Celoplošný screening sluchu novorozenců a dětí ve věku 5 let
Authors:
Chrobok Viktor 1; Homoláč Michal 1; Krtičková Jana 1; Školoudík Lukáš 1; Hloušková Miroslava 1; Bilinová Lenka 1; Čelakovská Eva 1; Blanař Vít 2; Malý Jan 3; Komínek Pavel 4; Hejduk Karel 5,6; Chloupková Renata 5,6; Májek Tomáš 5; Jírová Jitka 5; Dršata Jakub 1
Authors‘ workplace:
Klinika otorinolaryngologie, a chirurgie hlavy a krku, Fakultní, nemocnice Hradec Králové, Lékařská fakulta v Hradci, Králové, Univerzita Karlova
1; Fakulta zdravotnických studií, Univerzita Pardubice, Klinika, otorinolaryngologie a chirurgie, hlavy a krku, Nemocnice, Pardubického kraje, Pardubická, nemocnice
2; Dětská klinika, Fakultní, nemocnice Hradec Králové, Lékařská fakulta v Hradci, Králové, Univerzita Karlova
3; Klinika otorinolaryngologie, a chirurgie hlavy a krku, Fakultní, nemocnice Ostrava, Lékařská, fakulta, Ostravská univerzita
4; Národní screeningové centrum, Ústav zdravotnických informací, a statistiky ČR, Praha
5; Institut biostatistiky a analýz, Lékařská fakulta, Masarykova, univerzita, Brno
6
Published in:
Čes-slov Pediat 2024; 79 (5): 257-262.
Category:
Prevention in pediatrics
doi:
https://doi.org/10.55095/CSPediatrie2024/045
Overview
Správná funkčnost screeningu sluchových vad je založena na jednoduché organizaci screeningu, komfortu vyšetření pro pacienta, medicínské výtěžnosti a ekonomické únosnosti.
Screening sluchu novorozenců byl aktualizován Metodickým pokynem Ministerstva zdravotnictví České republiky (Věstník MZ ČR č. 14/2021). Ke screeningu sluchu fyziologických novorozenců se používají tranzientně evokované otoakustické emise (TEOAE) a u rizikových novorozenců automatická BERA (AABR – automatic auditory brainstem responses; BERA – brainstem evoked response audiometry).
Screening sluchu u dětí ve věku 5 let byl ustanoven Metodickým pokynem Ministerstva zdravotnictví České republiky (Věstník MZ ČR č. 11/2018), vyšetření je prováděno pomocí tónové audiometrie. Pozitivní screening znamená záchyt sluchové vady (poruchy sluchu), negativní screening nepřítomnost poruchy sluchu.
Cílem práce je na žádost redakce časopisu Česko-slovenské pediatrie podat informace o současné metodice a stavu screeningu sluchu novorozenců a u dětí ve věku 5 let v České republice. Metodika práce vychází z publikace Celoplošný screening sluchu novorozenců v České republice – databáze a nová metodika z Česko-slovenské neonatologie 2/2022.
Korespondující autor:
prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D.
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
Fakultní nemocnice Hradec Králové
Sokolská 581
500 05 Hradec Králové
chrobok@fnhk.cz
Klíčová slova:
screening sluchu – otoakustické emise – databáze – celostátní registr – pedaudiologické centrum – tónová audiometrie
Úvod
Dle WHO se nedoslýchavost vyskytuje u 5 % světové populace, tj. 360 milionů osob, z nich je 32 milionů dětí. Prevalence nedoslýchavosti u dětí je 1,7 % a u dospělých 7 %.(3)
Screening sluchu novorozenců (NS) zajišťuje včasný záchyt sluchové vady (trvalé poruchy sluchu) a následnou rehabilitaci sluchu, rozvoj komunikačních schopností a zlepšení podmínek pro rozvoj řeči.(4) Diagnostika sluchu novorozenců je prováděna v České republice na třech úrovních: neonatologické pracoviště, ORL nebo foniatrické rescreeningové pracoviště a ORL nebo foniatrické regionální (obvykle krajské) pedaudiologické centrum.
