#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Ke 150. výročí úmrtí Jana Evangelisty Purkyně


: Čas. Lék. čes. 2019; 158: 166
: Editorial

V neděli 28. července 2019 uplynulo 150 let od úmrtí Jana Evangelisty Purkyně. V pátek před výročím zorganizovaly Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně a Univerzita Karlova u jeho hrobu na pražském vyšehradském hřbitově pietní akt. O odkazu tohoto pravděpodobně nejvýznamnějšího českého vědce a ve světě jednoho z nejznámějších Čechů promluvili předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně Štěpán Svačina, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, poslankyně Věra Adámková, děkanka Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Michaela Hrubá, prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, senátor Václav Hampl a potomek J. E. Purkyně Ivan Fišer.

Jan Evangelista Purkyně se narodil v Libochovicích 17. prosince 1787. Kdysi sporné datum narození je již ověřeno, jak bylo publikováno i v Časopisu lékařů českých (Čas. Lék. čes. 2018; 157: 439–441). Zásadním způsobem ovlivnil vývoj medicíny a přírodních věd. Jeho jméno (ač vyslovované a psané velmi rozdílně) zaslechne každý školák. Lékaři, přírodovědci a lidé se zdravotnickým vzděláním z celého světa vědí i řadu podrobností o jeho životě a práci. Za své objevy získal rakouská i pruská státní ocenění a na konci života byl povýšen do šlechtického stavu. Vedle vědecké činnosti byl také velkým českým vlastencem a politikem. Jeho pohřeb na vyšehradském Slavíně se stal společenskou událostí druhé poloviny 19. století.

Paradoxně se Jan Evangelista Purkyně umístil v anketě „Největší Čech“ (která proběhla v roce 2005) až na 40. místě. Lidé málo vědí o zdraví, vzniku a prevenci nemocí, natož o historii medicíny a přírodních věd, připomínání Purkyňovy osobnosti je proto i nyní velmi důležité. Seriál článků o něm přineslo letní číslo Purkyněm založeného časopisu Živa. Nakladatelství Mladá fronta ve spolupráci s ČLS JEP vydalo v červenci dvě publikace – knihu pro laiky a komiks – s cílem popularizovat medicínu a přírodní vědy zejména u mladší generace. Kniha byla zaslána většině gymnázií a komiks podle možností mnoha základním školám po celé republice. Čtenář si na základě obou publikací může vyzkoušet, zda ví, co jsou Purkyňovy obrázky, Purkyňův následný obraz, Purkyňův fenomén, Purkyňova figura na očním pozadí, Purkyňova srdeční vlákna, Purkyňova protoplazma, Purkyňův osový válec, Purkyňovy buňky, Purkyňův zákon závrati, Purkyňův zárodečný měchýřek, Purkyňův rezonanční prostor, Purkyňův kineziskop a Purkyňovy kožní lišty.

Poslední srpnový víkend se konala akce s videomappingem na stěnách zámku v Libochovicích pořádaná tamějším městským úřadem. Snad bylo významné výročí vědce, jehož jméno nese naše lékařská společnost, vzpomenuto důstojně.

prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA

předseda ČLS JEP


Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#