Co je postup „lege artis“ u onkologického pacienta v terminálním stavu?
:
O. Sláma
:
Klinika komplexní onkologické péče, Masarykův onkologický ústav, Brno
:
Klin Onkol 2010; 23(3): 182-183
:
Oncology Highlights
Úvod
Přes nesporné úspěchy moderní protinádorové léčby zůstává skutečností, že v ČR každoročně více než 27 000 pacientů umírá v přímé souvislosti se svým onkologickým onemocněním a jeho léčbou. Úmrtí v důsledku komplikací protinádorové léčby představují díky pokrokům v podpůrné léčbě pouze malou část. Většina úmrtí je způsobena léčebně neovlivnitelnou progresí onkologického onemocnění. V závěru života dochází k nevratnému selhání jedné nebo více orgánových soustav. Stav pacienta v této situaci bývá označován jako terminální. Pro ošetřujícího onkologa vyvstává otázka, co je u takového pacienta cílem léčby a jaký je odborně správný (= klinicky přiměřený), ale také eticky a právně akceptovatelný rozsah léčby a péče. Je třeba především rozhodnout o indikaci některých „život prodlužujících“ léčebných postupů.
Co je cílem léčby u pacienta v terminálním stavu?
Jako terminální označujeme stav pacienta, u něhož dochází v důsledku diseminovaného nebo lokálně pokročilého nádorového onemocnění nebo jeho komplikací k nevratnému selhávání jedné nebo více orgánových soustav. Úmrtí je u takového pacienta neodvratným a očekávaným vyústěním jeho stavu, a to v časovém horizontu hodin, dnů, výjimečně týdnů. Cílem léčby je minimalizace dyskomfortu v závěru života, nikoliv prodlužování terminální fáze nemoci („umírání“).
Co je postupem „lege artis“ u pacienta v terminálním stavu?
Indikovány jsou pouze ty léčebné postupy, které bezprostředně přispívají ke zmírnění dyskomfortu, především k mírnění bolesti a dalších symptomů a k péči o psychosociální strádání. Postupy, které „standardně“ užíváme u kriticky nemocných, nahrazující selhávající orgánové funkce a vedoucí k prodloužení a udržení života, u pacienta v terminálním stavu obvykle indikovány nejsou. Tato skupina pacientů zpravidla nemá prospěch z umělé plicní ventilace, hemodialýzy, kardiopulmonální resuscitace (KPR), farmakologické podpory krevního oběhu, antibiotik, parenterální výživy. Tyto postupy nevedou k zmírnění utrpení pacienta v závěru života. Naopak mohou terminální fázi nemoci prodloužit, prohloubit pacientův dyskomfort a narušit jeho právo na klidnou a důstojnou smrt. Nezahájení těchto „život udržujících“ postupů u pacientů v terminálním stavu je odborně správným postupem, který je v souladu s etickým kodexem České lékařské komory („Lékař u nevyléčitelně nemocných a umírajících účinně tiší bolest, šetří lidskou důstojnost a mírní utrpení. Vůči neodvratitelné a bezprostředně očekávané smrti však nemá být cílem lékařova jednání prodlužovat život za každou cenu“) [1] i českým právním řádem [2]. Skutečnost, že stav pacienta hodnotíme jako terminální, je však třeba podrobně zaznamenat v lékařské dokumentaci, stejně jako naše rozhodnutí odstoupit od některých výše zmíněných léčebných postupů. Je maximálně žádoucí o cílech léčby v závěru života otevřeně hovořit také s pacientem a jeho blízkými a získat pro paliativní léčebný postup jeho souhlas. S tím souvisí otázka, zda jsme schopni dostatečně jednoznačně určit, že se pacient v terminálním stavu nachází a odlišit jej od potenciálně vratného orgánového selhávání (rozdíl „terminálně nemocný“ vs „kriticky nemocný“).