K provádění screeningu sluchu novorozenců se používají TEOAE nebo AABR.(12) Pozitivní screening znamená nevýbavné TEOAE nebo AABR, tedy podezření na sluchovou vadu (stejně tak je chápáno i neprovedené vyšetření). Negativní screening znamená nepřítomnost poruchy sluchu, tj. TEOAE nebo AABR jsou v normě.(5,11,12,21) Problematiku screeningu sluchu novorozenců z historického pohledu a metodiky jsme opakovaně publikovali v předešlých pracích.(6–10)
Screening sluchu u dětí ve věku 5 let je prováděn v jednom kroku tónovou audiometrií, dítě je k vyšetření odesíláno praktickým dětským lékařem. Pozitivní screening znamená zjištěnou nedoslýchavost při tónové audiometrii. Negativní screening znamená, že tónová audiometrie je v normě.(13,18–20)
Cílem práce je na žádost redakce časopisu Česko-slovenské pediatrie podat informace o současné metodice screeningu sluchu novorozenců a u dětí ve věku 5 let v České republice. Práce vychází z publikace Celoplošný screening sluchu novorozenců v České republice – databáze a nová metodika z Česko-slovenské neonatologie 2/2022.
Metodika a výsledky
Metodika celoplošného screeningu sluchu novorozenců
Následující text vychází z metodického pokynu k zajištění jednotného postupu při provádění screeningu a rescreeningu sluchu u novorozenců (NS) a případné následné péče v České republice, který byl uveřejněn ve Věstníku MZ ČR 14/2021.(11,12) Systém včasné detekce a rehabilitace sluchu novorozenců je velmi efektivní při dodržení následujících principů:
- screening sluchu fyziologického novorozence provádí neonatologická sestra se zajištěnou zástupností pomocí TEOAE (u fyziologických novorozenců) či AABR (u rizikových novorozenců);
- pozitivní screening přešetřuje lékař rescreeningového ORL či foniatrického pracoviště pomocí ověření anamnézy, otoskopie a rescreeningových vyšetření (TEOAE, resp. AABR u rizikových novorozenců), případně dalších doplňujících audiologických vyšetření;
- dokončení diagnostiky postižení sluchu a zajištění adekvátní korekce sluchu u potřebných dětí provádí nejpozději do 6. měsíce specializovaný lékař (foniatr) regionálního pedaudiologického centra, které disponuje odborným, personálním a přístrojovým zázemím pro zajištění pedaudiologické péče;
- u dětí s velmi těžkou vadou sluchu a hluchotou je kochleární implantace indikována nejlépe v 1.–2. roce věku v centrech kochleární implantace.
Nedodržení uvedeného postupu především z časového hlediska znamená ohrožení sluchového a řečového vývoje dětí s vážným trvalým postižením sluchu.(1,2,14–16, 21,22)
Detailní informace o NS sluchu pro veřejnost i pro zdravotnické instituce jsou zveřejňovány na webovém portálu České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP (https://www.otorinolaryngologie.cz/screening-sluchu) a České neonatologické společnosti ČLS JEP (www.cneos.cz).
Národní screeningové centrum (NSC), které je součástí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), provádí analýzu a statistické zpracování výsledků screeningu a rescreeningu sluchu novorozenců z údajů Národního zdravotnického informačního systému (zdroje dat jsou zejména Národní registr reprodukčního zdraví, Národní registr hrazených zdravotních služeb).
Od března 2022 je na neonatologických pracovištích ČR zavedena a používána Zpráva o novorozenci, která je součástí Národního registru reprodukčního zdraví, v novém formátu, kdy je uvedeno nejen provedení, ale i výsledek screeningu sluchu novorozence. Uvedené údaje shromažďuje a vyhodnocuje NSC a ÚZIS.
