Horečka v dětském věku Citové pozadí febrilního stavu a terapeutické snahy rodičů
Authors:
Á. Kerekes
Authors‘ workplace:
Univerzita Karlova v Praze, Lékařská fakulta, Hradec Králové
děkan LF HK prof. MUDr. V. Palička, CSc.
Published in:
Čes-slov Pediat 2007; 62 (11): 610-618.
Category:
Original Papers
Overview
Účel studie:
Horečka je jedním z nejčastějších příznaků provázejících infekční i neinfekční nemoci v dětství. Je také zdrojem významných obav rodičů z možných následků horečky samotné a jejich přehnaných terapeutických snah, což může způsobit závažné následky. Současná studie měla za cíl načrtnout, které názory a obavy v souvislosti s febrilním stavem jsou v našich podmínkách nejvíce vyjádřené. Dalšími prioritami byla zjištění o preferenci rodičů při výběru konkrétního léčiva a správnosti postupu při jeho použití.
Metodika:
Dotazníkové populační šetření oslovilo rodiče dětí předškolního i školního věku. Otázky byly zaměřeny na osovou dvojici studie: strach z horečky a domácí antipyretická terapie. Dotazy ve vztahu k strachu měly zmapovat emotivní vztah rodičů k horečce tím, že se jim nabízí možnost vyjádřit jejich subjektivní názory. Otázky na postup při antipyretické terapii jsou sformulovány tak, aby zjištěné údaje byly co nejvíce věrohodné a objektivní.
Výsledky:
Fobie z horečky se potvrzuje z více směrů i v našich podmínkách. Dávkování antipyretik ve fázi domácí léčby je značně nejednotné, byla zjištěna široká škála dávek a poměrně četné případy především chronického předávkování.
Závěr:
Výběr vhodných lékových forem je prvořadý – s ohledem na snadné a srozumitelné principy použití (hledisko rodiče), žádaný efekt a správné dávkování (hledisko lékaře). Při sjednocení postupu v antipyretické terapii, v psychologickém vedení a osvětě rodičů nemocných dětí mají klíčové postavení praktičtí lékaři pro děti a dorost.
Klíčová slova:
fobie z horečky, febrilní křeče, nesteroidní protizánětlivé léky, paracetamol, N-acetylcystein, ibuprofen, studený zábal
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2007 Issue 11
Most read in this issue
- Syndrom fragilního X chromozomu typu FRAXE: klinická a molekulárně-genetická diagnostika
- Obstrukční spánková apnoe dětského věku
- Horečka v dětském věku Citové pozadí febrilního stavu a terapeutické snahy rodičů
- Dětský autismus jako modelová porucha se sociálním deficitem