Preemptivní analgezie ketaminem a morfinem – klinická studie
:
J. Málek 1; A. Kurzová 1; I. Kraus 2
:
Klinika anesteziologie a resuscitace, UK 3. LF a FNKV, Praha
1; Klinika gynekologie a porodnictví UK 3. LF a FNKV, Praha
2
:
Anest. intenziv. Med., 16, 2005, č. 3, s. 138-142
:
Anaesthesiology - Original Paper
Cíl studie:
Zjistit, zda kombinace preemptivního podání ketaminu a morfinu je účinnější, než když je jedna látka podána preemptivně a druhá látka až po chirurgické stimulaci.
Typ studie:
Prospektivní zaslepená randomizovaná klinická studie.
Název a sídlo pracoviště:
Univerzita Karlova v Praze, 3. lékařská fakulta, Klinika anesteziologie a resuscitace.
Materiál a metody:
Celkem 63 pacientek indikovaných k abdominální hysterektomii bylo náhodně rozděleno na 3 shodné soubory: s preemptivním podáním ketaminu (K), preemptivním podáním morfinu (M) a preemptivně podanou kombinací obou látek (MK). V premedikaci byl všem skupinám podán pouze atropin a diazepam. Skupině K byl před úvodem do celkové anestezie (CA) aplikován i. v. ketamin 0,6 mg . kg-1 t. h. + fyziologický roztok (FR) a 10 minut po provedení laparotomie morfin 0,1 mg . kg-1 t. h. Skupině M byl aplikován i. v. morfin 0,1 mg . kg-1 + FR před úvodem a 10 minut po provedení laparotomie ketamin 0,6 mg . kg-1 t. h. a skupině MK byl aplikován před úvodem do celkové anestezie ketamin 0,6 mg . kg-1 t. h. + morfin 0,1 mg . kg-1 i. v. a 10 minut po provedení laparotomie fyziologický roztok. Vlastní průběh celkové anestezie i per- a pooperační monitorování byly stejné a standardní u všech skupin. Sledovanými parametry byla pooperační spotřeba morfinu aplikovaného samoobslužným způsobem (PCA).
Výsledky:
Pacientky ve skupině M měly v průměru vyšší hmotnost a pacientky ve skupině MK byly starší (obě p < 0,05), ale tento rozdíl nebyl pro výsledky podstatný. Pooperační spotřeba morfinu byla v prvních 24 hodinách ve skupině MK významně nižší než ve skupině M, resp. K (22,6 ± 7 mg vs 30,2 ± 12,1; p < 0,05, resp. 34,1 ± 12,1; p < 0,001) i během dalších 24 hodin po operaci. Nižší spotřeba byla i během dalších 24 hodin ve skupině MK vs M, resp. K (13,3 ± 5,4 mg vs 20,1 ± 9 mg, resp. 22,0 ± 10 mg, obě p < 0,01). Ani v jednom sledovaném intervalu nebyl statisticky významný rozdíl ve spotřebě morfinu mezi skupinami K a M.
V žádném případě nedošlo k nedostatečné analgezii (hodnoceno verbálně i monitorováním pokusů o aplikaci morfinu v intervalu kratším než nastaveném).
Závěr:
Preemptivně podaná kombinace ketaminu a morfinu vede k významně nižší spotřebě morfinu pooperačně, než pokud jsou obě látky podány preemptivně každá zvlášť.
Klíčová slova:
preemptivní analgezie – pooperační analgezie – ketamin – morfin
Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care MedicineArticle was published in
Anaesthesiology and Intensive Care Medicine
2005 Issue 3
Most read in this issue
- Pre-emptive Analgesia with Ketamine and Morphine: a Clinical Study
- Acetaminophene Intoxication: a Case Report
- Influence of Major Abdominal Surgery on Intra-abdominal Pressure and Perfusion of Splachnic Organs