Pro rescreening (úroveň 2) a vyšetření sluchu v regionálním pedaudiologickém pracovišti (úroveň 3) jsou vytvořeny nové registrační listy a aktualizovány kódy k vykázání provedení a vyšetření stavu sluchu. Jedná se o signální kódy: 71031 pravé ucho negativní screening, sluch v normě, 71032 pravé ucho pozitivní screening – porucha sluchu, 71033 levé ucho negativní screening, sluch v normě a 71034 levé ucho pozitivní screening – porucha sluchu. Nové registrační listy (zdravotní výkony) 71035 screening AABR a 71036 rescreening AABR. Dále jsou aktualizovány registrační listy: 73028 screening OAE, 73029 rescreening OAE a 73023 BERA.
Celostátní databáze screeningu sluchu novorozenců
Stav screeningu sluchu novorozenců v jednotlivých krajích ČR v roce 2022 dle Celostátní databáze screeningu sluchu novorozenců prováděné v Hradci Králové je demonstrován v grafech na obrázcích 1–3.
Data Národního registru reprodukčního zdraví potvrzují velmi vysoké pokrytí screeningem sluchu u živě narozených dětí. Od roku 2016, kdy bylo celorepublikové pokrytí 85,4 %, se pokrytí zvýšilo na 93,9 % v roce 2022 (obr. 4 a tab. 1). Regionální rozdíly se pohybují od 78,7% pokrytí ve Zlínském kraji po 97,7% pokrytí v Královéhradeckém kraji (obr. 5). V období od března do prosince 2022 byla celková úspěšnost screeningu 89,9 %. Tedy cca 10 % dětí (pozitivní výsledek screeningu / nevyšetřeno) bylo indikováno k rescreeningu. Ve stejném roce bylo provedeno 6052 rescreeningových vyšetření, což je 6,0 % z živě narozených dětí v tomto roce (obr. 6).
Metodika celoplošného screeningu sluchu pětiletých dětí
Následující text vychází z metodického pokynu k zajištění jednotného postupu při provádění screeningu sluchu u dětí ve věku 5 let v České republice, který byl uveřejněn ve Věstníku MZ ČR 11/2018.(13)
Systém screeningu sluchu pětiletých dětí je založen na následujících principech:
- praktický dětský lékař informuje rodiče dítěte v rámci preventivní prohlídky v 5 letech o preventivním vyšetření sluchu ORL lékařem nebo foniatrem;
- screening sluchu v 5 letech věku se neprovádí u dětí, u kterých již byla diagnostikována trvalá porucha sluchu v minulosti nebo celkový a mentální stav dítěte nedovoluje vyšetření tónovou audiometrií;
- screening sluchu provádí ORL lékař nebo foniatr ve spolupráci s audiologickou sestrou;
- obsahem screeningu sluchu 5letých dětí je anamnéza osobní a rodinná spolu s ORL vyšetřením včetně otoskopie a tónové audiometrie;
- tónová audiometrie se provádí v audiologické komoře nebo v tiché místnosti. Do sluchátek umístěných na uších dítěte pouští audiologická sestra tóny definované intenzity na frekvencích 0,5, 1, 2 a 4 kHz, kostní vedení je provedeno pouze v indikovaných případech. Výsledek vyšetření hodnotí ORL lékař nebo foniatr;
- výsledek screeningu předává lékař ORL/foniatrie formou zprávy praktickému dětskému lékaři;
- screening vykazuje ORL lékař zdravotní pojišťovně jako zdravotní výkon Audiometrický screening sluchu dítěte ve věku 5 let (kód 71112). Při vykázání tohoto kódu je od roku 2023 současně uveden výsledek screeningového vyšetření sluchu pomocí signálních kódů obdobně jako v případě rescreeningu sluchu novorozenců;
- výsledek tónové audiometrie je zapsán lékařem ORL/foniatrem nebo dětským lékařem do Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte na stránku preventivní prohlídky v 5 letech dítěte (tónová audiometrie v normě, nedoslýchavost vlevo, vpravo nebo oboustranně);
- v případě poruchy sluchu provede ošetřující ORL lékař nebo foniatr další vyšetření k diagnostice nedoslýchavosti a naplánuje další postup;
- seznam ORL a foniatrických pracovišť provádějících screening sluchu v 5 letech dítěte tónovou audiometrií lze nalézt na http://www.otorinolaryngologie.cz.
