-
Medical journals
- Career
- Contact
Diagnostické a terapeutické perspektivy analýzy DNA u psoriázy
Authors: V. Vašků; V. Semrádová
Authors‘ workplace: 1. dermatovenerologická klinika LF MU a FN U sv. Anny v Brně přednosta doc. MUDr. Vladimír Vašků, CSc.
Published in: Čes-slov Derm, 81, 2006, No. 3, p. 143-147
Category: Clinical and laboratory Research
Overview
Etiopatogeneze psoriázy zahrnuje čtyři charakteristické rysy:
zánět, hyperproliferaci keratinocytů s jejich abnormální diferenciací, hyperproliferaci endotelií a inhibici apoptózy keratinocytů. Vzhledem k familiárnímu výskytu psoriázy je nutné předpokládat v etiopatogenezi psoriázy účast genetických faktorů. Na základě statistické analýzy distribuce genotypů ve vybraných genetických polymorfismech několika genů jsme v české populaci našli několik DNA markerů pro psoriázu, zejména genotypy AG a GG polymorfismu 2184 G/A RAGE (advanced glycation end products receptor, odds ratio = 2,25, P=0,00004) a heterozygotní genotyp A/AA v polymorfismu A39526AA v genu pro retinoidní receptor Xα u žen s psoriázou oproti mužům s psoriázou (odds ratio=2,22, P=0,002). Jako rizikový pro psoriatické pacienty s pozitivní rodinnou anamnézou jsme určili také heterozygotní genotyp GA v polymorfismu -596 G/A v genu pro interleukin 6 (odds ratio=l,83, P=0,008). Všechny tyto rizikové genotypy mohou zakládat různou odpovídavost na terapii psoriázy.Klíčová slova:
psoriáza - polymorfismus - SNP-gen - DNA - marker
Labels
Dermatology & STDs Paediatric dermatology & STDs
Article was published inCzech-Slovak Dermatology
2006 Issue 3
Most read in this issue- Index PASI včera, dnes a zajtra
- Profilometrie
- Psoriatická artritida
- Srovnání účinnosti dvou fotosenzibilizátorů ve fotodynamické terapii kožních nádorů
Login#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Forgotten passwordEnter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.
- Career