Evaluation of Optic Disc Drusen Using Modern Imaging Paraclinical Methods
Authors:
Michal Březík 1,2; Adam Kopecký 2,3; Oldřich Chrapek 1,4; Juraj Timkovič 2,3; Jan Němčanský 2,3
Authors‘ workplace:
Clinic of Ophthalmology, Faculty of Medicine, Masaryk University, Brno, Czech Republic
1; Clinic of Ophthalmology, University Hospital Ostrava, Czech, Republic
2; Faculty of Medicine, Department of Craniofacial Surgery, University of Ostrava, Czech Republic
3; Clinic of Ophthalmology, University Hospital Brno, Czech Republic
4
Published in:
Čes. a slov. Oftal., 80, 2024, No. 6, p. 324-330
Category:
Original Article
doi:
https://doi.org/10.31348/2024/39
Overview
Cíl: Analýza souboru pacientů s drúzami zrakového nervu (DZN) se zaměřením na možnosti jejich diagnostiky pomocí moderních zobrazovacích metod.
Metodika: Přehled literatury a retrospektivní statistická analýza pacientů s podezřením na DZN. Do souboru byli zařazeni pacienti, u nichž byly prokázány drúzy zrakového nervu alespoň jednou ze zobrazovacích metod (ultrazvuk – USG, optická koherenční tomografie – OCT, autofluorescence fundu – FAF).
Výsledky: Soubor tvořilo 12 pacientů (23 očí), z nich bylo 7 žen a 5 mužů. Medián věku pacientů byl 25 let. Střední doba sledování byla 73 měsíců. U 11 pacientů (22 očí) se jednalo o oboustranný výskyt, v 1 případě (1 oko) o jednostranný nález. Na terči zrakového nervu 8 pacientů (16 očí) byly prokázány hluboké drúzy (69,6 %), u 4 pacientů (7 očí) se jednalo o drúzy povrchové (30,4 %). Střední hodnota nejlépe korigované zrakové ostrosti (NKZO) a nitroočního tlaku (NT) byla po celou sledovací dobu stabilní (NKZO p = 0,236, NT p = 0,855). Efektivita záchytu DZN pomocí paraklinických vyšetření (USG, FAF, OCT) byla rovnocenná (p = 0,768). U 11 pacientů (21 očí) byl zaznamenán pokles vrstvy retinálních nervových vláken (RNFL). Zaznamenali jsme statisticky významný pokles RNFL v čase vzhledem k normativní databázi v segmentech temporo – superiorním (p = 0,015), temporálním (p = 0,026) a nasálním (p = 0,011), po rozdělení dat na povrchové a hluboké drúzy v nasálním segmentu u povrchových drúz (p = 0,031). Nezaznamenali jsme statisticky signifikantní rozdíl změny RNFL v čase mezi povrchovými a hlubokými drúzami (p = 0,109–0,999 pro jednotlivé segmenty).
Závěr: Drúzy zrakového nervu jsou časté, úroveň zrakových funkcí zůstává stabilní. Jejich diagnostika se v současnosti opírá zejména o moderní zobrazovací metody.
Klíčová slova:
ultrazvuk – optická koherenční tomografie – autofluorescence – drúzy zrakového nervu
Labels
OphthalmologyArticle was published in
Czech and Slovak Ophthalmology
2024 Issue 6
Most read in this issue
- Liečebné režimy neovaskulárnej formy vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Prehľad
- Refrakční chirurgické řešení u pacienta s diagnózou Alportova syndromu. Kazuistika
- Retinal Vein Occlusion Guidelines
- Screening and Treatment of Retinopathy of Prematurity at The Department of Pediatric Ophthalmology at The Faculty of Medicine, Masaryk University and University Hospital Brno