Akutní poranění laryngu po prodloužené umělé plicní ventilaci
Published in:
Anest. intenziv. Med., 30, 2019, č. 6, s. 310
Category:
Prodloužená tracheální intubace je uznávanou příčinou komplikací, postihujících řeč, mluvu, dýchání i polykání v důsledku v důsledku anatomického poranění. Výzkumný tým z Vanderbilt University (Nashville, TN, USA) se tématu věnoval v prospektivní studii u dospělých pacientů, přijatých od srpna 2017 do května 2018 do intenzivní péče z nechirurgických a netraumatologických indikací. Pacienti byli intubováni déle než 12 hodin a po extubaci bylo u nich do 36 hodin provedeno laryngoskopické vyšetření. Kontrolní vyšetření terénu i zjištění subjektivních obtíží bylo opakováno 10 týdnů po extubaci. Soubor vytvořilo 100 následně přijímaných pacientů v průměrném věku 58,5 let; v 62 % byli zastoupeni muži.
Akutní trauma laryngu bylo endoskopicky potvrzeno u 57 pacientů (57 %) se slizničními ulceracemi nebo později s tvorbou granulací. Zhoršily se současně dechové obtíže provázející jejich chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) (1,05; 0,48–2,10), vznikla významná hlasová indispozice. Komorbidity pacientů tvořily významné rizikové faktory; diagnosticky byly zastoupeny zejména diabetes mellitus, vysoký BMI, intubace tracheální rourkou s ID < 7 mm, výše uvedená pokročilá CHOPN.
Pacienti mají být na uvedené možné komplikace upozorněni, absolvovat kontrolní přešetření a respektovat soubor doporučených preventivních opatření po extubaci.
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmila.drabkova@fnmotol.cz
Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care MedicineArticle was published in
Anaesthesiology and Intensive Care Medicine
2019 Issue 6
Most read in this issue
- Anaesthesiology and intensive care in gynaecology and obstetrics
- The year in review - ethics and palliative care in the ICU in 2019
- The year in review – neuroanaesthesia and neurointensive care
- The year in review - robot-assissted surgery in the Czech Republic