#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

'PATOLOGIE GIT


Authors: T. Jirásek
Published in: Čes.-slov. Patol., 58, 2022, No. 4, p. 185
Category: Monitor

... použití digitálních algoritmů měření při stanovení proliferačního indexu pomocí imunodetekce Ki- 67 je u pankreatických neuroendokrinních neoplázií stejně spolehlivé jako manuální metody měření

Digitální patologie se začíná stávat součástí každodenní běžné práce v provozech laboratoří patologie. Jednou z možností využití technik digitální patologie je měření proliferační aktivity nádorů pomocí různých technik a algoritmů, které využívají zcela autonomní, či semimanuální postupy měření. Vzhledem k tomu, že proliferační aktivita nádoru je už mnoho let užívána jako jedna z klíčových metod k určení stupně diferenciace (grading) u neuroendokrinních neoplázií (NEN), rozhodla se skupina autorů z různých světových pracovišť důkladně analyzovat výsledky již publikovaných výzkumů a vyhodnotit spolehlivost stanovení proliferačního indexu Ki-67 pomocí manuálních postupů a pomocí technik digitální patologie.

Celkově byly pro srovnávací metaanalýzu využity 4 studie prováděné na pankreatických NEN, získaná data pocházela celkem od 238 pacientů. Sdružený odhad korelace byl 0,94, což indikuje vysokou korelaci mezi manuálním (referenční hodnota) a digitálním způsobem počítání. Heterogenita měření byla nízká, což opět posiluje spolehlivosti těchto výsledků. Ani kvalita studií nepředstavovala riziko zkreslení. Jako slabší a do budoucna zajímavý bod k dalšímu řešení se jeví poměrně vágní definice tzv. hotspotů, která by pro systémy založené na analýze obrazu mohla představovat problém při nastavování parametrů pro jejich reprodukovatelnou identifikaci.

Dle autorů provedená metaanalýza ukazuje, že výhody digitální analýzy převažují nad omezeními při použití k hodnocení Ki-67 indexu u pankreatických NEN. Dále navrhují další rozšíření výše zmíněných digitálních algoritmů v patologické praxi s bližším zkoumáním vztahů mezi hotspoty (počet, velikost a tvar) a indexem Ki-67 s celkovou prognózou pacientů. V současné době většina studií využívá ruční počítání indexu Ki-67 z pořízených snímků jako zlatý standard, digitální metody počítání by v budoucnu mohly vyhlídky na celkovou prognózu pacientů významně zlepšit. Na základě předložených aktuálních důkazů podle recenzované literatury se zdá, že digitální analýza obrazu při detekci indexu Ki-67 nabízí patologům vyšší spolehlivost a reprodukovatelnost než ruční počítání.

Zdroj:

Luchini C. et al. Ki-67 assessment of pancreatic neuroendocrine neoplasms: Systematic review and meta-analysis of manual vs. digital pathology scoring. Mod Pathol 2022; 35: 712–720.


Labels
Anatomical pathology Forensic medical examiner Toxicology
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#