Klinická kritéria pro definici „terminálního“ stavu
V Masarykově onkologickém ústavu v Brně jsme v roce 2009 vedli diskuzi o klinickém vymezení terminálního stavu v souvislosti s přípravou směrnice o KPR. V následujícím textu vycházím z textu tohoto dokumentu [3].
Stav pacienta může být označen za terminální, pokud splňuje velké kritérium a alespoň jedno malé kritérium a ošetřující lékař je na základě komplexního zhodnocení klinického stavu přesvědčen, že onemocnění pacienta bezprostředně ohrožuje na životě a při obvyklém průběhu nemoci lze exitus očekávat v časovém horizontu hodin, dnů, výjimečně týdnů.
Velké kritérium:
Nádorové onemocnění (lokálně pokročilé nebo metastatické), které není ovlivnitelné žádnou modalitou protinádorové léčby.
Malá kritéria:
- Pokročilá progredující nádorová kachexie omezující funkční zdatnost pacienta na hodnoty KI menší než 30%.
- Progredující jaterní selhání při prokázaném nádorovém postižení jater. V případě maligní biliární obstrukce nemožnost zajištění biliární drenáže (operace, PTD, stent via ERCP) nebo pacientovo odmítnutí tohoto výkonu.
- Progredující renální selhání refrakterní na konzervativní léčbu.
- Respirační selhávání v důsledku nádorového postižení plic nebo pleury, maligním pleurálním výpotku nebo ochablosti dechového svalstva při kachexii.
- Srdeční selhání refrakterní na standardní léčbu.
- Septický šok refrakterní na standardní léčbu.
- Neztišitelné krvácení při krvácení z nádoru nebo paraneoplastické hemoragické diatéze (koagulopatie, trombocytopenie, trombocytopatie).
- Závažná paraneoplastická hyperkalcemie a hyponatermie refrakterní na standardní léčbu.
- Subileózní nebo ileózní stav při maligní střevní obstrukci, který není řešitelný chirurgckou léčbou a je refrakterní na konzervativní léčbu.
- Progredující neurologické a psychiatrické symptomy (delirium, sopor, koma) při nádorovém postižení CNS refrakterní na antiedémovou léčbu.
- Závažné interní onemocnění (např. infarkt myokardu, plicní embolie), které s ohledem na celkový stav pacienta a přítomné orgánové dysfunkce nelze řešit intenzivní kauzální léčbou.
Závěr
Dobrá paliativní péče o pacienta v terminálním stavu předpokládá, že je klinický stav pacienta správně zhodnocen jako „terminální“. Výše uvedená kritéria mají toto zhodnocení usnadnit. U pacientů v terminálním stavu se stává cílem léčby mírnění dyskomfortu při umírání. To vytváří rámec pro rozhodování, které léčebnou postupy jsou indikované. Je velmi žádoucí, aby se pacient a s jeho souhlasem i jeho blízcí na tomto rozhodování podíleli.
MUDr.
Ondřej Sláma, Ph.D.
Klinika
komplexní onkologické péče
Masarykův
onkologický ústav
Žlutý
kopec 7
656
53 Brno
e-mail:
oslama@mou.cz
Sources
1. Stavovský předpis č. 10. Etický kodex České lékařské komory. Praha: ČLK 2007.
2. Zákon 20/ 1966 Sb., o péči o zdraví lidu.
3. Směrnice MOÚ 5/ 2009 Kardiopulmonální resuscitace v MOÚ. Brno: MOÚ 2009.
Labels
Paediatric clinical oncology Surgery Clinical oncologyArticle was published in
Clinical Oncology
2010 Issue 3
Most read in this issue
- Staging of Non‑ Hodgkin’s Lymphoma – Recommendations of the Czech Lymphoma Study Group
- The Current Role of Haematopoietic Stem Cell Transplantation in the Treatment of Lymphomas – Review
- Impact of Oncological Treatment on Human Reproduction
- What is the Clinically Appropriate Approach to a Terminally Ill Oncological Patient?