Editorial
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2016; 79/112(1): 6
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně a kolegové, čtenáři našeho časopisu,
rád bych vás seznámil s některými novinkami, které přináší nový ročník časopisu Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie.
Přicházíme s novým formátem – Kontroverzemi, které nabývají stále větší oblibu jak v řadě periodik, tak zejména na sjezdech. Kromě dvou obvyklých odlišných názorů z pera uznávaných odborníků na danou problematiku bude součástí kontroverzí i komentář dalšího experta, který uvede dva „černobílé“ názory do kontextu současných znalostí. V letošním roce vyjdeme z úspěšných kontroverzí, které byly prezentovány na posledním společném slovensko-českém neurologickém kongresu v Košicích, doplněných o neurochirurgická témata. Současně vyzýváme všechny potenciální autory, aby přicházeli se svými návrhy a v kopii je adresovali i prof. Gdovinové a prof. Růžičkovi, kteří se ujali koordinace tohoto formátu.
Aktualizovali jsme Pokyny pro autory, jejichž nová verze je publikována v tomto čísle, a ze změn vyjímám ty nejdůležitější:
Byla lehce změněna citační norma časopisu, která stále vychází z Vancouverského formátu. Cílem bylo zjednodušit práci autorům, kteří využívají citační managery jako EndNote, Reference Manager či Zotero. Nová norma je identická s normou časopisu Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, což umožní citace vyexportovat v tomto formátu.
Změnil se doporučený rozsah abstrakt: u původních prací, krátkých sdělení a kazuistik doporučujeme rozšíření anglického abstraktu na 300 slov a zkrácení českého abstraktu na 200 slov. Cílem je zvýšit pravděpodobnost citování článku zahraničními autory.
Od prvního čísla ročníku 2016 se časopis v souladu s trendem posledních let zařadí mezi „open access“ periodika, tedy full-texty všech článků budou okamžitě po vydání čísla dostupné na webu časopisu www.csnn.eu.
Věřím, že všechny uvedené změny budou ve prospěch čtenářů i autorů.
Jako každoročně vybrala redakční rada ČSNN hlasováním nejlepší práci za rok 2015. Vzhledem k časnějšímu termínu trvání celostátního neurologického sjezdu nebyla tentokrát tato cena tradičně vyhlášena na tomto sjezdu. Na děleném 1. místě se umístily dvě práce:
- D. Šaňák, M. Hutyra, M. Král a HISTORY Study Group. Poruchy srdečního rytmu u mladých pacientů s kryptogenní ischemickou cévní mozkovou příhodou. Cesk Slov Neurol N 2015; 78/ 111(6): 669– 674.
- O. Kalita, F. Kramář, E. Neumann, T. Hrbáč, M. Bolcha, R. Brabec, R. Jančálek, D. Štěpánek, M. Bláha, P. Jurek, D. Malúšková, J. Strenková. Současný stav léčby anaplastických gliomů v České republice. Cesk Slov Neurol N 2015; 78/ 111(3): 306– 316.
Autorům srdečně blahopřejeme.
Věříme, že i v nastávajícím roce si udržíme přízeň a podporu jak čtenářů, tak autorů a zejména recenzentů, kteří zůstávají bezejmenní, ale přispívají podstatným způsobem ke kvalitě časopisu, a kterým bych chtěl zejména poděkovat.
Úspěšný nový rok 2016 přeje
Josef Bednařík
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2016 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- E-BROŽURA: Léčebné konopí v kazuistikách z reálné české praxe
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Pozorovanie hrúbky vrstvy nervových vlákien sietnice u pacientov so sklerózou multiplex pomocou optickej koherentnej tomografie
- Komplikace kranioplastik po dekompresivní kraniektomii
- Sympatická kožní odpověď v diagnostice neuropatie tenkých vláken
- Indikace dekompresivní kraniektomie