Guidelines EAU pro léčbu mužské infertility
1. Metodologie
Autoři:
A. Jungwirth; T. Diemer; G. R. Dohle; A. Giwercman; Z. Kopa; C. Krausz; H. Tournaye
Vyšlo v časopise:
Urol List 2012; 10(4): 47-49
Kategorie:
Guidelines
© European Association of Urology 2012
1. Metodologie
1.1 Úvod
Členové panelu Evropské urologické asociace (EAU) pro léčbu mužské infertility připravili tato Guidelines s cílem pomoci urologům a odborníkům v oboru zdravotní péče ze souvisejících oborů při léčbě mužské infertility.
Urolog je obvykle prvním odborníkem, který má na starost vyšetření pacienta, u něhož existuje podezření na infertilitu zapříčiněnou mužským faktorem. Infertilita však může být způsobena řadou různých faktorů, a vyžaduje tedy multidisciplinární přístup. Panel odborníků pro léčbu mužské infertility tvoří urologové a endokrinologové speciálně školení v oboru andrologie, kteří disponují zkušenostmi s diagnostikou a léčbou mužské infertility.
1.2 Sběr údajů
Doporučení uváděná v těchto Guidelines jsou založena na systematickém průzkumu literatury, který provedli členové panelu. Autoři vyhledávali autorské a přehledové články v databázích MedLine, Embase a Cochrane. Pro vyhledávání autoři využívali kontrolovanou databázi MeSH (Medical Subject Headings) a protokol pro vyhledávání textu, kde autoři zadávali kombinace termínu mužská infertilita s termíny diagnostika, epidemiologie, vyšetření, léčba, selhání spermatogeneze, genetické abnormality, obstrukce, hypogonadizmus, varikokéla, kryptorchizmus, testikulární karcinom, infekce mužských přídatných žláz, idiopatický, antikoncepce, ejakulační dysfunkce a kryoprezervace.
Autoři zohlednili všechny publikace uveřejněné od ledna 2010 (poslední verze guidelines) do listopadu 2011. Autoři hodnotili všechny záznamy a vybrali články, které měly k dispozici důkazy nejvyšší úrovně.
1.3 Úroveň důkazu a stupeň doporučení
Údaje v tomto dokumentu byly klasifikovány na základě vědecké úrovně (tab. 1) a stupně doporučení (tab. 2) podle pravidel Oxfordského centra medicíny založené na důkazech [1]. Cílem tohoto systému je zprostředkovat transparentní vztah mezi dostupnými důkazy a příslušným doporučením.
Při klasifikaci doporučení není souvislost mezi úrovní důkazu a stupněm doporučení přímo lineární. Důkaz publikovaný v RCT nemusí být automaticky hodnocen jako doporučení stupně A, pokud jsou publikované výsledky nekonzistentní nebo jsou shledány metodologické nedostatky.
A naopak absence důkazů vyšší úrovně nevylučuje udělení doporučení stupně A, pokud lze konkrétní důkaz podpořit rozsáhlými klinickými zkušenostmi nebo konsenzem odborníků. Existují výjimky v případě, že nelze provést průkazné studie, například z etických nebo jiných důvodů, a nejednoznačná doporučení jsou považována za užitečná.
Podobné případy jsou v textu označeny jako „povýšení hodnocení na základě konsenzu panelu odborníků“. Kvalitu příslušných vědeckých důkazů je třeba při volbě příslušného stupně uvážit v kontextu benefitů, limitací, preferencí a nákladů [2–4].
Autoři EAU Guidelines neprovádí analýzu nákladů ani nehodnotí preference na lokální/národní úrovni. Autoři uvádí tuto informaci pouze v případě, že je k dispozici.
1.4 Předchozí publikace
EAU Guidelines pro léčbu mužské infertility byly poprvé publikovány v roce 2001. V letech 2004, 2007 a 2010 byly v plném rozsahu uveřejněny aktualizace tohoto dokumentu. Pro účely tohoto vydání byly znovu přehodnoceny všechny sekce dokumentu a zavedeny drobné úpravy. Počínaje rokem 2012 členové panelu opět zahájili další cyklus aktualizace guidelines. K dispozici je rovněž zkrácená verze obsahující hlavní závěry Guidelines pro léčbu mužské infertility a řada vědeckých publikací v periodiku Evropské urologické asociace European Urology. Všechny texty jsou k dispozici na webových stránkách EAU, odkud je možné je rovněž stáhnout pro osobní užití http://www.uroweb.org/guidelines/online-guidelines/.
Před publikací byl tento dokument recenzován.
1.5 Definice
Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje infertilitu jako „neschopnost sexuálně aktivního páru neužívajícího antikoncepci dosáhnout v průběhu jednoho roku otěhotnění“ [5].
1.6 Epidemiologie a etiologie
Přibližně 15 % párů nedosáhne v průběhu jednoho roku otěhotnění a vyhledá lékařskou pomoc pro léčbu infertility a 5 % párů nakonec zůstane nedobrovolně bezdětných. Infertilita postihuje muže i ženy. Přibližně u 50 % nedobrovolně bezdětných párů je jako příčina infertility zjištěn mužský faktor a abnormální parametry ejakulátu. Plodná partnerka může kompenzovat méně fertilního partnera, a skutečná infertilita se tedy obvykle projevuje až v případě, že jsou subfertilní oba partneři [5].
