboratornímu vyšetření.
Endoskopické resekční techniky zdomácněly také na českých endoskopických workshopech. Doc. Kopáčová zúročila své rozsáhlé zkušenosti s endoskopickou slizniční resekcí v kolon a rektu při demonstraci léčby lézí typu LST (Laterally Spreading Tumor) u dvou nemocných. Potvrdila, že plošný rozsah neoplazie je ve zkušených rukách málo významným prediktorem úspěchu. Doc. Kopáčová rovněž demonstrovala techniku dvojbalonové enteroskopie s ošetřením četných angiodysplazií pomocí argonové plazmakoagulace. Tato novější endoskopická metoda prakticky vytěsnila dříve používanou intraoperační enteroskopii.
Dr. Tachecí provedl parciální endoskopickou slizniční resekci rozsáhlého kobercovitě se šířícího hamartomu žaludku. S přehledem zvládl krvácení ze submukózy, se kterým je v případě hamartomů dobré vždy počítat.
Dr. Tachecí a dr. Sopirjaková demonstrovali endoskopický trenažér Simbionix, který umožňuje nácvik základních endoskopických dovedností. Jedná se o další metodu k vylepšení výuky začínajících endoskopistů.
Hostující prim. Urban provedl endosonografické vyšetření a následnou endoskopickou submukózní disekci karcinoidu žaludku.
Plánované ERCP vyšetření se zavedením kovového stentu rendezvous technikou se pro nezdařenou punkci nitrojaterních žlučovodů neuskutečnilo.
V teoretické části workshopu přednesl prof. Mulder sdělení na téma celiakie. Připomněl, že toto onemocnění je na západní polokouli časté také u obézních osob a doporučil myslet na celiakii u nemocných s revmatoidní artritidou, diabetem mellitus I. typu a Hashimotovou tyreoiditidou. Zajímavá je rostoucí incidence onemocnění v Indii, kde drahou rýži nahrazuje levnější pšenice.
Workshop koordinoval a diskuzi v auditoriu vedl prof. Bureš. Vytvořil tradičně pracovní a přátelskou atmosféru.
Hradecké workshopy jsou etalonem kvality po stránce odborné i organizační. Všechny výkony byly precizně indikovány a terapeutické cíle jednoznačně specifikovány. Špičkové endoskopické zázemí, výborné výkony endoskopických týmů a interaktivní auditorium čítající více než 150 posluchačů přinesly poučení všem zúčastněným. Prof. Burešovi a jeho spolupracovníkům patří uznání a dík.
MUDr.
Ondřej Urban, Ph.D.
Centrum
péče o zažívací trakt Vítkovická
nemocnice, a. s.
Zalužanského
1192/15703
00 Ostrava
ondrej.urban@nemvitkovice.cz
Labels
Paediatric gastroenterology Gastroenterology and hepatology SurgeryArticle was published in
Gastroenterology and Hepatology
2011 Issue 4
Most read in this issue
- Standard ČGS pro kapslovou endoskopii tenkého střeva
- Jak postupovat v případě nálezu karcinomu v endoskopickém resekátu z tlustého střeva a rekta?
- Autoimunitní pankreatitida u pacientky s Crohnovou nemocí
- Jednobalonová enteroskopie u nemocných s Crohnovou chorobou – zkušenosti jednoho centra