#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vzpomínka na RNDr. Marii Brůčkovou, CSc. (*9. 2. 1930 v Humpolci – †9. 1. 2025 v Praze)


Published in: Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 74, 2025, č. 1, s. 80-81
Category: Personal News

Zemřela RNDr. Marie Brůčková, CSc., úžasná osobnost, která 60 let pracovala ve Státním zdravotním ústavu a dosáhla v lékařské mikrobiologii a studiu infekčních onemocnění vynikajících vědeckých výsledků. Dr. Marie Brůčková se narodila 9. února 1930 v Humpolci. Po maturitě na gymnáziu nastoupila v roce 1949 do Státního zdravotního ústavu. V roce 1952 byl ustanoven samostatný Ústav epidemiologie a mikrobiologie, jehož ředitelem byl tehdejší doc. Karel Raška. Dr. Brůčková v Ústavu pracovala zprvu jako laborantka ve streptokokové laboratoři a po vystudování Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v letech 1954–1959 se stala vědeckou pracovnicí.

Zprvu se věnovala streptokokovým infekcím, pertusi a parapertusi, účastnila se řešení epidemie Q horečky. Později přešla k problematice respiračních virů a v letech 1974–1985 působila jako vedoucí Národní referenční laboratoře pro nechřipkové respirační viry. V tomto období např. jako první prokázala výskyt RS viru v naší republice a zavedla jeho rychlou diagnostiku do praxe. Již od začátku profesní kariéry usilovala o úzkou spolupráci s klinickými pracovišti, kterou považovala za velmi prospěšnou.

Od roku 1985 se dr. Brůčková začala ve spolupráci s doc. MUDr. Lubomírem Syrůčkem, CSc. (1920–2002), věnovat zcela nové infekci HIV a onemocnění AIDS. Založili tým odborníků, který zavedl laboratorní diagnostiku tohoto onemocnění u nás, a prosadili zřízení Národní referenční laboratoře pro AIDS. Po odchodu doc. Syrůčka do důchodu se v roce 1987 dr. Brůčková stala vedoucí této laboratoře a ve funkci působila až do roku 2009. Dr. Brůčková zásadním způsobem přispěla k vybudování moderního a účinného systému diagnostiky, surveillance a legislativní opory řešení problematiky HIV/AIDS. Podílela se na prosazení testování dárců krve a těhotných žen. Podporovala a s velkým nasazením rozvíjela spolupráci s nevládními organizacemi. Intenzivní přednáškovou činností poskytovala aktuální informace odborné komunitě a veřejnými vystoupeními přispívala ke zvyšování povědomí o HIV/AIDS a možnostech prevence.

Dr. Brůčková absolvovala několik zahraničních stáží, včetně ročního studijního pobytu v National Institute of Health v USA. Jako uznávaná odbornice v problematice HIV/AIDS se aktivně zúčastnila mnoha zahraničních kongresů a konferencí po celém světě. Byla zapojena v řadě mezinárodních aktivit v rámci různých projektů, zejména v Evropě a v USA. Jako členka řídícího výboru se významně podílela na vybudování prvního evropského monitorovacího systému EuroHIV. Byla dlouholetou zástupkyní ČR v Evropské společnosti pro klinickou virologii (ESCV) a hlavní organizátorkou velmi úspěšné konference této společnosti konané v Praze v roce 1995.

Dr. Brůčková má na svém kontě přes 200 odborných publikací. V letech 1993–1999 spolupracovala jako redaktorka s britskými kolegy na vydávání měsíčníku AIDS newsletter s články publikovanými souběžně v angličtině a češtině. V letech 1995–2009 pracovala v redakční radě časopisu Zprávy Centra epidemiologie a mikrobiologie a byla jeho častou přispěvatelkou. Byla rovněž dlouholetou členkou redakční rady Košířského farního listu v rámci sepětí s životem farního společenství v Praze – Košířích.

Dr. Brůčková podporovala odborný růst mladých laboratorních i klinických spolupracovníků, a to nejen ze Státního zdravotního ústavu, ale i z jiných institucí. Umožňovala jejich účast na zahraničních konferencích, zprostředkovávala pro ně stáže na spolupracujících pracovištích v USA i v Evropě.

V roce 2001 prezident Václav Havel udělil dr. Brůčkové státní vyznamenání, medaili Za zásluhy v oblasti vědy. Byla tím oceněna její celoživotní vědecká práce ve virologii, zejména ve výzkumu a prevenci HIV/AIDS. V roce 2000 bylo dr. Brůčkové uděleno Čestné členství Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii (SEM) České lékařské společnosti J. E. Purkyně (ČLS JEP). Dalšího významného ocenění se jí dostalo na návrh SEM udělením Čestné medaile ČLS JEP v roce 2013 a Zlaté pamětní medaile ČLS JEP v roce 2020.

RNDr. Marie Brůčková, CSc., ve své práci spojila vysokou vědeckou úroveň, aktivity vycházející z objektivních laboratorních a epidemiologických základů s rozsáhlou spoluprací s odbornou i laickou veřejností. Navždy zůstává spojena s počátky laboratorní diagnostiky HIV a efektivního systému sledování vývoje HIV/AIDS v České republice.

Milá Marie, bylo nám ctí s Tebou spolupracovat, děkujeme a vzpomínáme!

Kolegové a přátelé

Po dohodě šéfredaktorů je příspěvek otištěn i v časopise Zprávy Centra epidemiologie a mikrobiologie.


Labels
Hygiene and epidemiology Medical virology Clinical microbiology

Article was published in

Epidemiology, Microbiology, Immunology


Most read in this issue
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#