Snížená fertilita u muže může být důsledkem [5]:
- vrozených a získaných abnormalit močopohlavního systému
- infekcí močopohlavního systému
- zvýšené teploty skrota (např. jako následek varikokély)
- poruchy endokrinního systému
- genetických abnormalit
- imunologických faktorů
U 30–40 % případů není zjištěn žádný mužský faktor (idiopatická mužská infertilita). Tito muži nemají v klinické anamnéze žádné problémy související s fertilitou a mají normální výsledky fyzikálního vyšetření a endokrinních laboratorních testů. Při analýze ejakulátu je však zjištěn snížený počet spermatozoí (oligozoospermie), snížená motilita spermií (astenozoospermie) a řada abnormálních forem spermií (teratozoospermie). Tyto abnormality se obvykle vyskytují společně a jsou označovány jako syndrom oligoastenoteratozoospermie (OAT).
Přehled hlavních faktorů souvisejících s mužskou infertilitou uvádí tab. 3.
Idiopatická forma mužské infertility může být zapříčiněna různými faktory, jako jsou např. poruchy endokrinního systému v důsledku znečištění životního prostředí, reaktivní sloučeniny kyslíku nebo genetické abnormality.
1.7 Prognostické faktory
Na prognózu infertility mají vliv následující faktory:
- délka trvání infertility
- primární nebo sekundární infertilita
- výsledky analýzy ejakulátu
- věk a fertilita partnerky
Kumulativní míra otěhotnění u infertilních párů, u nichž je primární příčinou oligozoospermie, činí po dvou letech sledování 27 % [7]. Věk ženy je nejdůležitější proměnnou ovlivňující výsledek asistované reprodukce [8]. Fertilita 35leté ženy představuje pouze 50 % potenciálu 25leté ženy. Ve věku 38 let se tato míra snižuje na pouhých 25 % a u žen starších 40 let je méně než 5 %. V současné době odsouvají ženy v mnoha západních zemích své první těhotenství až po ukončení vzdělání a po zahájení profesionální kariéry.
1.8 Doporučení týkající se epidemiologie a příčiny vzniku infertility
Pro správnou klasifikaci fertility by měli být oba partneři vyšetřeni současně (stupeň doporučení: C).
Při diagnostikování a léčbě mužské subfertility je třeba zvážit možnost otěhotnění partnerky, protože tento parametr může ovlivnit celkový výsledek [8] (stupeň doporučení: B).
Urolog/androlog by měl u každého pacienta trpícího infertilitou vyšetřit přítomnost urogenitálních abnormalit. Pro zahájení vhodné terapie (medikamentózní, operační, asistovaná reprodukce) je nutné správné stanovení diagnózy [5] (stupeň doporučení: C).
2. Vyšetření
Zdroje
1. Oxford Centre for Evidence-based Medicine Levels of Evidence (May 2001). Produced by Bob Phillips, Chris Ball, Dave Sackett, Doug Badenoch, Sharon Straus, Brian Haynes, Martin Dawes since November 1998. Produced by Updated by Jeremy Howick March 2009. http://www.cebm.net/index.aspx?o=1025.
2. Atkins D, Best D, Briss PA et al. GRADE Working Group. Grading quality of evidence and strength of recommendations. BMJ 2004; 328(7454): 1490. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15205295.
3. Guyatt GH, Oxman AD, Vist GE et al. GRADE: an emerging consensus on rating quality of evidence and strength of recommendations. BMJ 2008; 336(7650): 924–926. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18436948.
4. Guyatt GH, Oxman AD, Kunz R et al. GRADE Working Group. Going from evidence to recommendations. BMJ 2008; 336(7652): 1049–1051. http://www.bmj.com/content/336/7652/1049.long.
5. World Health Organization. WHO Manual for the Standardised Investigation and Diagnosis of the Infertile Couple. Cambridge: Cambridge University Press, 2000.
6. Andrology. In: Nieschlag E, Behre HM (eds). Male reproductive health and dysfunction. 2nd ed. Berlin: Springer Verlag 1997: 83–87.
7. Snick HK, Snick TS, Evers JL et al. The spontaneous pregnancy prognosis in untreated subfertile couples: the Walcheren primary care study. Hum Reprod 1997; 12(7): 1582–1588. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9262301.
8. Rowe T. Fertility and a woman’s age. J Reprod Med 2006: 51(3); 157–163. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16674009
Štítky
Dětská urologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Urologické listy
2012 Číslo 4
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Stresová inkontinence, nebo enuresis risoria?
Nejčtenější v tomto čísle
- Vedlejší účinky hormonální substituční léčby testosteronem
- Adenomatoidní tumor varlete – diagnostika a doporučené operační postupy
-
Guidelines EAU pro léčbu mužské infertility
13. Poruchy ejakulace -
Guidelines EAU pro léčbu mužské infertility
5. Obstrukční azoospermie