Celostátní databáze screeningu sluchu u dětí ve věku 5 let
Data Národního registru hrazených zdravotních služeb ukazují, že pokrytí cílové populace screeningem sluchu dětí ve věku 5 let se v čase zvyšuje. V roce 2022 celorepublikové pokrytí dosahovalo přes 22 % (obr. 7). Pokud kromě screeningu uvažujeme i výkon audiometrie (71111) vykázaný u osob v tomto věku, bylo v roce 2022 pokryto více než 35 % dětí daného věku. Regionální rozdíly se pohybují od 17,1 % pokrytí v Karlovarském kraji po 51,8 % pokrytí v Královéhradeckém kraji (tab. 2).
Diskuse a závěry
Metody screeningového vyšetření sluchu novorozenců jsou dnes vysoce efektivní, objektivní a rychlé z hlediska časového provedení.(10) Na základě spolupráce ORL lékařů s neonatology a pediatry se daří uvést do praxe celopopulační screening sluchu novorozenců a pětiletých dětí.(8,9,17) Dnes je databáze převedena z rukou České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku do Národního screeningového centra, které je tedy aktuálně zodpovědné za sběr i analýzu dat.
Systém včasného záchytu, diagnostiky a korekce sluchu (EHDI – Early Hearing Detection and Intervention – screening sluchu novorozenců) je v ČR prováděn screening sluchu novorozenců na třech úrovních: screening na neonatologických pracovištích, rescreening na ORL nebo foniatrických pracovištích, stanovení sluchového prahu a korekce sluchu v pedaudiologických centrech.(17) U pětiletých dětí je screening prováděn v jednom kroku tónovou audiometrií.
Z demonstrovaných výsledků celostátní databáze je patrný postupný nárůst počtu screeningů sluchu novorozenců i pětiletých dětí v ČR. Je třeba zlepšit a navýšit počet vyšetření dětí ve věku 5 let, jelikož současných 40 % vyšetřených dětí považujeme za nedostatečné. Za velice důležité považujeme doporučení vyšetření praktickými dětskými lékaři, ke kterým mají rodiče přirozeně největší důvěru. |
Seznam použitých zkratek
TEOAE – tranzientní evokované otoakustické emise
AABR – automatické kmenové sluchové potenciály
BERA – kmenové sluchové potenciály
NSC – Národní screeningové centrum
ÚZIS – Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
Sources
1. Blanař V, Škvrňáková J, Pellant A, et al. Effectiveness of neonatal hearing screening system: A 12-year single centre study in the Czech Republic. J Pediatr Nurs 2021. doi:10.1016/j.pedn.2021.01.019
2. Bush ML, Kaufman MR, McNulty BN. Disparities in access to pediatric hearing. Curr Opin Otolaryngol Head Neck Surg 2017; 25(5): 359–364.
3. Dršata J, Havlík R. Foniatrie sluch. Havlíčkův Brod: Tobiáš 2015.
4. Grandori F. European consensus statement on neonatal hearing screening finalised at the European Consensus Development Conference on Neonatal Hearing Screening. Milan, Italy. May 1998. doi:10.1080/010503998420577
5. Havlíková E, Poláčková R, Vítečková T, et al. Screening sluchu fyziologických a rizikových novorozenců metodami OAE a AABR – zhodnocení výsledků. Otorinolaryng Foniat [Prague] 2015; 64(1): 17–21.
