Specifický antagonista benzodiazepinů flumazenil na začátku 21. století – je vůbec zapotřebí?
:
L. Hess 1; J. Málek 2; J. Schreiberová 3
:
Centrum experimentální medicíny, IKEM Praha
1; Klinika anesteziologie a resuscitace 3. LF UK a FNKV Praha
2; Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, FN Hradec Králové
3
:
Anest. intenziv. Med., 17, 2006, č. 6, s. 295-298
:
Anaesthesiology - Comprehensive Report
Flumazenil byl vyvinut v roce 1979 během hledání specifických agonistů benzodiazepinových receptorů popsaných v roce 1977. Registrován byl v roce 1987 ve Švýcarsku firmou Roche pod firemním názvem Anexate jako antagonista účinků benzodiazepinů.Vzhledem k jeho krátkému efektu byly hledány další deriváty. Výsledkem byl preparát Sarmazol užívaný ve veterinární medicíně a další látky využívané pouze experimentálně. Flumazenil byl používán v anesteziologii a intenzivní péči intenzivně v 80. a začátkem 90. let minulého století, později jeho obliba i díky vysoké ceně klesá. V článku jsou rozebrány jednotlivé indikace flumazenilu: odstranění paradoxní reakce na midazolam a antagonizace sedace při vědomí navozené midazolamem při použití různých dávek. Běžná nitrožilní dávka 0,5 mg urychlí psychomotorické zotavení ze sedace midazolamem do 60 minut po aplikaci. Flumazenil lze podat i intranazálně nebo rektálně, zejména u dětí. Zajímavým účinkem flumazenilu je antagonizace sedace navozené halotanem, potenciace hypnotického účinku propofolu a antinociceptivního účinku morfinu.
Klíčová slova:
benzodiazepiny – flumazenil – historie
Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care MedicineArticle was published in
Anaesthesiology and Intensive Care Medicine
2006 Issue 6
Most read in this issue
- Physostigmine and its place in modern anaesthesiology and intensive care
- Flumazenil – a specific antagonist of the benzodiazepines at the beginning of the 21st century. Is it needed?
- Measurement of cardiac output by the pulse contour analysis (LiDCOTM plus) and the partial rebreathing of carbon dioxide (NICO) methods – a prospective comparative study
- TOF-Watch® SX vs. Datex-Ohmeda M-NMT: A comparison of the TOF-ratio measured with accelerometry or electromyography. A clinical, prospective, controlled study.