Primární chirurgická intervence u pacientů s medulárním karcinomem štítné žlázy – zkušenosti za desetileté období
Authors:
V. Salač 1; J. Astl 1; J. Betka 1; M. Taudy 1; P. Vlček 2
Authors‘ workplace:
Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol, Praha
Katedra otorinolaryngologie IPVZ, Praha
; přednosta prof. MUDr. J. Betka, DrSc.
Klinika nukleární medicíny 2. LF UK a FN Motol, Praha
1; přednosta doc. MUDr. P. Vlček, CSc.
2
Published in:
Otorinolaryngol Foniatr, 55, 2006, No. 1, pp. 15-22.
Category:
Original Article
Overview
Souhrn:
Prezentovány jsou výsledky retrospektivního sledování souboru 33 primárně chirurgicky léčených pacientů s diagnózou medulárního karcinomu štítné žlázy (MCT) za desetileté období. Operováni byli 4 pacienti s hereditární formou onemocnění (12,1 %), ostatních 29 pacientů (87,9 %) bylo léčeno pro sporadickou formu MCT. U 3 pacientů (9,9 %) byla histologicky potvrzena smíšená forma medulárního a diferencovaného karcinomu. Pacienti s histopatologickým nálezem závažnějším než pT3N0M0, resp. pT2pN1aMO, byli indikováni k adjuvantní pooperační zevní radioterapii. Byla zjištěna lokoregionální recidiva onemocnění u stadia pT2bN0Mx po chirurgické léčbě v rozsahu totální thyreoidektomie. Z komplikací po chirurgické léčbě byla zaznamenáno trvalé jednostranné poškození zvratného nervu ve 2 případech (6,6 %) a přetrvávající pooperační hypokalcémie ve 3 případech (9,9 %). Hornerův syndrom a pooperační lymphorhea se vyskytly vždy jedenkrát (3,3 %). Vzdálená metastáza byla prokázána v odstupu 5 měsíců již u stadia pT3pN1aM0. Naopak uzlinová ani jiná recidiva onemocnění u stadia pT1N0M0 po negativní provedení chirurgické léčby nebyla zjištěna. Z referovaného souboru zemřeli pouze 2 pacienti (6,6 %), oba s primárně pokročilým nálezem, a to v odstupu 8, resp. 11 let od operace.
Autoři diskutují především nad provedeným rozsahem primární chirurgické léčby u referovaných pacientů, v souladu se současnými názory na rozsah chirurgické intervence. Vyšší rozsah operační intervence je doporučen u hereditárních forem, důraz je kladen na provádění centrální krční blokové disekce i při suspekci na mikrometastázy v této oblasti, a to vzhledem k biologickému chování MCT. Mezi hlavní negativní prognostické faktory jsou řazeny velikost primárního tumoru, přítomnost uzlinových a vzdálených metastáz, vysoká bazální a stimulovaná hladina imunokalcitoninu (iCT) a hereditární forma onemocnění. Je navržen vlastní návrh rozsahu primární chirurgické intervence ve vztahu k patologickému TNM stadiu onemocnění a klinické formě MCT.
Klíčová slova:
medulární karcinom, chirurgická léčba, krční disekce, prognostické faktory, komplikace chirurgické léčby.
Labels
Audiology Paediatric ENT ENT (Otorhinolaryngology)Article was published in
Otorhinolaryngology and Phoniatrics
2006 Issue 1
Most read in this issue
- Nádory nosní dutiny a vedlejších nosních dutin – přehled nových poznatků
- Invertovaný papilom nosu a vedlejších nosních dutin – 1. část – literární přehled
- Present-day Importance of the Velo-cardio-facial (VCF; Sedláčková-Shprintzen) Syndrome To Commemorate the Late Prof. Eva Sedláčková, M.D. on the 50th Anniversary of Her Original Publication
- Tonzilotomie