#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Změny v zásobení jódem po eradikaci jódového deficitu a jejich možné příčiny Randomizovaná studie dětské populace dvou regionů České republiky s odstupem 5 let První publikace výsledků


Authors: J. Čeřovská;  R. Bílek;  M. Dvořáková;  H. Zamrazilová;  P. Hoskovcová;  M. Vosátková;  V. Zamrazil
Authors‘ workplace: Endokrinologický ústav, Praha ředitel doc. MUDr. V. Hainer, CSc.
Published in: Čes-slov Pediat 2007; 62 (2): 65-72.
Category: Original Papers

Overview

Účel studie:
Ve druhé polovině 90. let se v České republice podařilo nedostatek jódu podstatně snížit. Vývoj změn v zásobení populace jódem je však nutné dále monitorovat, případně hledat jejich příčiny. Cílem studie bylo zachytit změny v jodurii dětí a hledat příčiny těchto změn ve stravovacích zvyklostech.

Metody:
V letech 1999, 2000, 2004 a 2005 byl vyšetřen reprezentativní soubor 1209 dětí ve věku 6, 10 a 13–17 let, s trvalým bydlištěm v regionu Jablonec nad Nisou nebo Příbram. Jodurie jako obraz příjmu jódu byla stanovena alkalickou spalovací metodou na základě Sandellovy-Koldhoffovy reakce. Informace o nutričních zdrojích jódu byly získány dotazníkem a kontrolovaným řízeným rozhovorem.

Výsledky:
V průběhu 5 let došlo v obou sledovaných regionech k signifikantnímu zvýšení průměrných hladin jodurie ze 140 ± 3,69 na 221 ± 8,66 μg/l. V obou regionech se podstatně zvýšila frekvence osob s nadnormální jodurií (nad 300 μg/l): z 0 % na 24 % na Jablonecku a z 0 % na 32 % u dětí z Příbramska. Na Příbramsku však došlo k signifikantnímu snížení frekvence dětí v kategorii optimální jodurie (100 až 300 μg/l) Prevalence nedostatečného příjmu jódu (do 50 μg/l) se signifikantně nezměnila. Z testovaných nutričních změn, které by mohly hladinu jodurie ovlivnit, bylo zachyceno signifikantní zvýšení spotřeby minerálních vod s jódem a zvýšení konzumace mořských ryb den před vyšetřením (na Příbramsku). V průběhu pěti let bylo také zjištěno signifikantní snížení počtu dětí, které jsou vystaveny působení thiocyanátu z cigaretového kouře (pobyt v zakouřeném prostoru déle než 1 hodinu denně). Vícefaktorová analýza rozptylu vlivu 4 hlavních nutričních zdrojů jódu (konzumace mléka, mořských ryb, vajec a soli) ukázala, že hladinu jodurie dětí nejpodstatněji ovlivňuje pravidelnost pití mléka.

Klíčová slova:
jodurie, výživa, děti, regiony České republiky


Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescents
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#