6. Chrobok V, Dršata J, Janouch M, et al. Nutná spolupráce otorinolaryngologa, neonatologa a pediatra v novorozeneckém screeningu sluchu. Vox pediatr 2017; 17(1): 33–35.
7. Chrobok V, Dršata J, Janouch M, et al. Aktualizace metodiky screeningu sluchu novorozenců. Čas Lék Čes 2019; 158: 221–224.
8. Chrobok V, Dršata J, Janouch M. et al. Screening sluchu novorozenců – současný stav a jak dále? Otorinolaryng Foniat [Prague] 2020; 69: 3–10.
9. Chrobok V, Homoláč M, Krtičková J, et al. Celoplošný screening novorozenců v České republice – databáze a nová metodika. Čes Slov Neonat 2022; 28(2): 82–88.
10. Komínek P, Chrobok V, Zeleník K. et al. Novorozenecký screening sluchu – význam, současný stav v ČR. Čas Lék Čes 2017; 156(4): 173–177.
11. Metodický pokyn k provádění screeningu sluchu u novorozenců. Věstník MZ ČR č. 7/2012: 18–22.
12. Metodický pokyn k provádění screeningu sluchu u novorozenců. Věstník MZ ČR č. 14/2021: 30–36.
13. Metodický pokyn k provádění screeningu sluchu u dětí ve věku 5 let. Věstník MZ ČR č. 11/2018: 59–61.
14. Ramkumar V. A review of neonatal hearing screening practices in India. J Hearing Science 2017; 7(1): 9–15.
15. Ricalde RR, Chiong CM, Labra PJP. Current assessment of newborn hearing screening protocols. Curr Opin Otolaryngol Head Neck Surg 2017; 25(5): 370–377.
16. Sloot F, Hoeve H, de Kroon M. et al. Inventory of current EU paediatric vision and hearing screening programmes. J Med Screen 2015; 22(2): 55–64.
17. Seznam poskytovatelů vysoce specializované péče o dětské pacienty s trvalou poruchou sluchu. Věstník MZ ČR č. 17/2023: 16–18.
18. Školoudík L, Chrobok V, Janouch M, et al. Screening sluchu pětiletých dětí – prospektivní studie. Otorinolaryngol Foniat [Prague] 2018; 67(1): 3–6.
19. Školoudík L, Mejzlik J, Janouch M, et al. Hearing screenings for preschool children: A comparison between whispered voice and pure tone audiogram tests. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2020; 130. doi:10.1016/j.ijporl.2019.109798
20. Školoudík L, Mejzlík J, Chrobok V. Author’s response to the letter about the article: Hearing screenings for pre-school children: A comparison between whispered voice and pure tone audiogram tests. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2020; 110199.
21. White KR. Screening programs for hearing loss. In: Luxon L (ed). Textbook of audiological medicine, clinical aspects of hearing and balance. London: Martin Dunitz, Taylor & Francis Group 2003: 339–348.
22. Zeleník K, Havlíková E, Poláčková Z, et al. Otázky související se zaváděním plošného screeningu sluchu v Moravskoslezském kraji. Otorinolaryngol Foniat [Prague] 2012; 61(2): 112–119.
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2024 Issue 5
Most read in this issue
- Dědičné poruchy metabolismu lipidů (lipoproteinů, mastných kyselin, cholesterolu a sfingolipidů)
- Profesor Josef Houštěk (25. 7. 1913 – 22. 9. 1994) a vznik primární péče v pediatrii
- Epidemiologické aspekty vybraných respiračných vírusov u detí s rekurentnými respiračnými infekciami
- Je včasný záchyt závažných očních vad v období vývoje vidění scifi představou, nebo reálnou vyhlídkou na vznik celonárodního screeningu zraku v České republice?