#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co je kalcifylaxe aneb proč nemáme suplementovat kalcium u pacientů s hyperfosfatémií a fosfáty u pacientů s hyperkalcémií?


Authors: prof. Vladimír Černý, Ph.D.
Published in: Anest. intenziv. Med., 23, 2012, č. 5, s. 277
Category: Selected Topics in Clinical Physiology

Kalcifylaxe je charakterizována okluzí malých (obvykle podkožních) arteriol depozity vápníku. Cévní uzávěry vedou následně k ischémii postižených oblastí a mohou vyústit až v nekrózu. Fenomén kalcifylaxe se vyskytuje u pacientů se sekundárním hyperparatyreoidismem při chronickém renálním selhání (CRF) asi v 1 %, u pacientů na hemodialýze až ve 4 %. Výskyt kalcifylaxe je spojován s vysokou mortalitou (60–70 %) a jeho prevence je zcela zásadní.

Současná elevace hladin vápníku a fosforu je z pohledu rozvoje kalcifylaxe u pacientů s CRF rozhodující. Hladiny fosfátu jsou u pacientů s CRF zvýšeny zejména v důsledku jeho snížené elimimace, hladiny kalcia (po přechodném snížení v důsledku zhoršení jeho střevní absorpce) jsou později rovněž zvýšeny z důvodu sekundárního hyperparatyreodismu. Depozice kalcia a fosfátů se ukládají v cévní stěně podkožních arteriol a indukují mj. intimální hyperplazii, která vede postupně k obliteraci zmíněných cév. S ohledem na skutečnost, že ke kalcifylaxi nedochází u všech pacientů se zvýšenými hladinami kalcia a fosfátů, předpokádají se i jiné mechanismy – trauma cévní stěny, prokoagulační stav, deficit přirozených antikoagulantů (protein C a protein S). Výskyt kalcifylaxe je dále vyšší u některých chorob a stavů (diabetes mellitus, obezita, dlouhodobá léčba kortikoidy), mechanismus vzniku není zcela objasněn. Diagnostika kalcifylaxe je založena kromě vyšetření hladin kalcia a fosforu na pomýšlení na tuto diagnózu při vyšetření pacienta s nejasnými kožními lézemi, které začínají zpočátku jako změny barvy kůže, poté se v průběhu času mění v ložiska nekróz. Infekce ischemických oblastí jsou hlavními příčinami zvýšené morbidity a motality pacientů s kalcifylaxí.

Implikace pro klinickou praxi:

  1. U pacientů s CRF (a zejména těch, kteří jsou v chronickém dialyzačním programu) si všímat hladin kalcia i fosforu.
  2. Myslet na přítomnost kalcifylaxe u všech pacientů s CRF a současném výskytu etiologicky nejasných kožních lézí.
  3. Pečlivě zvážovat poměr přínos vs. riziko při substituci kalcia, respektive fosfátů v situacích hyperfosfatémie, respektive hyperkalcémie s vědomím vysokého rizika zhoršení kalcifylaxe u daného pacienta.

Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care Medicine
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#