#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Novinky ve WHO klasifikaci nádorů CNS 2021


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 58, 2022, No. 3, p. 119
Kategorie: Editorial

Milé kolegyně a kolegové, vážení přátelé,

právě sedím u počítače a snažím se napsat svůj první úvodník v roli editora našeho časopisu. Před sebou mám otevřené číslo 1 ročníku 2017 Česko-slovenské patologie a procházím úvodník Pepy Zámečníka, který se zkušeným nadhledem komentoval tehdy nové, nyní předchozí čtvrté vydání WHO klasifikace nádorů CNS z roku 2016. Pokud bych použil slovník doby začátku budování lepších zítřků v naší kotlině, tak uplynulá pětiletka byla náročná a společnost při náročné práci musela čelit mnohým výzvám. Nechci zde vzpomínat na dobu covidovou, ani na aktuální otázky inflace a vypořádávání se s probíhající ukrajinskou uprchlickou vlnou, k velkým změnám došlo i v oblasti morfologické a genetické diagnostiky nádorů CNS, které vyvrcholily koncem roku 2021 v pořadí již pátým „updatem“ WHO klasifikace.

Text této nové WHO klasifikace nádorů CNS je celkově bohatý a přináší novinky v několika základních oblastech. První, a z praktického hlediska asi nejdůležitější, je formální změna způsobu vyjádření stupně diferenciace nádorů CNS, kdy došlo k opuštění formy zápisu gradingu římskými číslicemi a jeho nahrazení číslováním arabským, tedy obdobně, jako tomu je u nádorů ostatních orgánových systémů.

Dále došlo k prohloubení principů tzv. integrované diagnostiky, které byly zavedeny již v předchozím vydání WHO klasifikace, kdy k dříve uváděné kategorie NOS (not otherwise specified) přibyla i možnost NEC (not elsewhere classified). Principem integrovaného přístupu k diagnostice nádorů CNS je syntéza morfologického obrazu a molekulárního profilu konkrétního nádoru do jednotné, tzv. integrované diagnózy a výše zmíněné přípony NOS a NEC slouží ke zpřesnění předávané informace, zejména v situacích, kdy některé metody nebylo lze provést, nebo jejich výsledek není zcela konzistentní s morfologickým obrazem léze.

V neposlední řadě došlo k mnoha zpřesněním v terminologii, kdy především u gliových nádorů byla terminologie zjednodušena a z názvů jednotlivých nádorů byl vyřazen termín „atypický“. Nové poznatky na poli molekulárního profilování vedly k vzniku nových nádorových jednotek a k jejich začlenění do WHO klasifikace, včetně několika provizorních entit. Podstatnou změnou je i možnost „molekulárního“ gradingu, tedy situace, kdy průkaz určitých konkrétních genetických změn může vést ke změně grade (zpravidla zvýšení) nádoru, který by jinak měl dle histomorfologického obrazu grade jiný (zpravidla nižší). Do vlastní klasifikace a taxonomie tumorózních entit navíc začíná ve stále větší míře pronikat i stanovení metylačního profilu (tzv. metylomu) nádorů.

Novinky v klasifikaci vám předkládáme ve formě přehledových článků, zaměřených jednak na vlastní WHO klasifikaci a dopady jejích změn do diagnostické praxe, dále představení novinek na poli molekulárních diagnostických technik a připojujeme i stručné shrnutí aspektu klinického obrazu a morfologie lézí v zobrazovacích metodách, opět ve formě samostatného sdělení.

Pevně doufám, že předložené přehledové články budou pro vás užitečné.


Tomáš Jirásek


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 3

2022 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Důležitost adherence při depresivním onemocnění
nový kurz
Autoři: MUDr. Eliška Bartečková, Ph.D.

Svět praktické medicíny 1/2024 (znalostní test z časopisu)

Koncepce osteologické péče pro gynekology a praktické lékaře
Autoři: MUDr. František Šenk

Sekvenční léčba schizofrenie
Autoři: MUDr. Jana Hořínková

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#