Kognitivně-behaviorální přístupy v psychoterapii u dětí se specifickými izolovanými fobiemi (F40.2) – strach ze stomatologického ošetření
Authors:
Z. Kolařík 1; K. Nováková 2; P. Němečková 3
Authors‘ workplace:
Soukromá ambulance klinické psychologie a psychoterapie, Hranice
1; Klinika zubního lékařství LF UP a FN, Olomouc
přednosta prof. MUDr. M. Eber, CSc.
2; Soukromá psychiatrická a pedopsychiatrická ambulance, Prostějov
3
Published in:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 106, 2006, 3, s. 78-83
Overview
Cílem práce autorů bylo upozornit na možnost ošetřování nespolupracujících dětí, zejména je-li příčinou problémového chování izolovaná fobie ze stomatologického ošetřování, týmovou spoluprací stomatolog, psycholog a pedopsychiatr. Uváděný individuální psychoterapeutický přístup kognitivně behaviorální psychoterapie je pro dítě přijatelnější, bezpečnější, šetrnější, bez vedlejších účinků, často i s dlouhodobým efektem a i pro rodiče méně frustrující. Pacienti s dentální fobií bývají totiž většinou opakovaně ošetřeni v celkové anestezii.
Autoři referují o úspěšném zvládnutí dentální fobie u tří dětí mladšího školního věku pomocí individuálního psychoterapeutického přístupu - kognitivně behaviorální psychoterapie. Tato metodika vychází z ověřených vědeckých principů a staví na přesném popisu příznaků nebo problémů, které mají být léčebným postupem ovlivněny (včetně jejich frekvence, závažnosti a závislosti na konkrétních situacích). Je založena na dovedném použití promyšlených a ověřených technik v pevné struktuře jednotlivých terapeutických sezení. Jedním z behaviorálních mediačních modelů, jehož teoretickým východiskem je systematická desenzibilizace Josefa Wolpeho, je teorie reciproční inhibice – tedy spojení nepříjemného podnětu s příjemnou situací (relaxovaný stav atp). Autoři popisují postup při psychologickém vyšetření a podrobně a přehledně individuální psychoterapeutické postupy u jednotlivých ošetřovaných dětí.
První dvě pacientky zvládly ošetření stomatologem během hospitalizace na dětském oddělení Psychiatrické kliniky LF UP a FN, třetí pacientka byla stomatologicky ošetřena po ambulantní psychologické přípravě a s podporou poučené a podporující matky. Stomatologické vyšetření s následnou sanací chrupu bylo prováděno v přítomnosti a pod psychologickým vedením ošetřujícího psychologa ve stomatologické ordinaci. Jednalo se o ojedinělé kazy I. Blackovy třídy na prvních stálých molárech. Po této psychoterapii jsou všechny tři pacientky ošetřovány běžným způsobem.
Klíčová slova:
dentální fobie - týmová spolupráce psycholog, pedopsychiatr, stomatolog - kognitivně behaviorální psychoterapie - systematická desenzibilizace Josefa Wolpeho - stomatologické ošetření
Labels
Maxillofacial surgery Orthodontics Dental medicineArticle was published in
Czech Dental Journal
2006 Issue 3
Most read in this issue
- Užití nákusné relaxační dlahy při terapii onemocnění temporomandibulárního kloubu
- Stomatologické materiály a jejich možný vliv na sliznici ústní dutiny (Souborný referát)
- Selektivní preparace tvrdých zubních tkání ve spojení s kompozitními výplňovými materiály
- Nanostrukturní titan – nový materiál pro dentální implantáty