Některé prognostické ukazatele u geriatrických pacientů v resuscitační péči
Authors:
J. Špunda 1; J. Lejsek 1; P. Cvrčková 1; M. Hladíková 2
Authors‘ workplace:
Klinika anesteziologie a resuscitace 2. LF UK a IPVZ ve FN v Motole, Praha
1; Ústav lékařské informatiky 2. LF UK, Praha
2
Published in:
Anest. intenziv. Med., 16, 2005, č. 5, s. 235-241
Category:
Anaesthesiology - Original Paper
Overview
Cíl studie:
Posouzení problémů a úskalí geriatrické resuscitační péče ve snaze formulovat kritéria ke snížení morbidity a mortality nemocných.
Typ studie:
Retrospektivní analýza chorobopisů.
Název a sídlo pracoviště:
Klinika anesteziologie a resuscitace FN v Motole.
Materiál a metoda:
Analyzována data 124 pacientů ve věku nad 70 let přijatých do resuscitační péče. Soubor tvořilo 78 operovaných pacientů a 46 pacientů s odlišným postižením (interní onemocnění, stav po neodkladné resuscitaci). Sledovali jsme vstupní data a průběh hospitalizace s cílem identifikovat kofaktory mortality a statisticky významné tanatogenní vlivy.
Výsledky:
V souboru převažovali pacienti nad 75 let (56,4 %), kde se projevila významně vyšší mortalita oproti průměrné mortalitě: 36,3 % vs 50,0 % (p = 0,047). V anamnéze byla zjištěna vysoká četnost přidružených onemocnění. Mortalita byla statisticky významně zvýšena proti průměrné mortalitě při výskytu onemocnění kardiovaskulárního a respiračního aparátu (p = 0,048 a 0,03). K hospitalizaci bylo přijato 49 subkompenzovaných pacientů (5 zemřelo), ostatních 75 již s klinickým obrazem dekompenzace (40 zemřelo). Celková mortalita byla 36,3%, u operovaných 25,6%, u ostatních indikací 54,3%. Neodkladné operace vykazovaly zvýšení mortality (p < 0,05) na 33,3 %, stejně tak stavy dekompenzace (p < 0,0005) a časové prodlevy v indikaci přijetí (p = 0,005). Signifikantní vztah k mortalitě vykazovala nutnost farmakologické podpory oběhu (p = 0,001), umělé plicní ventilace delší než 6 dnů (p < 0,0005) a užití eliminačních metod (p = 0,027).
Závěr:
Resuscitační péče je náročnou nedílnou součástí geriatrické medicíny. V důsledném dodržovaní systému diferencované péče jsou rezervy umožňující dosažení lepších výsledků. V souladu s rizikem a v optimálním čase indikovaná přiměřená péče může vést ke zvládnutí akutního stavu nemoci a obnovení uspokojivé následné kvality života.
Klíčová slova:
geriatrie – data sběr – komorbidita – resuscitační péče – mortalita
Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care MedicineArticle was published in
Anaesthesiology and Intensive Care Medicine
2005 Issue 5
Most read in this issue
- Kurare – netradiční způsoby podání
- Kurare – některá historická fakta
- Vývoj anesteziologických postupů u dětí nejnižších hmotnostních skupin v letech 1998–2003*
- Některé prognostické ukazatele u geriatrických pacientů v resuscitační péči