Význam strukturálních vyšetřovacích metod při sledování pacientů s oční hypertenzí
Authors:
K. Skorkovská
Authors‘ workplace:
Klinika nemocí očních a optometrie LF MU, Fakultní nemocnice
u sv. Anny, Brno, přednosta doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc.
Published in:
Čes. a slov. Oftal., 63, 2007, No. 5, p. 335-349
Overview
Cíl:
Zjistit přínos heidelberského retinálního tomografu (HRT) a modrožluté (MŽ) perimetrie pro sledování a včasnou diagnózu glaukomu u pacientů s oční hypertenzí. Zabývali jsme se také srovnáním vyšetření zorného pole (ZP) MŽ a bílou perimetrií, korelací indexů ZP s parametry HRT, významem centrální tloušťky rohovky (CTR) a srovnáním dalších charakteristik studovaného a kontrolního souboru během sledovacího období 3 let.
Pacienti a metodika:
Do studovaného souboru (SS) bylo zařazeno 28 pacientů s oční hypertenzí, do kontrolního souboru (KS) 15 zdravých osob. Hodnotili jsme obě oči. Pacienti v SS byli vyšetřeni třikrát v intervalu jednoho roku. Při každé návštěvě bylo provedeno kompletní oftalmologické vyšetření včetně biomikroskopického zhodnocení papily, změření nitroočního tlaku (NT) aplanačně, vyšetření pomocí HRT II a MŽ perimetrie. Pachymetrie byla v obou souborech provedena jedenkrát na začátku studie.
Výsledky:
Během tříletého sledovacího období bylo pouze u 2 pacientů zjištěno zhoršení strukturálních parametrů terče zrakového nervu (TZN), které nebylo provázeno vznikem defektů ZP na MŽ perimetrii. Hodnoty NT a CTR byly v SS vyšší než v KS (p<0,01). CTR významně a pozitivně korelovala s hodnotami NT v obou soborech. Střední citlivost ZP (MS) při vyšetření MŽ perimetrií byla v SS opakovaně nižší než v KS (p<0,01). Rozdíly mezi MS a střední ztrátou citlivosti ZP (MD) standardní a MŽ perimetrie byly v SS statisticky významné (p<0,01). Vyšetření ZP v SS trvalo u MŽ perimetrie déle než u perimetrie bílé (p<0,01). Byl nalezen výrazný učící efekt MŽ perimetrie. I přes statisticky významné korelace MS a MD opakovaných vyšetření MŽ perimetrií v SS byla zjištěna vysoká variabilita metody. U globálních topografických parametrů TZN na HRT nedošlo během sledovacího období ke statisticky významným změnám. Prokázali jsme malou variabilitu HRT vyšetření. Významná závislost mezi topografickými parametry TZN a statistickými indexy ZP u MŽ perimetrie nebyla zjištěna.
Závěr:
HRT odhalila ve 2 případech strukturální změny TZN před vznikem funkčních změn na MŽ perimetrii. HRT provázela vysoká reprodukovatelnost, MŽ perimetrii naopak značná variabilita ztěžující odlišení fluktuace od skutečné progrese. Pachymetrii považujeme u pacientů s oční hypertenzí za velmi přínosné vyšetření.
Klíčová slova:
oční hypertenze, heidelberský retinální tomograf, perimetrie, pachymetrie
Labels
OphthalmologyArticle was published in
Czech and Slovak Ophthalmology
2007 Issue 5
Most read in this issue
- Význam HRT II (Heidelberg retina tomograph) a perimetra Octopus 101 pri glaukómovom ochorení
- Význam strukturálních vyšetřovacích metod při sledování pacientů s oční hypertenzí
- Transkorneálna a transsklerálna ionoforéza dexametazón fosfátu do oka králika
- Možnosti a ekonomické ukazatele léčby exsudativní věkem podmíněné makulární degenerace s choroidální neovaskulární membránou