Opakovatelnost neinvazivního měření break-up time keratografem Oculus 3
Authors:
Lenka Musilová; Alena Vodičková; František Pluháček
Authors‘ workplace:
Katedra optiky, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
Published in:
Čes. a slov. Oftal., 80, 2024, No. 5, p. 266-270
Category:
Original Article
doi:
https://doi.org/10.31348/2024/26
Overview
Cíl: Cílem studie je vyhodnotit opakovatelnost měření neinvazivního break-up time (NIBUT) keratografem při jeho stanovení z jednoho, dvou či třech dílčích měření a doporučit pro praxi vhodnou metodiku. Dalším cílem je ověřit, zda opakovaná měření neovlivňují měřenou hodnotu.
Materiál a metodika: Do studie bylo zařazeno 38 zdravých dobrovolníků (30 žen a 8 mužů) ve věku od 19 do 50 let, u každého bylo měřeno vždy jen jedno oko. Studie byla koncipována jako prospektivní. Po 15minutové adaptaci na podmínky vyšetřovny podstoupil každý účastník dvě série měření NIBUT (test, retest) na keratografu OCULUS 3. Minimální časový odstup obou sérií byl 10 minut, každá série obsahovala tři dílčí měření v odstupu přibližně 3 minuty. Výsledný NIBUT byl v každé sérii stanoven (A) jako první hodnota v dané sérii, (B) jako průměr prvních dvou nebo (C) všech tří měření v dané sérii. Opakovatelnost byla hodnocena Bland-Altmanovou analýzou a vyjádřena koeficientem opakovatelnosti. Sledován byl vždy pouze čas prvního roztržení slzného filmu.
Výsledky: Statistická analýza neprokázala statisticky signifikantní rozdíly jak mezi dílčími měřeními NIBUT v jednotlivých sérií (p = 0,92, p = 0,81), tak při porovnání všech šesti měření (p = 0,95). Průměrné hodnoty dílčích měření se pohybovaly od 13,6 s do 14,4 s. Pro postupy A, B a C byly zjištěny koeficienty opakovatelnosti (po řadě) 15,0 s, 12,1 s a 10,0 s. Doplňující analýza pro 12 očí s nízkým NIBUT (< 10 s) prokázala statisticky signifikantně lepší opakovatelnost v této skupině, a to s koeficienty 7,0 s (metodika A), 6,0 s (B) a 4,6 s (C) .
Závěr: Stanovení NIBUT ze tří po sobě jdoucích měření (s dostatečným, ideálně několikaminutovým odstupem) významně zlepšuje opakovatelnost. Přitom takto opakovaná měření NIBUT nemají významný vliv na měřenou hodnotu. Uvedenou metodiku měření NIBUT na keratografu lze doporučit pro použití v praxi.
Klíčová slova:
BUT – NIBUT – opakovatelnost měření – slzný film – syndrom suchého oka – break-up time test
Labels
OphthalmologyArticle was published in
Czech and Slovak Ophthalmology
2024 Issue 5
Most read in this issue
- Použití sklérálních štěpů v oční chirurgii. Přehled
- Pneumatická vitreolýza s využitím plynu C3F8 u naivních pacientů s vitreomakulární trakcí
- Leiomyom – tumor řasnatého tělesa. Kazuistika
- Srovnání techniky invertovaného flapu a konvenčního odstranění vnitřní limitující membrány při chirurgickém řešení idiopatické makulární díry