Průběh těhotenství a vývoj ploduu kouřících a nekouřících žen
Authors:
L. Kukla 1; D. Hrubá 2; M. Tyrlík 1
Authors‘ workplace:
Výzkumný ústav zdraví dítěte, Brno, ředitel doc. MUDr. R. Nekvasil, CSc. 2 Ústav preventivního lékařství LF MU, Brno, vedoucí doc. MUDr. D. Hrubá, CSc.
Published in:
Ceska Gynekol 1999; (4): 271-274
Category:
Overview
Ve druhé etapě Evropské longitudinální studie těhotenství a dětství (ELSPAC) byly zjišťoványpodrobné anamnestické údaje o rodičce a shromažďována objektivní data o zdravotním stavuběhem těhotenství, při porodu a o novorozenci.Četné dílčí výsledky studie ELSPAC potvrdily, že kouření žen v těhotenství nepříznivě ovlivňujeprůběh těhotenství a vývoj plodu. Během těhotenství se u kuřaček významně častěji vyskytovalaproteinurie a diagnóza suspektní retardace plodu. Při porodu byly častěji nacházeny případyvcestného lůžka a abnormality placenty.Průměrná délka gestačního věku byla obdobná u kouřících žen i nekuřaček. Průměrná hmotnostnovorozenců narozených ženám, které kouřily i v průběhu těhotenství, byla v průměru o 107 gnižší v porovnání s novorozenci nekuřaček. Signifikantní rozdíly byly nalezeny i v průměrné tě-lesné délce a obvodu hlavičky, vždy v neprospěch dětí kouřících žen.Kuřačky významně častěji udávaly větší obavy a neklid při začátku porodních bolestí i po návra-tu z porodnice, kdy se také častěji bezdůvodně rozčilují a pociťují vnitřní napětí.
Klíčová slova:
kouření, těhotenství, růstová retardace
Labels
Paediatric gynaecology Gynaecology and obstetrics Reproduction medicineArticle was published in
Czech Gynaecology
1999 Issue 4
Most read in this issue
- Totální laparoskopická hysterektomie:současná role v gynekologické chirurgii
- Karcinom děložního hrdla ze sklovitýchbuněk - kazuistika
- Srovnávací studie výskytu protilátek protib b-2-glykoproteinu I (anti-b b-2-GPI)a antikardiolipinových protilátek (ACA) v sérutěhotných žen
- Význam operační hysteroskopie v řešeníintrauterinních patologií: metoda prvnívolby