#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kyselina ursodeoxycholová, S-adenosyl-L-metionin a jejich kombinace v léčbě těhotenské intrahepatální cholestázy (ICP)


: T. Binder 1;  P. Salaj 2;  T. Zima 3;  L. Vítek 3
: Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha, přednosta doc. MUDr. L. Rob, CSc. 1;  Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha, ředitel prof. MUDr. P. Klener, DrSc. 2;  Ústav klinické biochemie l. LF UK a VFN, Praha, přednosta prof. MUDr. T. Zima, DrSc. 3
: Ceska Gynekol 2006; 71(2): 92-98
: Original Article

Pracoviště:
¹Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha, ²Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha, ³Ústav klinické biochemie 1. LF UK a VFN, Praha.

Typ studie:
Randomizovaná srovnávací prospektivní studie.

Cíl studie:
Srovnání efektu léčby intrahepatické těhotenské cholestázy monoterapií ursodeoxycholovou kyselinou s monoterapií S-adenosyl-L-metioninem a kombinovaným podáváním obou léčiv.

Metodika:
V rozmezí leden 1999 až červen 2005 byly zařazeny do studie všechny ženy s jednočetným těhotenstvím se středně těžkými nebo těžkými projevy intrahepatální cholestázy, u kterých k manifestaci příznaků došlo před ukončeným 36. gestačním týdnem. Po randomizaci obálkovou metodou část z nich byla léčena ursodeoxycholovou kyselinou (UDCA)v dávce 3x250 mg p.o, část S-adenosyl-L-metioninem (SAMe) v dávce 500 mg v pomalé nitrožilní infuzi 2krát denně po l4 dnů a dále v případě potřeby 2x500 mg p.o. Třetí skupinu tvořily ženy, které byly léčeny kombinací obou léčiv ve stejném dávkovacím schématu. Hematologické a biochemické parametry byly sledovány v týdenních intervalech. Stav plodu byl pečlivě monitorován pomocí kardiotokografu a ultrazvuku.

Výsledky:
Ze 78 zařazených žen 25 bylo léčeno monoterapií SAMe, 26 monoterapií UDCA a 27 žen bylo léčeno kombinací obou léčiv. Skupiny se nelišily gestačním stářím, věkem, paritou a ani délkou léčby. Rovněž hodnoty sledovaných biochemických parametrů se statisticky významně v době randomizace nelišily. Všechny modely léčby vedly ke zlepšení kožního pruritu. Kombinovaná léčba a monoterapie UDCA vedly k výraznému zlepšení sledovaných biochemických parametrů (žlučových kyselin, ALT a AST) ve srovnání s monoterapií SAMe. Rozdíly jsou statisticky významné (p<0,01). Efekt kombinované terapie ve srovnání s monoterapií UDCA nastupuje dříve, i když statisticky jsou rozdíly jen na hranici významnosti. Perinatální výsledky byly ve všech skupinách srovnatelné. V celém souboru jsme nezaznamenali nežádoucí účinky léčby ani u jednoho z léčebných modelů.

Závěry:
Kyselina ursodeoxycholová je účinným lékem při zlepšení biochemických parametrů ICP. Spolu s S-adenosyl-L-metioninem působí synergicky. Ovlivňuje-li úspěšná léčba příznivě i itrauterinní stav plodu, není zatím jasné. Dobré perinatální výsledky lze zatím spíše přičíst úzkostlivému sledování stavu plodu in utero a dobrému časování ukončení těhotenství.

Klíčová slova:
intrahepatická cholestáza těhotných, ursodeoxycholová kyselina, S-adenosyl-L-metionin


Labels
Paediatric gynaecology Gynaecology and obstetrics Reproduction medicine

Article was published in

Czech Gynaecology

Issue 2

2006 Issue 2

Most read in this issue
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#