Arteficiální hematom
Authors:
Hossein Sanaei-Zadeh 1; Kamran Aghakhani 2
Authors‘ workplace:
Medical School, Shiraz University of Medical Sciences, Shiraz, Iran
1; Department of Forensic Medicine and Toxicology, Iran University of Medical Sciences, Hazrat Rasoul Akram (p) Hospital, Tehran, Iran.
2
Published in:
Soud Lék., 59, 2014, No. 3, p. 26-27
Category:
Short Communication
Overview
I když je to vzácné, lidé si mohou způsobit hematom z vlastní vůle z různých důvodů. Člověk si je může způsobit sám na svém vlastním těle, nebo mu je způsobí druhá osoba s jeho souhlasem. Jsou označovány jako vymyšlené, umělé, vykonstruované, falešné, fiktivní, apod. Je to tupé poranění, proto nejčastěji vzniká přímým působením tupého předmětu, nebo pevným stiskem. U hematomu vzniklého sacím mechanizmem po pečlivé prohlídce můžeme odhalit petechie kolem oblasti pohmoždění. Hematom může být ovšem simulován i aplikací šťáv různé dráždivé zeleniny, kdy vzniká barevná skvrna, která je podlitině na první pohled velice podobná. Okraje takových skvrn jsou však dobře ohraničené. Kromě toho se v těchto lokalizacích mohou objevovat vezikace a pruritus. Diferenciálně diagnosticky je proto nutné důkladné prověření anamnézy a podrobné vyšetření postižené oblasti.
V práci je popisován případ muže ve věku 56 let, s akutním infarktem myokardu, u kterého byl při přijetí jako vedlejší nález popsán subkonjunktivální hematom. Po 4 dnech hospitalizace se u něj objevil hematom vel. 5x5 cm v oblasti břicha s několika nažloutlými skvrnami vel. 3 – 6 cm. Původní subkonjuktivální hematom zmizel. Vznik hematomu byl vysvětlen subkutánními injekčními aplikacem heparinu do oblasti břicha.
Klíčová slova:
arteficiální hematom – ublížení – heparin
Sources
1. Avşar G, Kaşikçi M. Assessment of four different methods in subcutaneous heparin applications with regard to causing bruise and pain. Int J Nurs Pract 2013; 19: 402-408.
2. Palese A, Aidone E, Dante A, Pea F. Occurrence and extent of bruising according to duration of administration of subcutaneous low-molecular-weight heparin: A quasi-experimental case-crossover study. J Cardiovasc Nurs 2013; 28: 473-482.
Labels
Anatomical pathology Forensic medical examiner ToxicologyArticle was published in
Forensic Medicine
2014 Issue 3
Most read in this issue
- Využití RTG vyšetření v soudním lékařství
- Poranenia asociované s kardiopulmonálnou resuscitáciou
- Arteficiální hematom
- Případ arytmogenní pravostranné ventrikulární kardiomyopatie (ARVC/D) s využitím imunohistochemického vyšetření tenascinu C k posouzení remodelace myokardu